DI: Dyr aftale med kommunerne kræver yderligere besparelser på statens administration
31.5.2024 12:27:40 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
Når regeringen vil bruge flere penge på kommunerne, må den i højere grad finansiere det ved at spare på administration i staten, som er steget med 13.000 medarbejdere siden 2016, lyder det fra Dansk Industri

Regeringen og KL har indgået en aftale om kommunernes økonomi for 2025. Med aftalen løftes den kommunale serviceramme med 3,4 mia. kr. Dermed bliver aftalen dyrere end tidligere, og det vækker bekymring i Dansk Industri (DI).
- Der kan være gode grunde til økonomisk at prioritere borgernær velfærd i kommunerne og sundhed i regionerne, men så skal der spares et andet sted. Som Vismændene også peger på, er det ikke tid til at lempe finanspolitikken, tværtimod. I aftalen løftes kommunernes serviceramme med knap 3,5 mia. kr., og det vil skabe yderligere økonomisk aktivitet i en tid, hvor kapacitetspresset er højt, siger vicedirektør Morten Granzau, økonomisk-politisk chef i DI.
- Den statslige administration er steget konstant siden 2016, så der nu er 13.000 medarbejdere flere til at løse administrative opgaver i staten. Derfor er det oplagt, at hvis regeringen vil bruge flere penge på kommunerne, må den finansiere det krone til krone ved at spare på administration i staten.
Finansminister Nicolai Wammen (S) annoncerede i denne uge, at der skal skæres 1.000 medarbejdere i statens administration.
- Det er et vigtigt, men forsigtigt første skridt. Udgifterne til den statslige administration bør falde, så den i højere grad dækker det udgiftsløft, der kommer i økonomiaftalerne med kommuner og regioner. For så kommer regeringen tættere på at leve op til henstillingen fra Vismændene om at stramme finanspolitikken.
Regeringen har allerede tidligere pålagt kommuner og regioner at spare 3 mia. kr. på deres administration.
- Det er en god ide, og kommuner og regioner har ædt en del besparelsen med sidste års økonomiaftale. Det skal de have ros for. Derfor er det positivt, at man med aftalen fortsat har fokus på administrative besparelser i kommunerne, selvom niveauet er lavere end i sidste års aftale. Helt centralt er det dog, at staten også ”tage sin egen medicin”, som statsministeren sagde i sin tale i afslutningsdebatten, og der er 1.000 medarbejdere altså ikke nok til at finansiere den nye aftale, siger Morten Granzau.
Se hele aftalen her https://fm.dk/nyheder/nyhedsarkiv/2024/maj/aftale-om-kommunernes-oekonomi-for-2025/
Kontakter
Nis Peder KolbyPresserådgiver
Tlf:40323400nipk@di.dkFølg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: God start på drøftelser med regeringen om USA’s prispolitik på lægemidler28.8.2026 12:52:48 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har i dag taget fat på drøftelserne om USA’s såkaldte “Most Favored Nation (MFN)”, som er USA’s nye prispolitik på lægemidler. Regeringen har nedsat en taskforce om sagen som havde første møde i dag. MFN kan få alvorlige konsekvenser for danske life science-virksomheder, og derfor mener landets største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI), at det er vigtigt, at regeringen kommer med konkrete initiativer for at afbøde de værste følger af reguleringen.
Ny nordjysk alliance vil kæmpe for mere ørenlyd på Christiansborg25.8.2026 17:03:19 CEST | Pressemeddelelse
En historisk bred alliance på tværs af det offentlige og private virksomheder i Nordjylland vil kæmpe for at få markant mere ørenlyd på Christiansborg. Samtlige 11 kommuner, Region Nordjylland, Aalborg Universitet og DI Nordjylland står bag den nye alliance, Nordjysk Vækstalliance. Alliancen vil kæmpe for, at en række konkrete nordjyske udfordringer kommer til at fylde mere i den politiske debat herhjemme. Det gælder f.eks. spørgsmål om investeringer i infrastruktur og elnettet.
Nordjysk Erhvervstopmøde 2026 drøfter landsdelens fremtidige vækst20.8.2026 07:30:00 CEST | Presseinvitation
Nordjysk Erhvervstopmøde samler omkring 700 virksomhedsledere, politikere, forskere, uddannelsesledere og andre centrale beslutningstagere fra hele landsdelen. Topmødet er blevet et af Nordjyllands vigtigste mødesteder for dialog om erhvervsudvikling, vækst og fremtidige rammevilkår. På årets topmøde sættes der særligt fokus på, hvordan Nordjylland kan styrke sin konkurrencekraft og skabe grundlag for vækst og arbejdspladser i de kommende år.
DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri19.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark og Europa står i den mest alvorlige sikkerhedspolitiske situation i årtier. Derfor er der brug for et stærkere forsvar, men også for en stærkere forsvarsindustri, der kan udvikle teknologi, levere kapaciteter og understøtte Forsvaret. Det kræver et langt tættere samarbejde mellem Forsvaret og danske virksomheder, lyder budskabet fra DI Forsvar og Sikkerhed forud for DALO Industry Days.
Danish.Care opruster den politiske indsats med ansættelse af Head of Public Affairs10.8.2026 15:09:13 CEST | Pressemeddelelse
Danish.Care og Dansk Industri (DI) styrker nu den politiske interessevaretagelse for virksomhederne indenfor hjælpemiddel- og velfærdsteknologi med ansættelsen af Charlotte Enevoldsen som Head of Public Affairs. Ansættelsen sker som led i foreningens nye samarbejde med Dansk Industri (DI) og en ambition om at sætte endnu større politisk fokus på teknologiens rolle i fremtidens sundheds- og ældreområde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum