Sommerprogram på Høje Plads
Grønnegades Kaserne Kulturcenter og Næstved Ungdomsskole går sammen om at skabe en ny fortælling om Høje Plads, som et fantastisk opholdssted for alle. Derfor kan man alle samtlige lørdage i juni fra 12:00 til 16:00 opleve alt fra streetbasket turnering, kæphestespring, gadekultur og yoga lige midt i Næstveds hjerte. I øvrigt - helt gratis.

Det er svært at forestille sig en skønnere eftermiddag end omgivet af grønne arealer, høj sol og stærk hverdagskultur – og det finder du på Høje Plads. Det pulserende samlingssted byder på endnu flere oplevelser for alle aldersgrupper i juni måned.
For knapt et år siden bevilligede Kultur- og Idrætsudvalget penge til at gøre Høje Plads til et endnu mere indbydende byrum. Denne støtte har bl.a. bidraget til opgradering af Streetbasketbanen og fået lokale fællesskaber til at vokse. Det nye sommerprogram er med til at højne kendskabet til området som et aktivt og kulturelt samlingssted og dens helt unikke placering i Næstved bymidte. Denne kulturelle perle ligger kun 2 min fra Næstved Station.
Vores opskrift for den bedste kulturcocktail denne sommer:
Tag dine nærmeste med og nyd de kommende begivenheder i Næstveds hyggeligste park.
Sommerprogram på Høje Plads:
Lørdag d. 1. Juni kl. 12-16 - Dance Battle/ Konkurrence
Hip Hop, Breaking, Popping, Locking, House, Waacking
Lørdag d. 8. Juni kl. 12-16 - Høje Plads Jam
DJ Benjamin - Graffiti - Skate - Basket - Grill & Chill
Lørdag d.15. Juni kl. 12-16 - Høje Park no. 3
Streetbasket tournament - Live DJ - Graffiti - Lounge - Skatepark til fri afbenyttelse
Lørdag d.22. Juni kl. 12-16 - Kæphestespring
4H inviterer til en hyggelig dag i kæphestens tegn. Tag din kæphest under armen eller kom op og prøv en af 4h´s kæpheste. På dagen vil der blive sat en forhindringsbane op på Høje Plads, men mulighed for sjov, leg og kreative spring.
Lørdag d.29. Juni kl. 12-16
Yoga: 4 yoga sessions, med plads til dig og din krop!
12:00 - 12:50 Familie Yoga med Rikke Kobæk
13:00 - 13:50 Lydrejse med Elin Karbech
14:00 - 14:50 Blid Yoga med Dorthe Andersen
15:00 - 15:50 Yin Power med Pernille
Kontakter
Marta Karolina Rudnicka KawaProjektmedarbejderNæstved Ungdomsskole
Tlf:40478689makrka@naestved.dkChristian EhlersMarkedsføring, billetsalg og web. Stedfortræder for kulturcenterleder.Grønnegades Kaserne Kulturcenter
Tlf:25451029chehl@naestved.dkJohn NørbjergKulturcenterlederGrønnegades Kaserne Kulturcenter
Tlf:5588393941Tlf:2024 5340jonor@naestved.dkBilleder
Om Grønnegades Kaserne Kulturcenter
Grønnegades Kaserne Kulturcenter i Næstved er Sydsjællands største kulturcenter med koncerter, teater, foredrag, stand-up samt andre arrangementer. Kulturcentret er beliggende i de tidligere kasernebygninger, der var kendt som Grønnegades Kaserne og alle de gamle bygninger er i dag blevet indrettet til en række forskellige kulturelle formål.
Følg pressemeddelelser fra Grønnegades Kaserne Kulturcenter
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Grønnegades Kaserne Kulturcenter
Oplev en magisk aften i Næstved til kulturnatten25.9.2025 14:59:45 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 3. oktober forvandler Næstved sig endnu engang til et levende kulturcentrum, når byen åbner dørene til årets Kulturnat. Allerede fra kl. 16.00 og helt frem til midnat kan både børn, unge og voksne gå på opdagelse i et væld af oplevelser, lige fra musik og kunst til spændende gys, viden og kreative aktiviteter.
Frankie Morenos karismatiske Elvis-Las Vegas-show kommer til Næstved22.9.2025 11:37:13 CEST | Pressemeddelelse
Han har blæst publikum bagover i Las Vegas med sit Elvis-show, som han krydrer med sine egne Elvis-inspirerede numre. Hans evner har kastet prisen som Årets Headliner i Las Vegas af sig fem gange, og fyldt salene i nogle USA’s største og mest legendariske scener. Den 7. januar kommer Frankie Moreno til Næstved med sit nye show ’Frankie Moreno – Elvis For A Day.’
Poul Krebs fejre 70 års fødselsdag i Næstved12.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Poul Krebs i 2026 fylder 70 år, bliver det fejret på den mest musikalske måde, man kan forestille sig. Han tager nemlig på en af de mest ambitiøse turnéer i sin lange karriere: 70 koncerter fordelt over hele Danmark, og selvfølgelig er Næstved og hans trofaste publikum her inviteret med til at fejre ham.
Sange OM-sorg i Herlufsholmskoven2.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 8. november 2025 Hanne Heunicke og Ulla Britt Simonsen gentager succesen, og inviterer endnu en gang til en anderledes Allehelgenkoncert i naturen med musik, fællessang og oplæsning. I samarbejde med Grønnegades Kaserne Kulturcenter tænder de lys i mørket , for os selv og dem vi savner.
Dansk Slager Parade 2026 – en musikalsk folkefest vender tilbage til Næstved7.8.2025 14:55:56 CEST | Pressemeddelelse
Fire stærke solister, et legendarisk orkester og en hyldest til danske evergreens – Dansk Slager Parade vender tilbage til Næstved den 8. marts næste år med nostalgi, nærvær og nye overraskelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum




