210 eksperter fra 17 lande til transplantationskongres i Aarhus
Transplantationsspecialister på Aarhus Universitetshospital tager 29.-31. maj 2024 i Aarhus imod kolleger fra 17 lande til den 31. kongres i Scandinavian Transplantation Society.

Hvert andet år mødes specialister i organtransplantation fra både Skandinavien og fra en række andre lande for at drøfte de nyeste udviklinger indenfor transplantation af organer som nyrer, hjerter, lunger og lever. Denne gang er det specialister på Aarhus Universitetshospital, der har organiseret Congress of the Scandinavian Transplantation Society og er værter for 210 kolleger fra i alt 17 lande.
Et af de store emner på kongressen er status og erfaringer med donation efter cirkulatorisk død (DCD), som blev gjort mulig i Danmark i 2023, og som i første omgang er indført på de fire store universitetshospitaler; Aarhus Universitetshospital, Odense Universitetshospital, Aalborg Universitetshospital og Rigshospitalet. Donation efter cirkulatorisk død vokser kraftigt i hele Norden, hvor der allerede gennemført omkring 150 DCD-transplantationer, og DCD forventes at give et betydeligt bidrag til flere organer til gavn for de patienter, som står på venteliste til transplantation.
Et andet stort emne er brugen af nye teknologiske muligheder for at beskytte et organ i den tid der går, mellem organet tages ud af donoren, til det sættes ind i modtageren. I dag er er der udviklet maskiner, som kan cirkulere kold eller varm væske og evt. medicin gennem organet i ventetiden, hvilket ser ud til at beskytte organerne bedre uden for kroppen og tillader længere transporttid inden transplantation.
Et tredje stort emne er, hvordan transplantationslæger kan udnytte avanceret viden om immunforsvaret til at hjælpe transplanterede patienter med at holde et transplanterede organ i live så længe som muligt med så få bivirkninger for patienten som muligt, samt hvordan lægerne kan gribe ind og behandle i tilfælde af komplikationer.
Transplantation af andet end organer tages denne gang op som et særligt emne, fordi Aarhus Universitetshospital i kraft af Den Danske Hornhindebank og Center for Fækal Mikrobiota Transplantation (CEFTA) har særligt ekspertise i transplantation af væv, celler og afføring.
Scandinavian Transplantation Society blev stiftet i 1983 i Aarhus for at stimulere samarbejde om forskning og udveksling af ideer til udvikling af transplantation i de skandinaviske lande.
Kontakter
Professor Hans Eiskjær, Hjertesygdomme. Tlf.: 3092 2347. Mail: hanseisk@rm.dk.
Cheflæge Lars Ilkjær, Hjerte-, Lunge- og Karkirurgi, Tlf.: 3092 2394. Mail: larsilkj@rm.dk
Ledende overlæge Pernille Koefoed-Nielsen, Blodbank og Immunologi, Tlf.: 2966 5227. Mail: pernkoef@rm.dk
Overlæge Karin Skov, Nyresygdomme. Tlf.: 4046 0275. Mail: kariskov@rm.dk
Vedhæftede filer
Links
Aarhus Universitetshospital
Aarhus Universitetshospital er et komplet hospital på højeste internationale niveau med alle lægefaglige specialer samlet under ét tag.
Aarhus Universitetshospital ledes af en hospitalsledelse, som består af en hospitalsdirektør, en lægefaglig direktør og en sygeplejefaglig direktør.
Aarhus Universitetshospital har hvad der svarer til ca. 9.700 fuldtidsstillinger.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitetshospital
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitetshospital
Aarhus Universitetshospital overtager formandskabet i europæisk alliance af universitetshospitaler3.7.2025 14:30:51 CEST | Pressemeddelelse
Med formandsposten skal AUH lede samarbejdet mellem 11 af Europas – og nogle af verdens – mest anerkendte universitetshospitaler
Tuberkulose rammer mænd hårdere end kvinder2.7.2025 09:03:54 CEST | Pressemeddelelse
Nyt internationalt studie peger på sociale forskelle som forklaring.
AUH sommerekspertliste og kontakt til AUH Kommunikation sommeren 20251.7.2025 11:25:42 CEST | Pressemeddelelse
Har du som journalist brug for anden hjælp i løbet af sommeren end eksperterne i vedhæftede fil, er du velkommen til at kontakte AUH Kommunikation.
Fedt på afveje: 50 millioner kroner til forskning i fedtvæv og åreforkalkning27.6.2025 08:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Steno Diabetes Center Aarhus og Aarhus Universitet får 50 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden til at forske i sammenhængen mellem problemer med fedtvævet og åreforkalkning. Forskningen skal bidrage til ny viden om, hvordan vi bedre forebygger og behandler hjerte-kar-sygdom.
Nyt studie fra Aarhus stiller spørgsmålstegn ved europæiske forholdsregler om fædres brug af epilepsilægemiddel22.5.2025 17:12:21 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra forskere ved Aarhus Universitet og Aarhus Universitetshospital kunne ikke vise nogen øget risiko for psykiske udviklingsforstyrrelser hos børn, hvis fædre brugte lægemidlet valproat under sædcelledannelsen. Resultaterne er netop offentliggjort i JAMA Network Open og nuancerer tidligere forholdsregler udsendt fra Det Europæiske Lægemiddelagentur (EMA).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum