Sir Rod Stewart annoncerer koncert i Jyske Bank Boxen onsdag 18. december 2024
Billetsalget starter 31.maj kl. 10 via allthingslive.dk / ticketmaster.dk

Den legendariske singer-songwriter, Sir Rod Stewart, der er blevet æret to gange i Rock & Roll Hall of Fame, annoncerer i dag, at han i forbindelse med sin ”Live in Concert – One Last Time” giver koncert i Jyske Bank Boxen 18. december kl.20.00. Publikum kan glæde sig til en fantastisk aften med ikoniske hitsange fra en af de bedst sælgende kunstnere gennem tiderne.
Billetsalget starter 31. maj kl.10 via allthingslive.dk HER
Med sange i toppen af hitlisterne og en uovertrufne karriere, det spænder over fem årtier, har både fans og kritikere hyldet hans seneste turné som et must-see koncertbegivenhed. Den hitfyldte setliste inkluderer sange som , "You Wear It Well", "Maggie May", "Da Ya Think I’m Sexy", "The First Cut is the Deepest", "Tonight’s the Night", “Every Picture Tells A Story”, “Infatuation”, "Forever Young”, “Ooh La La (I Wish That I Knew What I Know Now)”, ”Young Turks”, “Have I Told You Lately That I Love You”, “Rhythm of My Heart”, “Broken Arrow” og "Forever Young”.
Sir Rod Stewart er en af de bedst sælgende kunstnere i historien med mere end 250 millioner solgte plader og singler på verdensplan. Den 23. februar udgav han Swing Fever, hans 33. studiealbum. Albummet, som er ude på Warner Records, byder på Sir Rod og Jools Holland - med hans Rhythm & Blues Orchestra på en 13-numres hyldest til de tidløse sange fra bigband-årene, genfortolket af to sande giganter inden for deres håndværk.
Hans karakteristiske stemme, stil og sangskrivning har overskredet alle genrer inden for populærmusik – herunder rock, folk, soul, R&B og Great American Songbook, hvilket gør ham til en af de få stjerner, der har haft albums i toppen af hitlisterne hvert årti af sin karriere. Stewart har vundet en række af branchens mest prestigefyldte priser med blandt andet to optagelser i Rock & Roll Hall of Fame, ASCAP Founders Award for sangskrivning, New York Times bestsellerforfatter, GRAMMY™ Living Legend, og i 2016 blev han officielt "Sir Rod Stewart”.
Rod Stewart - ”Live in Concert - One Last Time”
18. December 2024 - Jyske Bank Boxen, Herning
Billetsalget starter: 31. Maj kl. 10
Billetpriser fra: 630 ,- plus gebyr
Billetsalg via allthingslive.dk / ticketmaster.dk
Nøgleord
Kontakter
Marie Louise BankMarketingkoordinator & Social Media Manager
marielouise@allthingslive.comLinks
Om All Things Live
All Things Live Denmark er tidligere ICO Concerts, som er en af Nordens største og ældste koncertarrangører, og er gennem mere end 30 år en af de førerende selvstændige nordiske promoters. All Things Live Denmark promoverer årligt mere end 600 shows på tværs af Danmark, Skandinavien og resten af Europa med hovedfokus på koncerter med internationale og lokale artister samt lokal og international comedy.
Vi beskæftiger os med alle typer kunstnere, og vores repertoire spænder bredt fra rock, over opera og hiphop til de allerstørste pop-navne, og vi har arrangeret koncerter med blandt andre The Rolling Stones, Rammstein, Justin Bieber, Céline Dion, Katy Perry, Sam Smith, Andrea Bocelli, Michael McIntyre, Kevin Hart, Trevor Noah, MORTEN, Fabräk, Pauline, Nabiha og lavet lokale comedy tours med Heino Hansen, Ruben Søltoft og BROS.

Følg pressemeddelelser fra All Things Live ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra All Things Live ApS
Freja Kirk giver to koncerter i København; inviterer publikum helt tæt på, i guds hus7.4.2025 12:10:00 CEST | Pressemeddelelse
23. og 24. oktober inviterer Freja Kirk til en magisk og personlig koncertoplevelse i Brorsons Kirke, som du aldrig har oplevet hende før, i hendes nyfundne danske univers – en aften fyldt med musik, store følelser og samtale.
Danmarks nok mest ikoniske tegneseriefigur tager på eventyr i hele riget til efteråret4.4.2025 11:10:00 CEST | Pressemeddelelse
I efteråret 2025 præsenteres en særlig musikalsk oplevelse med Danmarks nok mest elskede og ikoniske tegneseriefigur, Rasmus Klump. For første gang nogensinde bringes Rasmus Klump og hans venner til live i fortællingen om “Det Magiske Spejl” som en mini musical – en eventyrlig oplevelse fyldt med musik, fantasi og uforglemmelige øjeblikke.
Emil Thorup afslører hemmelighederne til et længere liv på live fordragstour i 20253.4.2025 10:05:00 CEST | Pressemeddelelse
I efteråret 2025 inviterer Emil Thorup publikum til underholdende og informative live-shows der afslører hemmelighederne bag longevity.
BODYSLAM WRESTLING SMADRER GENNEM DANMARK BY FOR BY I 202527.3.2025 11:10:00 CET | Pressemeddelelse
I Danmark er wrestling mere populært end nogensinde. BODYSLAM Wrestling har taget landet med storm efter utallige udsolgte aftener, og succesen der var Skandinaviens største wrestlingshow til dato, i Poolen i København. Resten af landet står nu for skud og i efteråret 2025, ruller Slam 'Em All Tour ud på landevejene.
Den belgisk-egyptiske hjerteknuser Tamino giver sin største koncert i Danmark17.3.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tamino bestiger sine største musikalske scener hidtil på turnéen med sit nye album Every Dawn’s a Mountain, der ligeledes bringer den beundrede sanger og musiker til Store VEGA i København 10. September 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum