Danske projekter vil hente 9,8 milliarder kroner hjem fra EU
15 danske projekter har ansøgt om støtte til nye innovative klima- og energiteknologier via EU’s Innovationsfond. Projekterne søger om i alt 1,3 milliarder euro til løsninger, der sammenlagt skal kunne fortrænge 58 millioner ton CO2 over 10 år.

EU-Kommissionens omfattende Innovationsfond, der er finansieret af salget af CO2-kvoter i EU’s kvotehandelssystem, har udbudt i alt fire milliarder euro, der skal udmøntes til banebrydende energiteknologier i stor skala i 2024.
Med ansøgninger for 1,3 milliarder euro, har de danske ansøgere således ansøgt om en tredjedel af den tilgængelige pulje.
Blandt de ansøgte danske projekter er:
- 4 pilotprojekter
- 6 storskala projekter
- 2 mellemskala projekter
- 1 lilleskala projekt
- 2 konstruktionsprojekter
Fælles for løsningerne er, at de vil fortrænge CO2 og dermed bidrage til EU’s net-zero målsætning. De 15 danske ansøgere angiver, at deres løsningerne har potentialet til samlet at fortrænge 58 millioner ton CO2 inden for projekternes 10 første operationelle år. Til sammenligning udledte Danmark knap 42 millioner ton CO2e i 2022. Projekterne vil ligeledes bistå Danmarks egne klima- og energipolitiske målsætninger samt bidrage til vækst og jobskabelse i Danmark.
Fonden har modtaget i alt 337 ansøgninger med ansøgere fra 27 forskellige lande, og der er sammenlagt søgt om hele 24,6 milliarder euro. Det er dermed kun en sjettedel af de ansøgte projekter, der kan forvente at modtage støtte.
I den kommende tid bliver ansøgningerne evalueret af eksterne eksperter. I oktober 2024 forventes det afgjort, hvilke af de mange projekter, der modtager tilsagn om støtte fra fonden.
Det forventes, at EU-Kommissionen igen åbner for et udbud i efteråret 2024.
Kontakt
Claus H Andersen, +45 33 95 13 17, clhka@ens.dk
Kontakter
Energistyrelsens pressetelefon (modtager ikke SMS'er)
Tlf:33 95 08 00presse@ens.dkEnergistyrelsen
I Energistyrelsen gør vi en forskel hver dag. I Danmark og i lande verden over. Vores vision om at opnå et klimaneutralt samfund i vækst og balance er den største opgave, vi skal være med til at løse. Vi ved, at vi skal tænke ambitiøst, og vi ved, at vi skal tænke nyt. Vores mål er en klog, grøn omstilling, hvor Danmark går foran, og danske erfaringer anvendes globalt. Hvor grønne løsninger, sikker og effektiv forsyning og økonomi tænkes sammen.
Følg pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Kristoffer Böttzauw stopper som direktør i Energistyrelsen5.9.2025 10:14:02 CEST | Pressemeddelelse
Kristoffer Böttzauw stopper med udgangen af september måned som direktør i Energistyrelsen, hvor han har været en del af direktionen i samlet set 10 år – de seneste 7 år som direktør.
Stor interesse for at søge støtte til innovative energiprojekter3.9.2025 11:50:44 CEST | Pressemeddelelse
Der er fortsat stor efterspørgsel på finansiering til udvikling og demonstration af fremtidens energiteknologier i Danmark. Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har modtaget ansøgninger om støtte for 891 millioner kroner til i alt 92 projekter.
Energistyrelsen har truffet afgørelser i sager under åben dør-ordningen1.9.2025 14:10:32 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen har givet afslag på ansøgninger om forundersøgelsestilladelser under åben dør-ordningen. Vurderingen er, at udstedelse af forundersøgelsestilladelser til nye kommercielle åben dør-projekter vil indebære ulovlig statsstøtte. Den statsstøtteretlige vurdering, der ligger til grund for Energistyrelsens afgørelser, er foretaget i dialog med styrelsens juridiske rådgivere.
Milliardudbud til fangst og lagring af CO₂ går ind i sin næste fase27.8.2025 14:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Fristen for at afgive indledende bud i forbindelse med puljen til fangst og lagring af CO2 er udløbet. Energistyrelsen går nu i dialog med budgiverne frem mod fristen for at afgive endelige bud til puljens 28,7 milliarder kroner.
Havvindmølleparkerne Nysted og Middelgrunden kan fortsætte med at producere grøn strøm27.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen har meddelt de to ejerkredse af Nysted Havmøllepark syd for Lolland og Middelgrunden Havvindmøllepark i Øresund, at de får forlænget deres tilladelse til elproduktion. Dermed er der mulighed for, at de to havvindmølleparker kan producere strøm i henholdsvis ti år og 25 år frem i tiden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum