Green Power Denmark

Investeringsstøtte sikrer, at grønne arbejdspladser bliver i Danmark

Del

Fire virksomheder får tilsammen 634 millioner kroner i grøn investeringsstøtte fra staten. Hvis ikke de havde fået tilskud til at investere i ny produktion i Danmark, var de med stor sandsynlighed flyttet til lande, som lokker med tilsvarende støttemodeller. Green Power Denmark anbefaler regeringen at forlænge og udvide ordningen til 2025.

Siemens Gamesa, Niebuhr Gears og H2Giga er blandt de virksomheder, som modtager støtte gennem den grønne investeringsstøtteordning.  De planlægger at udvide produktionen eller etablere ny produktion i Danmark for et samlet beløb på over fire milliarder kroner.

- Uden denne hjælp er der stor risiko for, at virksomhederne ellers vil investere i andre lande i Europa, hvor der er lukrative ordninger med statsstøtte. Det er den rå virkelighed, at kampen om de grønne investeringer og arbejdspladser lige nu også bliver udkæmpet med statsstøtte i ryggen, siger Jan Hylleberg, viceadm. direktør i Green Power Denmark.

Investeringsordningen er målrettet virksomheder, som producerer vindmølleteknologi og elektrolysatorer i Danmark.  Det sidste er teknologi til PtX-industrien, som ventes at vokse kraftigt i de kommende år.

Det er en forudsætning for at få støtte, at virksomhederne kan påvise, at de ville kunne modtage støtte i et andet land.

- Virksomhederne står foran enorme investeringer i de kommende år. Derfor er det meget positivt, at regeringen med ordningen er med til at sikre, at investeringerne og arbejdspladserne bliver placeret i Danmark. Pengene er altså givet rigtigt godt ud, siger Jan Hylleberg.

Green Power Denmark er principielt imod statsstøtte, da det er usundt i en fri og åben konkurrence. Men i den nuværende konkurrencesituation, hvor mange andre lande tilbyder attraktive statsstøttemuligheder, er det nødvendigt at tilbyde støtte til de virksomheder, som skal etablere grøn produktion. Ellers vil investeringerne og arbejdspladserne flytte ud af Danmark, hvilket vil svække vores konkurrenceevne og muligheder for at sikre en uafhængig energiforsyning.

Jan Hylleberg anbefaler, at regeringen forlænger ordningen ind i 2025.

- Der er fortsat en række virksomheder, som står overfor at skulle træffe vigtige investeringsbeslutninger. Regeringen bør hurtigst muligt melde ud, at den er klar til at hjælpe også i 2025, så virksomhederne kan tage højde herfor, når de placerer deres kommende investeringer, og så flest mulig af dem bliver placeret i Danmark, siger han.

Green Power Denmark foreslår, at den grønne investeringsordnings første runde hurtigt bliver evalueret og eventuelt justeret, og at den får tilført 1,5 milliarder kroner i 2025. Så vil ordningen dække den periode, hvor EU’s lempede statsstøtteregler gælder. Efter 2025 bør Danmark arbejde for, at der findes fælles finansieringsløsninger i EU, så man undgår et vedvarede internt statsstøtteræs mellem de europæiske lande.

Nøgleord

Kontakter

Green Power Denmark

Green Power Denmark er Danmarks grønne erhvervsorganisation og vil fungere som talerør for den danske energisektor. Sammen med vores mere end 1500 medlemmer arbejder vi for, at Danmark hurtigst muligt elektrificeres med grøn strøm. Green Power Denmark repræsenterer både energiindustrien, store og små ejere og opstillere af energiteknologi samt de selskaber, der driver det danske elnet og handler med energi.
Green Power Denmark blev grundlagt 23. marts 2022 ved en fusion af Dansk Energi, Wind Denmark og Dansk Solkraft.

Følg pressemeddelelser fra Green Power Denmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Green Power Denmark

A Major Setback for Denmark’s Green Ambitions6.12.2024 13:09:55 CET | Pressemeddelelse

Denmark’s largest-ever offshore wind farm tender has ended in disappointment. Investors have deemed it unprofitable to develop offshore wind farms in the Danish part of the North Sea under current market conditions. This represents a significant blow to Denmark’s green transition, and it hinders efforts to provide businesses and consumers with competitively priced energy. Furthermore, the result will delay the nation’s goal of achieving energy independence from hostile nations, according to Green Power Denmark.

En kæmpe skuffelse for vindmølleindustrien og vores grønne ambitioner5.12.2024 17:17:21 CET | Pressemeddelelse

Danmarkshistoriens største udbud af havvindmøller er endt som en stor skuffelse. Ingen investorer mener, at det vil være en god forretning at opføre havvindmøller på Nordsøen i den nuværende markedssituation. Det er et kæmpe tilbageslag for den grønne omstilling. Det svækker vores ønske om at skaffe energi til virksomheder og forbrugere til konkurrencedygtige priser, og det forsinker vores mål om at blive uafhængig af energi fra fjendtlige lande, mener Green Power Denmark.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye