Indkomsterne er vokset markant mest i Gentofte Kommune – se tallet for din kommune
27.5.2024 07:27:21 CEST | AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd | Pressemeddelelse
Der er en tendens til, at indkomsten de seneste ti år er vokset hurtigere i de kommuner, hvor borgerne i forvejen havde større indkomster, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Gentofte Kommune er den absolutte højdespringer på indkomstskalaen målt på både vækst og nuværende niveau.

ULIGHED
Indkomsten er vokset markant mere i én kommune end nogen andre over de seneste ti år.
Det viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd på baggrund af nye indkomstdata fra Danmarks Statistik.
I Gentofte Kommune er indkomsten (korrigeret for inflation) således steget med 31,4 procent fra 2012 til 2022. I forvejen havde borgerne i Gentofte den gennemsnitligt højeste indkomst tilbage i 2012.
På andenpladsen over højdespringere ligger Rudersdal Kommune med en vækst på 21,7 pct. Samme kommune lå også nummer to i 2012.
I kommunerne i bunden er indkomsterne blot vokset med 5-6 procent. På landsplan er den gennemsnitlige disponible indkomst steget med 14,2 procent – fra 288.600 kroner i 2012 til 329.600 kroner i 2022.
"Den gode nyhed er, at indkomsterne er steget i alle kommune, når der korrigeres for inflation. Men når man dykker ned i tallene, ser man, at de forskelle, der var i forvejen, er blevet endnu større," siger Sune Caspersen, chefanalytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE).
I Gentofte Kommune har borgerne den højeste gennemsnitlige disponible indkomst på cirka 664.600 kroner efterfulgt af Rudersdal Kommune med 587.700 kroner og Hørsholm Kommune med 547.400 kroner. Herefter er der langt nede til fjerdepladsen, som Lyngby-Taarbæk Kommune indtager med en gennemsnitlig disponibel indkomst på 457.100 kroner.
I den anden ende af skalaen finder vi kommunerne Lolland, Ærø, Læsø, Bornholm, Langeland og Ishøj. De seks kommuner har det tilfælles, at den gennemsnitlige disponible indkomst er mindre end 280.000 kroner.
”Den gennemsnitlige indkomst i Gentofte og Rudersdal er over dobbelt så stor som den gennemsnitlige indkomst i kommunerne i bunden,” siger Sune Caspersen.
Analysens hovedkonklusioner
- Den gennemsnitlige disponible indkomst varierer betydeligt mellem landets kommuner. I toppen ligger Gentofte Kommune med 664.600 kroner efterfulgt af Rudersdal Kommune med 587.700 kroner og Hørsholm Kommune med 547.400 kroner I bunden er den gennemsnitlige disponible indkomst omkring 275.000-280.000 kroner.
- Indkomsten er vokset markant mere i én kommune end nogen andre over de seneste ti år. I Gentofte Kommune er indkomsten steget med 31,4 procent, når tallene korrigeres for inflation. På andenpladsen ligger Rudersdal Kommune med en vækst på 21,7 procent I bunden er indkomsterne blot vokset med 5-6 procent.
- Der er en tendens til, at indkomsten er vokset hurtigere i de kommuner, hvor borgerne i forvejen havde større indkomster. Der er dog også variation, der hænger sammen med andre forhold. Københavns Kommune har haft den tredjestørste vækst i indkomsten på trods af et lavt udgangspunkt. Det kan blandt andet tilskrives flyttemønstre.
Tabel: Find tallene for din kommune
Tabellen viser den gennemsnitlige disponible indkomst i henholdsvis 2012 og 2022. Derudover viser den, hvor mange procent indkomsterne er vokset med i den enkelte kommuner. Opgørelsen er korrigeret for inflation. Tabellen viser også bidraget til udviklingen i den gennemsnitlige disponible indkomst fra tilflyttere i perioden.
|
Kommune |
Gns. disponibel indkosmt i 2012 |
Gns. disponibel indkosmt i 2022 |
Indkomstudvikling fra 2012 til 2022 i procent |
Tilflytterbidrag til indkomstudvikling |
|
Albertslund |
259.300 kr. |
280.800 kr. |
8,3 pct. |
-0,7 |
|
Allerød |
378.400 kr. |
428.600 kr. |
13,3 pct. |
0,4 |
|
Assens |
269.300 kr. |
299.300 kr. |
11,1 pct. |
-0,8 |
|
Ballerup |
289.800 kr. |
321.800 kr. |
11,1 pct. |
1,1 |
|
Billund |
288.700 kr. |
328.400 kr. |
13,7 pct. |
-0,1 |
|
Bornholm |
254.600 kr. |
275.500 kr. |
8,2 pct. |
-0,8 |
|
Brøndby |
261.300 kr. |
281.100 kr. |
7,6 pct. |
0,7 |
|
Brønderslev |
268.000 kr. |
302.700 kr. |
12,9 pct. |
0,0 |
|
Dragør |
377.700 kr. |
434.100 kr. |
14,9 pct. |
2,0 |
|
Egedal |
335.200 kr. |
370.000 kr. |
10,4 pct. |
-0,3 |
|
Esbjerg |
281.200 kr. |
311.700 kr. |
10,9 pct. |
-0,9 |
|
Fanø |
312.500 kr. |
329.300 kr. |
5,4 pct. |
-1,7 |
|
Favrskov |
298.500 kr. |
342.200 kr. |
14,6 pct. |
0,6 |
|
Faxe |
278.900 kr. |
309.700 kr. |
11,0 pct. |
0,1 |
|
Fredensborg |
344.300 kr. |
381.000 kr. |
10,7 pct. |
1,8 |
|
Fredericia |
273.400 kr. |
308.500 kr. |
12,8 pct. |
0,0 |
|
Frederiksberg |
318.800 kr. |
380.700 kr. |
19,4 pct. |
2,7 |
|
Frederikshavn |
277.400 kr. |
301.100 kr. |
8,6 pct. |
-1,5 |
|
Frederikssund |
298.400 kr. |
336.900 kr. |
12,9 pct. |
1,4 |
|
Furesø |
376.300 kr. |
421.700 kr. |
12,1 pct. |
0,0 pct. |
|
Faaborg-Midtfyn |
270.400 kr. |
300.800 kr. |
11,2 pct. |
0,0 pct. |
|
Gentofte |
505.900 kr. |
664.600 kr. |
31,4 pct. |
9,6 pct. |
|
Gladsaxe |
304.000 kr. |
346.700 kr. |
14,0 pct. |
0,2 pct. |
|
Glostrup |
284.900 kr. |
315.600 kr. |
10,8 pct. |
-0,8 pct. |
|
Greve |
323.800 kr. |
352.600 kr. |
8,9 pct. |
-0,3 pct. |
|
Gribskov |
311.800 kr. |
345.500 kr. |
10,8 pct. |
1,2 pct. |
|
Guldborgsund |
258.700 kr. |
287.400 kr. |
11,1 pct. |
-0,6 pct. |
|
Haderslev |
265.700 kr. |
297.700 kr. |
12,0 pct. |
-1,1 pct. |
|
Halsnæs |
275.200 kr. |
307.200 kr. |
11,6 pct. |
0,9 pct. |
|
Hedensted |
286.700 kr. |
329.100 kr. |
14,8 pct. |
0,3 pct. |
|
Helsingør |
308.800 kr. |
356.400 kr. |
15,4 pct. |
3,8 pct. |
|
Herlev |
288.200 kr. |
318.600 kr. |
10,6 pct. |
0,9 pct. |
|
Herning |
282.900 kr. |
322.900 kr. |
14,1 pct. |
-1,4 pct. |
|
Hillerød |
324.000 kr. |
360.900 kr. |
11,4 pct. |
-0,2 pct. |
|
Hjørring |
272.700 kr. |
303.300 kr. |
11,2 pct. |
-1,2 pct. |
|
Holbæk |
284.300 kr. |
322.000 kr. |
13,3 pct. |
0,4 pct. |
|
Holstebro |
285.800 kr. |
317.000 kr. |
10,9 pct. |
-1,9 pct. |
|
Horsens |
279.000 kr. |
314.100 kr. |
12,6 pct. |
-0,7 pct. |
|
Hvidovre |
279.500 kr. |
313.700 kr. |
12,2 pct. |
0,9 pct. |
|
Høje-Taastrup |
279.300 kr. |
302.000 kr. |
8,1 pct. |
-1,1 pct. |
|
Hørsholm |
468.400 kr. |
547.400 kr. |
16,9 pct. |
3,3 pct. |
|
Ikast-Brande |
276.800 kr. |
316.000 kr. |
14,2 pct. |
-0,7 pct. |
|
Ishøj |
255.900 kr. |
278.200 kr. |
8,7 pct. |
1,6 pct. |
|
Jammerbugt |
275.700 kr. |
303.900 kr. |
10,2 pct. |
-0,1 pct. |
|
Kalundborg |
276.200 kr. |
315.900 kr. |
14,4 pct. |
-0,1 pct. |
|
Kerteminde |
275.800 kr. |
314.900 kr. |
14,2 pct. |
0,2 pct. |
|
Kolding |
286.800 kr. |
322.800 kr. |
12,6 pct. |
-1,1 pct. |
|
København |
261.800 kr. |
317.700 kr. |
21,3 pct. |
5,3 pct. |
|
Køge |
291.300 kr. |
330.500 kr. |
13,4 pct. |
0,7 pct. |
|
Langeland |
247.700 kr. |
275.800 kr. |
11,4 pct. |
-0,6 pct. |
|
Lejre |
318.300 kr. |
355.100 kr. |
11,6 pct. |
0,2 pct. |
|
Lemvig |
280.100 kr. |
326.600 kr. |
16,6 pct. |
1,7 pct. |
|
Lolland |
246.800 kr. |
274.400 kr. |
11,2 pct. |
0,1 pct. |
|
Lyngby-Taarbæk |
384.700 kr. |
457.100 kr. |
18,8 pct. |
-0,6 pct. |
|
Læsø |
261.400 kr. |
275.100 kr. |
5,2 pct. |
0,4 pct. |
|
Mariagerfjord |
273.100 kr. |
311.100 kr. |
13,9 pct. |
-1,0 pct. |
|
Middelfart |
291.800 kr. |
340.900 kr. |
16,8 pct. |
1,2 pct. |
|
Morsø |
261.500 kr. |
297.400 kr. |
13,7 pct. |
-1,2 pct. |
|
Norddjurs |
263.600 kr. |
295.700 kr. |
12,2 pct. |
-1,5 pct. |
|
Nordfyns |
268.300 kr. |
302.500 kr. |
12,7 pct. |
-0,2 pct. |
|
Nyborg |
268.900 kr. |
300.300 kr. |
11,7 pct. |
0,2 pct. |
|
Næstved |
278.100 kr. |
310.100 kr. |
11,5 pct. |
-0,7 pct. |
|
Odder |
299.600 kr. |
333.000 kr. |
11,1 pct. |
0,1 pct. |
|
Odense |
263.800 kr. |
290.600 kr. |
10,2 pct. |
-3,8 pct. |
|
Odsherred |
264.400 kr. |
295.000 kr. |
11,6 pct. |
0,4 pct. |
|
Randers |
267.400 kr. |
301.100 kr. |
12,6 pct. |
-0,7 pct. |
|
Rebild |
291.900 kr. |
339.600 kr. |
16,3 pct. |
0,6 pct. |
|
Ringkøbing-Skjern |
285.000 kr. |
319.200 kr. |
12,0 pct. |
-1,3 pct. |
|
Ringsted |
283.100 kr. |
319.600 kr. |
12,9 pct. |
0,4 pct. |
|
Roskilde |
320.400 kr. |
366.200 kr. |
14,3 pct. |
0,3 pct. |
|
Rudersdal |
482.800 kr. |
587.700 kr. |
21,7 pct. |
0,8 pct. |
|
Rødovre |
277.200 kr. |
312.500 kr. |
12,7 pct. |
1,4 pct. |
|
Samsø |
260.200 kr. |
290.900 kr. |
11,8 pct. |
-0,4 pct. |
|
Silkeborg |
293.000 kr. |
340.400 kr. |
16,2 pct. |
1,4 pct. |
|
Skanderborg |
315.300 kr. |
361.500 kr. |
14,6 pct. |
1,2 pct. |
|
Skive |
268.500 kr. |
310.500 kr. |
15,6 pct. |
-0,7 pct. |
|
Slagelse |
268.300 kr. |
300.900 kr. |
12,2 pct. |
-0,8 pct. |
|
Solrød |
345.400 kr. |
386.400 kr. |
11,9 pct. |
1,7 pct. |
|
Sorø |
283.700 kr. |
318.700 kr. |
12,3 pct. |
-0,1 pct. |
|
Stevns |
289.800 kr. |
325.200 kr. |
12,2 pct. |
1,4 pct. |
|
Struer |
276.600 kr. |
307.300 kr. |
11,1 pct. |
-0,4 pct. |
|
Svendborg |
275.200 kr. |
308.600 kr. |
12,1 pct. |
-0,8 pct. |
|
Syddjurs |
289.200 kr. |
321.600 kr. |
11,2 pct. |
1,0 pct. |
|
Sønderborg |
271.200 kr. |
301.700 kr. |
11,2 pct. |
-0,8 pct. |
|
Thisted |
266.900 kr. |
304.800 kr. |
14,2 pct. |
-0,8 pct. |
|
Tønder |
257.100 kr. |
304.400 kr. |
18,4 pct. |
-0,8 pct. |
|
Tårnby |
298.000 kr. |
335.600 kr. |
12,6 pct. |
1,7 pct. |
|
Vallensbæk |
321.300 kr. |
340.300 kr. |
5,9 pct. |
-3,7 pct. |
|
Varde |
281.700 kr. |
317.600 kr. |
12,8 pct. |
-0,6 pct. |
|
Vejen |
271.700 kr. |
314.100 kr. |
15,6 pct. |
-0,4 pct. |
|
Vejle |
293.100 kr. |
335.500 kr. |
14,5 pct. |
0,9 pct. |
|
Vesthimmerlands |
262.200 kr. |
306.100 kr. |
16,7 pct. |
-0,5 pct. |
|
Viborg |
280.900 kr. |
321.000 kr. |
14,3 pct. |
-1,0 pct. |
|
Vordingborg |
265.300 kr. |
303.200 kr. |
14,3 pct. |
0,1 pct. |
|
Ærø |
258.200 kr. |
274.700 kr. |
6,4 pct. |
-4,1 pct. |
|
Aabenraa |
267.800 kr. |
303.200 kr. |
13,2 pct. |
-1,0 pct. |
|
Aalborg |
271.800 kr. |
303.500 kr. |
11,7 pct. |
-3,9 pct. |
|
Aarhus |
283.500 kr. |
323.100 kr. |
14,0 pct. |
-5,0 pct. |
Kilde: AE på baggrund af Danmarks Statistiks registre
Kontakter
Sune CaspersenChefanalytiker
Tlf:26 20 02 28sc@ae.dkJesper KirkbakKommunikationschef
Tlf:50 73 71 34jk@ae.dkLinks
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er en økonomisk-politisk tænketank og et samfundsøkonomisk analyseinstitut, der arbejder for at fremme den sociale retfærdighed i Danmark. AE’s overordnede formål er at udarbejde og formidle samfunds- og erhvervsøkonomisk viden samt løsningsideer til gavn for lønmodtagerne og for at fremme den sociale retfærdighed.
Følg pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Mange unge med lave karakterer vælger at gå på gymnasiet: Se tallene for din kommune31.8.2026 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
I Hørsholm Kommune begynder ni ud af ti unge med lave karakterer på gymnasiet, viser en analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). I Hedensted Kommune gælder det fire ud af ti. Unge, der vælger gymnasiet, selvom de ikke er fagligt rustet til det, har højere risiko for at droppe ud eller ikke tage en videregående uddannelse.
Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 202618.8.2026 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
BNP står til at vokse med samlet 4,2 procent i 2026, viser ny prognose fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er markant mere end hidtil ventet. Samtidig forventes der en fortsat vækst i både beskæftigelse og produktivitet i de kommende år.
6 ud af 10 unge med lave karakterer vælger gymnasiet11.8.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere unge med lave karakterer i grundskolen vælger at gå på gymnasiet end tidligere, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). De er den primære årsag til, at flere unge end tidligere vælger en gymnasial uddannelse. Men kun hver anden af de unge opfylder gymnasiets formål i form af at gennemføre og starte på en videregående uddannelse.
Uddannelse: Unge kvinder med ikke-vestlig baggrund er nu på niveau med kvinder med dansk oprindelse23.7.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end otte ud af ti kvindelige efterkommere med ikke-vestlig baggrund får en uddannelse, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er samme andel som blandt kvinder med dansk baggrund. Blandt mændene er der fortsat et gab, men det er skrumpet hastigt ind siden 2015. Ikke-vestlige efterkommere bruger i høj grad uddannelse til at bryde den sociale arv.
Over 43.000 unge er uden job og uddannelse: Politisk målsætning misset med 5.000 personer20.7.2026 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Det kræver politisk handlekraft, hvis 2030-målet om en halvering af unge uden job og uddannelse i forhold til niveauet i 2016 skal nås, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Delmålet for 2025 om en reduktion på 20 procent blev ikke engang halvvejs indfriet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum