Brug råderum på at fjerne Europas højeste elafgift
Regeringen har opjusteret råderummet, og ifølge Green Power Denmark bør nogle af pengene bruges til at fjerne Europas højeste elafgift. Det vil være social ansvarlighed og sund grøn fornuft, mener den grønne erhvervsorganisation.
Regeringen har fundet flere penge i statskassen og opjusterer det økonomisk råderum med 11,25 milliarder i 2030. Green Power Denmark glæder sig over, at det går godt for dansk økonomi, og opfordrer regeringen til at prioritere noget af det øget råderum til at sænke den danske elafgift, som er den højeste i Europa.
- Jeg er helt enig med formanden for Dansk Metal, Claus Jensen, at det store råderum er udtryk for, at danskerne betaler for meget i skat. Vi ser gerne, at regeringen bruger nogle af pengene fra råderummet på den grønne omstilling og afskaffer elafgiften. Det er grøn sund fornuft. Det giver simpelthen ikke mening at brandbeskatte det, vi skal bruge mere af, og som skal erstatte fossile brændsler i vores forbrug, siger Kristian Jensen, adm. direktør i Green Power Denmark og fortsætter:
- Vi kan desværre se, at det ikke går hurtigt nok med at udskifte fossile brændsler med CO2-fri elektricitet. Det vil en afskaffelse af elafgiften hjælpe med.
Green Power Denmark foreslår, at man fra 2025 til 2030 sænker elafgiften gradvist til EU’s minimumsniveau på 0,8 øre/kWh. Det svarer til en årlig reduktion på ca. 13 øre fra 2025 frem til 2030 og vil give en årlig besparelse for en gennemsnitlig familie på 3.100 kr. om året i 2030. Sammenlagt vil det koste ca. 5,5 mia. kr.
- Den høje elafgift forvrider husholdningers forbrugsvalg, reducerer deres realløn og rammer socialt skævt. En lavere elafgift vil være en social afbalanceret måde at gennemføre skattelettelser på, da den rammer forholdsvis hårdest ved de laveste indkomster, siger Kristian Jensen.
Han understreger, at elafgiften også gør det vanskeligere for forbrugerne at skelne mellem høj og lav pris på strøm, som ellers kan understøtte det fleksible elforbrug, der er vigtigt i den grønne omstilling. Generelt er prisen på el lavest, når der er masser af vedvarende energi til rådighed, og dyr, når det er kul og gas, der leverer strømmen.
Kontakter
Bjarke Lund LarsenPressechef
Tlf:23108323bll@greenpowerdenmark.dkGreen Power Denmark
Green Power Denmark er Danmarks grønne erhvervsorganisation og vil fungere som talerør for den danske energisektor. Sammen med vores mere end 1500 medlemmer arbejder vi for, at Danmark hurtigst muligt elektrificeres med grøn strøm. Green Power Denmark repræsenterer både energiindustrien, store og små ejere og opstillere af energiteknologi samt de selskaber, der driver det danske elnet og handler med energi.
Green Power Denmark blev grundlagt 23. marts 2022 ved en fusion af Dansk Energi, Wind Denmark og Dansk Solkraft.
Følg pressemeddelelser fra Green Power Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Green Power Denmark
Brintrøret vil give ny energi til den grønne omstilling6.2.2025 17:17:17 CET | Pressemeddelelse
Den politiske aftale om at etablere et brintrør mellem Esbjerg og den tyske grænse vil føre en kæde af positive begivenheder med sig, forudser Green Power Denmark. En ny grøn industri vil skyde frem langs brintrøret. Vi kan begynde at elektrificere den tunge industri, flyene og skibene. Og det vil forbedre økonomien i solceller og vindmøller, som får en ny afsætningskanal for den grønne strøm.
EU skal op på dupperne. Det er nu, vi skal skabe rammerne for et grønt, sikkert og velstående Europa6.2.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
EU er udfordret på flere planer. Kina og USA kæmper med alle midler for at overtage de grønne industrier og arbejdspladser, og Rusland truer vores sikkerhed. Derfor er der brug for en fornyet europæisk industripolitik, som styrker virksomhedernes konkurrenceevne og sikrer, at Europa bliver selvforsynende med grøn energi, anbefaler Green Power Denmark.
Danmark skal satse på forskning og innovation i det globale kapløb om grøn teknologi5.2.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den globale konkurrence om fremtidens energiteknologi, arbejdspladser og eksportindtægter udfordrer Danmarks grønne førerposition. Vi er nødt til at føre en konkurrencedygtig forskningspolitik, så virksomhederne fortsætter med at udvikle energiteknologi i Danmark, mener Green Power Denmark, som opfordrer regeringen til at styrke den danske testinfrastruktur og skabe langsigtede, stabile rammer for investeringer i grøn innovation.
Regeringen har nu ét år til at sætte turbo på elektrificeringen af Danmark31.1.2025 10:32:26 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har droppet at gennemføre udbuddet af havvindmøller i de indre farvande, og planerne om Energiø Bornholm er udskudt. Til gengæld vil regeringen gennemføre et nyt udbud af havvindmøller i 2026. Hvis vi skal ud af den nuværende krise og igen gøre det økonomisk attraktivt at opføre vedvarende energi i Danmark, skal forbruget af grøn strøm stige markant. Regeringen har nu et år til at lave en plan for, hvordan vi erstatter fossil energi med grøn strøm i industrien, husstandene og transportsektoren, mener Green Power Denmark.
Brintrøret bliver en kæmpe gevinst for Danmark31.1.2025 10:31:40 CET | Pressemeddelelse
Et brintrør mellem Esbjerg og den tyske grænse, som er vigtigt for den grønne omstilling og udbygningen med vedvarende energi, er kommet et afgørende skridt tættere på at blive til virkelighed. Regeringen har sænket kravet til forhåndsreservation, så virksomhederne lettere kan forpligte sig til at bruge røret. - Vi har arbejdet hårdt for denne løsning, som vil få stor betydning for Danmark, siger Kristian Jensen, adm. direktør i Green Power Denmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum