DI Produktions nye bestyrelse: Et stærkt hold til at repræsentere hele Produktionsdanmark
23.5.2024 13:53:50 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
DI Produktion har fået ny bestyrelse. Det sker efter dagens generalforsamling, hvor et stærkt hold af topchefer fra hele Produktionsdanmark blev valgt til at stå i spidsen for Dansk Industris største branchefællesskab med 3.800 virksomheder.

Der er i dag blevet afholdt generalforsamling i Dansk Industris største branchefællesskab, hvor en ny bestyrelse blev valgt.
Bestyrelsesmedlemmerne kommer fra en bred vifte af store og små medlemsvirksomheder der repræsenterer de mange forskellige medlemmer af DI Produktion, der producerer alt fra maskiner, metalkomponenter, emballage, plastprodukter, møbler og meget mere.
Produktionsvirksomhederne og deres medarbejdere bidrager hvert år med 113 mia. kr. til stats- og kommunekasserne – det svarer nogenlunde til de samlede årlige udgifter til folkeskolen, Forsvaret og sports- og fritidsaktiviteter til sammen. Det understreger vigtigheden af en velfungerende, kompetent bestyrelse, lyder det fra den genvalgte bestyrelsesleder:
- I dag har vi fået valgt en meget kompetent bestyrelse med mange forskellige kompetencer og fagligheder. Jeg ser frem til at fortsætte vores arbejde i bestyrelsen, og til at videreudvikle DI Produktion som branchefællesskab. Danske produktionsvirksomheder skaber vækst, udvikling og arbejdspladser i hele Danmark, siger Camilla Haustrup Hermansen, genvalgt bestyrelsesleder for DI Produktion.
- Vi er i fuld gang med både at levere på de grønne målsætninger og eksportere grønne løsninger til resten af verden. Danske produktionsvirksomheder er konkurrencedygtige, men det kommer ikke af sig selv. Det kræver gode og forudsigelige rammevilkår. Det er en kerneopgave for DI Produktion at skabe de bedste rammevilkår for danske produktionsvirksomheder, siger hun.
Efter generalforsamlingen konstituerede bestyrelsen sig, så den nu består af:
- Camilla Haustrup Hermansen, Direktør, Plus Pack A/S (bestyrelsesleder)
- Jesper V. Christensen, EVP & CFO, Danfoss A/S (vicebestyrelsesleder)
- Søren Olesen, Global Business Director, Elos Medtech Pinol A/S (vicebestyrelseslederleder)
- Bo Lybæk, President & CEO, GPV Group A/S (nyvalg)
- Gitte Kirkegaard, Adm. direktør, Logitrans A/S
- Jacob Himmelstrup, Adm. direktør, Nærenergi Danmark A/S
- Jesper Thomassen, Managing Director, Nordic Sugar A/S
- Kim Andersen, Direktør, Smurfit Kappa A/S
- Kim Bøjstrup, COO, Palsgaard A/S (nyvalg)
- Knud Lomborg, CEO, F&H A/S
- Michael Bayer Thomsen, Adm. direktør, LETBEK A/S
- Mikael Geday, Group Executive VP, CFO, Grundfos A/S
- Palle Damborg, Direktør, Jysk Display A/S
- Steen Brødbæk, CEO, Semco Maritime A/S (nyvalg)
- Steen Carmel, Smedemester, Ebbes Kleinsmedie ApS
- Sune Tobias Grollov, Velux A/S (nyvalg)
- Søren Ulstrup, Adm. direktør, Ulstrup Plast A/S
Samlet beskæftiger virksomhederne i DI Produktion ca. 195.000 medarbejdere og har en samlet lønsum på over 100 mia. kroner.
Kontakter
Sara RudPresserådgiver
Tlf:28876803saru@di.dkFølg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI styrker arbejde med politik og reformer30.10.2026 13:30:09 CET | Pressemeddelelse
Dansk Industri vil øge sammenhængen mellem virksomhedernes perspektiver, samfundet og de politiske processer. Tidligere særlig rådgiver Jakob Ullegård kommer i spidsen for enheden Økonomi og Reformer, og der oprettes to andre enheder med fokus på bl.a. bøvl og byrder samt grøn omstilling.
DI lancerer plan for dansk totalberedskab: Danmark skal kunne fungere under kriser og angreb29.10.2026 12:45:42 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har sat en klar ambition om at etablere et dansk totalberedskab. Nu fremlægger landets største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI) et konkret politisk udspil til, hvordan ambitionen kan omsættes til virkelighed. DI ønsker bl.a. klare mål for samfundets robusthed og etablering af et informationsberedskab som værn mod misinformation.
DI roser regeringens planer om ny sikkerhedsorganisation med erhvervslivet29.10.2026 11:40:09 CET | Pressemeddelelse
Regeringen vil etablere et langt stærkere samarbejde mellem erhvervslivet og myndighederne om sikkerheden i det danske samfund. Det kom frem, da ministeren for samfundssikkerhed og beredskab, Lisbeth Bech-Nielsen, i dag præsenterede planerne om at etablere Erhvervslivets Samfundssikkerhedsorganisation på DI’s Årsdag for Virksomheds- og Samfundssikkerhed. Planerne får en særdeles positiv modtagelse i landets største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI).
DI: Stort flertal af virksomhederne vil hjælpe i kriser28.10.2026 17:03:38 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder er klar til at tage ansvar for samfundssikkerheden. En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 81 procent af virksomhederne gerne vil bidrage til en fælles beredskabsindsats ved kriser som stormflod, forsyningssvigt eller sabotage. Men samtidig ved hele 64 procent af virksomhederne ikke hvem de skal kontakte for at hjælpe.
DI advarer virksomheder: almindelig adgang kan nu åbne for omfattende tyveri af persondata25.10.2026 14:52:42 CET | Pressemeddelelse
Virksomheder bør straks undersøge, om deres it-systemer gør det muligt at hente store mængder personoplysninger ved hjælp af CPR-numre eller andre identifikationsnumre. Sådan lyder advarslen fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). Advarslen kommer efter nye sager, hvor uvedkommende har misbrugt eksisterende adgange frem for at hacke sig ind.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum