Flere letbaneafgange i ny køreplan
Fra 30. juni bliver Letbanens køreplan udvidet med ekstra afgange til både Grenaa og Odder. Kunderne kan derfor se frem til dobbelt op på letbaneafgange med to afgange i timen, når de rejser helt til Grenaa eller Odder.

Når Midttrafik skifter køreplaner på busser og letbane 30. juni, bliver der mere letbane til de kunder, der rejser mod Grenaa og Odder.
Flere letbaneafgange skal bane vejen for endnu flere passagerer
På strækningen mellem Ryomgård og Grenaa bliver køreplanen opjusteret med otte ekstra daglige afgange i hver retning. Dermed kører Letbanen med to afgange i timen hele vejen mellem Grenaa og Aarhus i tidsrummet kl. 5.00-20.00 på hverdage.
Letbanetilbuddet bliver også forbedret mellem Aarhus og Odder med to ekstra daglige afgange i hver retning. Kunderne får dermed mulighed for at hoppe på Letbanen hver halve time frem til kl. 20.00.
Midttrafiks planchef Henrik Juul Vestergaard glæder sig til at kunne tilbyde flere letbaneafgange:
”Flere og flere vælger at rejse med Letbanen til og fra Aarhus. Med de ekstra afgange mod både Grenaa og Odder giver vi kunderne en større valgfrihed og en større fleksibilitet. Det gør det lettere for kunderne at få hverdagens transportbehov til at passe med Letbanens afgange og bidrager forhåbentlig til, at endnu flere får øjnene op for Letbanen som et komfortabelt og grønt alternativ til bilen”.
Letbanen har flere passagerrekorder
Letbanen satte med 1.590.000 passagerer i første kvartal 2024 passagerrekord. Passagertallet steg med 20.000 flere passagerer i forhold til forrige kvartal, som også var en passagerrekord.
Den positive udvikling fortsætter ind i andet kvartal. Passagertallet ligger for år til dato næsten 15 procent over sidste års tal for samme periode.
Hovmarken lukker
Når de nye køreplaner træder i kraft 30. juni, betyder det samtidig, at letbanestoppet ved Hovmarken lukker ned. Midttrafik henviser kunderne til at tage Letbanen fra standsningsstedet i Lystrup eller benytte bybuslinje 18 ved stoppestedet Lystrup/Majsmarken i stedet.
Nøgleord
Kontakter
Midttrafiks pressetelefon
Tlf:70206650Om Midttrafik
Midttrafik er et trafikselskab, og står i spidsen for den kollektive trafik i Midtjylland. Det er Midttrafik, der administrerer den kollektive trafik med finansiering fra Region Midtjylland og de 18 kommuner i regionen.
Opgaverne spænder bredt fra blandt andet planlægning og koordinering af bustrafikken, gennemførelse af udbud og kontraktadministration, kvalitetskontrol, fastsættelse af priser og rejseregler, kundeservice til information og markedsføring af den kollektive trafik.
Følg pressemeddelelser fra Midttrafik
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Midttrafik
Midttrafiks pendlere skal skifte til Rejsebillet7.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra 26. maj vil det ikke længere være muligt at købe et pendlerkort i Midttrafik app. Rejsebillet overtager i løbet af 2025 og 2026 billetsalget fra Midttrafik app. Ungdomskortet flyttede over på Rejsebillet fra 1. april. Nu er turen kommet til pendlerkortet.
Forsøg med billige billetter til unge og gratis lokalbusser bliver forlænget17.3.2025 09:36:35 CET | Pressemeddelelse
Siden 1. oktober har unge kunne købe HerningUng og køre billigere med busserne i Herning Kommune som et forsøg. Samtidig har det været gratis at køre med kommunens lokalruter. Forsøget skulle være slut med udgangen af marts, men bliver nu forlænget.
Dygtige chauffører løfter kundetilfredsheden i Midttrafiks flextrafik14.3.2025 10:41:08 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse af Midttrafiks flextrafik viser høj kundetilfredshed med de fem kørselsordninger: Flextur, plustur, flexbus, handicapkørsel og kommunal kørsel. Undersøgelsen viser, at især chaufførernes kørsel og chaufførernes hjælpsomhed scorer højt på tilfredsheden.
Midttrafik er tilbage på 2019-niveau14.3.2025 10:37:17 CET | Pressemeddelelse
Mere end 55 mio. kunder rejste med Midttrafiks busser, Letbanen og Midtjyske Jernbaner i 2024. Midttrafik opretholder derfor samme passagerantal som i 2023 på trods af besparelser, der har betydet et mindre udbud af busafgange i 2024. Samlet set er antallet af passagerer per køreplantime steget og ligger nu på samme niveau som før Covid-19.
Letbanen og cyklen – en god kombination, men ikke altid i myldretiden11.3.2025 10:07:23 CET | Pressemeddelelse
Aarhus Letbane og Midttrafik opfordrer passagerer med cykel til at udvise hensyn i myldretiden. Med et stigende passagertal er flere afgange fyldte, særligt i tidsrummene 7-9 og 15-18. En ny informationskampagne opfordrer passagerer med cykler og medpassagerer om at tage hensyn til hinanden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum