Maj satte rekord i negative elpriser
De mange solskinstimer har været afgørende for, at vi har set rekordmange timer med negative elpriser i maj i år.

Det gode solskinsvejr har givet de danske elkunder god grund til at smile i maj. I løbet af måneden har der nemlig været henholdsvis 75 og 59 timer i Vest- og Østdanmark med negative elpriser. Det betyder, at der samlet for de to elprisområder har været i alt 134 timer, hvor elkunderne har fået penge for at bruge strøm, når man kigger på den rene elpris. Og det er ny rekord.
- Vi ved, at mange af vores kunder følger elpriserne tæt, og udviklingen i maj understreger da også, at der kan være rigtig god grund til at gøre det. Det er både godt for pengepungen og den grønne omstilling, hvis man planlægger sit forbrug til de timer, hvor der er meget sol og vind, og elprisen dermed er lav, siger Mads Brøgger, der er direktør for Norlys’ energiforretning.
Vi skal tilbage til oktober sidste år for at finde den hidtidige månedsrekord. Her var der samlet 125 timer med negative elpriser.
Når maj har været så gavmild med negative elpriser, skyldes det blandt andet det flotte forårsvejr. Der kommer nemlig mere og mere vind- og solenergi i energisystemet, og samtidig er det danske elnet i højere grad blevet forbundet til de europæiske elnet, hvor især Tyskland og Holland har udbygget solenergi i de seneste år.
- Det kommer os til gode, når vi har haft så mange solskinstimer, som det er tilfældet i maj. Samtidig har elforbruget ligget lavt i maj, fordi der har været varmt nok til, at vi ikke har brugt strøm til opvarmning, men heller ikke så varmt, at vi har skullet bruge nedkøling. Så der har på mange måder været et ’sweet spot’ her i maj, siger Mads Brøgger.
Tendensen med negative elpriser fortsætter her i begyndelsen af juni. I både Vest- og Østdanmark var der søndag flere timer med negative elpriser.
Det er vigtigt at være opmærksom på, at oveni den rene elpris kommer den statslige elafgift, eltarif til statslige Energinet, abonnementer, spottillæg, moms og nettarif til det lokale elnetselskab. Tarifferne kan også svinge fra time til time alt efter, hvilken tarifmodel de enkelte selskaber bruger.
Nøgleord
Kontakter
Michelle HaldPressechefNorlys
Tlf:+45 7210 8354michal@norlys.dkThomas Klose JensenPressekonsulentNorlys
Tlf:+45 7210 8354jthoma@norlys.dkOm Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi er ejet af flere end 800.000 andelshavere og leverer energi, ladestandere, tv, internet, og mobiltelefoni til danskerne.
Vi ejer landets største elnet, landets største fibernet og via vores ejerskab af Telia Danmark halvdelen af landets største mobilnet. Derudover ejer vi aktiemajoriteten i Norlys Energy Trading og den grønne, cirkulære industripark Greenlab, samt halvdelen af Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Vores 4.600 medarbejdere i Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København kæmper for et grønt og digitalt Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Norlys Vækstpulje støtter rekordmange projekter i årets første uddelingsrunde med i alt 21,5 mio. kroner2.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys Vækstpulje støtter i årets første uddelingsrunde hele 369 projekter med i alt 21,5 mio. kroner. Det er det højeste antal projekter, som vækstpuljen har støttet nogensinde.
Norlys finder ny direktør for Stakeholder Relations27.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Lise Borup Skov, der siden 2022 har været chef for politik og bæredygtighed i Norlys, tiltræder 1. april rollen som direktør for Stakeholder Relations i Norlys.
Energimuseet genåbner med donationer fra Norlys og Grundfos Fonden18.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med driftsstøtte fra både Norlys og Grundfos Fonden kan Energimuseet igen slå dørene op for offentligheden. Første åbningsdag bliver lørdag den 12. april.
Hold øje med elpriserne: Nu rykker de billigste timer ud i dagslyset12.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I marts er tendensen for, hvornår strømmen er billigst skiftet. Nu gælder det derfor om at bruge strøm midt på dagen, hvis man vil ramme de billigste elpriser, hvor det i januar og februar var om natten. De billigste elpriser har i marts ligget mellem 24 og 29 øre/kWh.
Høje elpriser har præget begyndelsen af året3.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En lav beholdning i de europæiske gaslagre og en mindre produktion af sol- og vindenergi har betydet, at elpriserne i begyndelsen af 2025 har været relativt høje. Der er penge at spare ved at holde øje med priserne og flytte så meget forbrug som muligt til de billigste timer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum