Dronningen fortsætter som protektor for Julemærkefonden
30.5.2024 14:28:42 CEST | Julemærkehjemmene | Pressemeddelelse
H.M. Dronning Mary har valgt fortsat at støtte Julemærkefonden som protektor. Det har afgørende betydning for Julemærkehjemmenes arbejde for at hjælpe børn ud af mistrivsel.

Det er en glædens dag i Julemærkefonden. I dag har Kongehuset meddelt, at H.M. Dronning Mary har valgt at fortsætte som protektor for Julemærkefonden.
Julemærkefonden driver de fem Julemærkehjem i Danmark. Her får op mod 1.000 børn, hvert år et ophold, som hjælper dem i deres kamp mod mistrivsel, ensomhed og mobning.
”Vi er utrolig beærede af, at Dronningen har valgt at fortsætte med at være protektor for os. Det er en stor anerkendelse af det arbejde, vi hver dag laver for at hjælpe børn ud af mistrivsel”, siger Søren Ravn Jensen, direktør i Julemærkefonden.
Tilbage i 2004 i sin tid som kronprinsesse valgte Dronning Mary at blive protektor for Julemærkefonden. Det var en af hendes første protektioner. Efter tronskiftet i januar 2024 blev alle Kongeparrets protektioner sat på pause. Derfor er det ekstra glædeligt, at Dronningen endnu en gang har valgt at støtte Julemærkehjemmene.
Et stort hjerte for børnene
Som protektor har Dronningen altid vist stort engagement i Julemærkefondens arbejde. Hun har flere gange besøgt Julemærkehjemmene, hvor hun altid har givet sig tid til at tale med børnene og lytte til deres historier. Gennem årene har hun været med til at præsentere årets Julemærke, ligesom hun flere gange har løbet Royal Run sammen med børn fra Julemærkehjem.
”Med sit store fokus på børns trivsel og som mor til fire ved hun hvor stor betydning, det har at hjælpe børn til at tro på sig selv. Når hun har besøgt os, har vi tydeligt kunne mærke, at det er en sag, som står hendes hjerte meget nært. Hun prioriterer at spørge ind til børnene og deltage sammen med dem i leg og grin,” fortæller Søren Ravn Jensen.
Uvurderlig støtte
Det har uvurderlig betydning for Julemærkefonden at have Dronningen som protektor.
Julemærkehjemmene er næsten udelukkende finansieret af donationer fra privatpersoner, virksomheder og fonde. Derfor er det helt afgørende, at Kongehuset er med til at skabe opmærksomhed om det vigtige hjælpearbejde til gavn for børn. Mistrivsel blandt børn er desværre et stigende problem, og derfor er der mere end nogensinde behov for Julemærkehjemmenes indsats.
”Vi er dybt taknemmelig for Dronningens trofaste og fantastiske støtte. Børns trivsel er en fælles hjertesag, og det viser, at vi alle kan gøre noget for at hjælpe børn til bedre trivsel,” slutter Søren Ravn Jensen
Julemærkehjemmene giver børn en ny start
Hvert år hjælper Julemærkehjemmene ca. 1.000 børn i alderen 7-14 år til en ny start Det er børn, der bliver mobbet, er ensomme eller ikke tror, de er noget værd. Under et ophold bliver de del af et fællesskab med nærvær og omsorg fra både børn og voksne. Vi hjælper dem til at styrke deres selvværd og lærer dem nye måder at se sig selv og verden på.
Læs mere på julemaerket.dk
Nøgleord
Kontakter
Thomas ElmegårdPresseansvarlig
Tlf:40 41 36 61thomas.elmegard@julemaerket.dkBilleder
JULEMÆRKEHJEMMENE – GIVER BØRN EN NY START
Ingen børn fortjener en hverdag fyldt med ensomhed og ondt i maven.
Julemærkehjemmene hjælper børn med at finde deres styrker og opbygge deres selvværd. Læs mere: Julemaerket.dk
Følg pressemeddelelser fra Julemærkehjemmene
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Julemærkehjemmene
Presseinvitation: Kom til præsentationen af årets Julemærke 202622.9.2026 11:40:01 CEST | Presseinvitation
Mandag d. 5. oktober 2026 kl. 13-14 afslører Anne Glad Wagner og kunstner Martin Jørgensen årets Julemærke på Københavns Rådhus.
Børnene er i centrum på årets Julemærke10.9.2026 11:11:32 CEST | Pressemeddelelse
Kunstner og illustrator Martin Jørgensen har tegnet Julemærket 2026. Motivet hylder det stærke fællesskab mellem børnene på Julemærkehjemmene – og trækker samtidig på kunstnerens egne barndomsminder om at samle på Julemærker.
Ny VIVE-undersøgelse: Denne indsats sænker skolefraværet26.8.2026 08:59:56 CEST | Pressemeddelelse
Et 10-ugers opfølgningsforløb får skolefraværet til at falde med 31 % hos de børn, der har været på Julemærkehjem. Det viser en ny undersøgelse fra VIVE. Resultaterne er inspiration for alle, der arbejder med børns trivsel.
Ny multihal skal øge trivslen for børn på Julemærkehjemmet Hobro9.6.2026 09:38:02 CEST | Pressemeddelelse
Med en bevilling på 11,5 mio. kr. fra Realdania er Julemærkehjemmet Hobro nu i stand til at realisere en mangeårig drøm om at bygge en multihal. Hallen skal skabe moderne rammer for leg, bevægelse og fællesskab for de børn, der under opholdet, får hjælp til at komme ud af mistrivsel.
Nye tal: Ensomhed falder markant for børn efter ophold på Julemærkehjem12.5.2026 10:03:09 CEST | Pressemeddelelse
Alt for mange børn med lav trivsel føler sig ensomme. Det viser en ny undersøgelse fra Julemærkehjemmene. Tallene viser dog også, at følelsen forsvinder hos 4 ud af 5 af de børn, der var ensomme ved opholdets start.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


