Ledere vægter sikkerhed og grøn omstilling højest til EP-valget
4.6.2024 06:30:00 CEST | Lederne | Pressemeddelelse
Erhvervslivets ledere har i høj grad tankerne på klima og grøn omstilling, når de på søndag kan stemme til Europa-Parlamentsvalget.

Bybilleder og landskaber er den seneste tid blevet forandret i takt med, at kandidaterne til Europa-Parlamentsvalget har sat deres valgplakater op.
For erhvervslivets ledere er der særligt to emner, som vægter tungt, når de den 9. juni går i stemmeboksen til EP-valget. I en spørgeundersøgelse har Lederne bedt knap 1.000 privatansatte ledere rangere en række emner ud fra, hvor meget hvert emne betyder for deres stemme til EP-valget. Øverst på listen er emnet ”sikkerhed og forsvar” tæt fulgt af ”klimaforandringer og grøn omstilling”. Længere nede på listen kommer ”håndtering af flygtninge og migranter” som nummer tre.
"Det er ikke underligt, at sikkerhed og forsvar ligger allerøverst på listen lige nu, hvor to alvorlige krige er rykket helt ind i vores hverdag. Men samtidig er det helt naturligt, at klimaproblematikken næsten lige så vigtig for lederne, selvom det emne lige nu er trængt lidt i baggrunden i den offentlige debat. Klima- og naturkrisen er en langvarig, strukturel udfordring, som lederne har haft fokus på i mange år, og som de også vil have fokus på i mange år fremover," siger Ledernes administrerende direktør, Bodil Nordestgaard Ismiris, og uddyber:
"Samtidig er der brug for handlekraftige ledere – både politikere og i erhvervslivet – som tør søge nye veje i klimakampen. Det kræver, at unødigt bureaukrati ikke spænder ben for konkrete initiativer."
Der er flere grunde til, at klima og grøn omstilling fylder meget hos danske ledere, når de skal i stemmeboksen til netop EP-valget. Blandt andet spiller EU en vigtig rolle for virksomhederne i den grønne omstilling.
Eksempelvis mærker mange virksomheder konsekvenserne af det såkaldte CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), der trådt i kraft fra i år. I følge direktivet skal større virksomheder fremover rapportere om deres miljøaftryk, sociale og ledelsesmæssige forhold. Direktivet ventes også at få konsekvenser for mindre virksomheder, der leverer til de større.
Generelt er ledere i erhvervslivet godt tilfredse med, at EU på den måde fører an, når det gælder klimaindsatsen, fremgår det af spørgeundersøgelsen fra Lederne. Her svarer næsten 8 ud af 10, at EU bør sætte rammerne for den grønne omstilling.
"Vi ved, at danske ledere gerne vil den grønne omstilling, og allerhelst ser de, at det sker på fair vilkår i EU. Det nytter ikke, at Danmark går grøn enegang. Derfor mener danske ledere, at EU bør sætte rammerne for den grønne omstilling. Ambitiøse fælles regler i EU er en fordel for mange danske virksomheder, der har arbejdet med det grønne område. En harmonisering på tværs af EU vil også betyde, at det bliver nemmere at samarbejde med andre europæiske virksomheder på bæredygtighedsområdet," lyder det fra Bodil Nordestgaard Ismiris.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Jesper Melgaard, pressechef hos Lederne – mo.: 27 69 45 69
Billeder
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Ny rapport: God ledelse kan gøre kriser til en styrke13.5.2026 09:26:12 CEST | Pressemeddelelse
Kriser er blevet et grundvilkår for dansk erhvervsliv. Ny rapport peger på syv steder, hvor man som leder kan overkomme usikkerhed og komme styrket ud af den.
Hormuz-chok rammer danske virksomheder – over 70 procent mærker eller frygter konsekvenser27.4.2026 08:49:45 CEST | Pressemeddelelse
Konflikten i Mellemøsten rammer allerede nu danske virksomheder med stigende priser, dyrere transport og øget usikkerhed. Mange ledere forventer, at det kun bliver værre.
Sandy French bliver ny politisk direktør hos Lederne24.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med ansættelsen vil Lederne løfte interessevaretagelsen og styrke organisationen som samfundspolitisk aktør.
Danmark på vej mod en milepæl i ligestillingen16.4.2026 10:48:46 CEST | Pressemeddelelse
Fædre tager fortsat markant mere barsel efter indførelsen af øremærket barsel, viser nye tal. Lederne glæder sig over udviklingen, som er et vigtigt skridt mod et mere ligestillet arbejdsmarked.
Ny uddannelse: Ledere skal understøttes bedre til at spotte og forebygge stress10.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gratis onlineuddannelse leverer viden og værktøjer til at forebygge stress og skabe bedre trivsel på arbejdspladsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

