Bøn fra Tønder Festival til Tønder: Hjælp festivalgæster med overnatning
Vil du gøre gæster på årets Tønder Festival glade og samtidig tjene en ekstraskilling? Lej et værelse, en lejlighed eller anden bolig ud i dagene under festivalen og vær med til at skabe de bedst mulige rammer for årets jubilæumsfestival.
Mennesker ændrer vaner, tiderne forandrer sig, og ny muligheder byder sig til. Måske føler nogle sig for gamle til at ligge i telt i fire dage. Andre har fået smag for Airbnb. Da Tønder Festival blev etableret i midten af 1970’erne, var kombinationen af musikfestival og campingplads helt naturlig. Hundredvis af festivaler blev dengang skabt i lignende rammer.
I dag er sammenhængen mellem festivalpladsen og festivalens campingplads stadig helt afgørende. At bo på festivalcampen og slentre ind på festivalpladsen lige ved siden af er en meget vigtig del af oplevelsen af at være på Tønder Festival. Tusindvis af gæster elsker det og kommer igen år efter år for mødes med gode venner – og måske få nye venner – på festivalcampen.
Men for alle dem, der hellere vil ligge i en seng under tag, er der brug for flere muligheder. Derfor har Tønder Festival en stor bøn til alle i byen og i lokalområdet: Hvis I har et ledigt værelse, måske flere, hvis I har en lejlighed eller et hus, I kunne leje ud i dagene under festivalen, vil festivalen opfordre jer til at gøre alvor af det. Det vil være en stor hjælp for de tilrejsende gæster og for festivalen. Samtidig vil det være en ekstra indtægt for jer som udlejere. Det er i dag meget nemt at oprette sig som udlejer. For eksempel via Airbnb, Bolighub, Boligportal og lignende steder.
“Hvis man har ekstra værelser, lejlighed eller hus, som man gerne vil udleje, håber vi at mange vil gøre dette. Det er nemt at oprette sin udlejnings enhed ved eks. Airbnb, og man behøver ikke udleje den hele året, eller i lange perioder. Derudover er fradraget for udlejning i forhold til beskatning blevet hævet under corona, indberetter man indtægten til skat via en platform er bundfradraget op til 32.300 kr. ,” siger Kristina Lehmann Schjøtt, direktør for Tønder Festival.
Kontakt:
Kristina Lehmann Schjøtt
21 49 07 30
Tønder Festival 21. 22. 23. 24. august 2024
www.facebook.com/tonderfestival
Twitter: @tonderfestival
Instagram: TONDERFESTIVAL
Billetsalg på www.tf.dk
Nøgleord
Kontakter
Maria TheessinkKunstnerisk leder & pressechef / Artistic Director & Head of press
Tlf:+ 45 74 72 46 10Tlf:+ 45 26 22 67 11maria@tf.dkFølg pressemeddelelser fra Tønder Festival
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tønder Festival
Tønder Festival offentliggør igen fem nye navne til 2026-programmet9.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra nordumbriansk folkemusik over moderne americana til dansk elektropop. Fem nye navne bliver føjet til næste års mangfoldige musikalske repertoire. Fire af dem kan i 2026 kun opleves på Tønder Festival.
Tønder Festival åbner for salg af dagsbilletter mandag den 1. december kl. 1027.11.2025 09:38:55 CET | Pressemeddelelse
Der er godt nyt til alle, der planlægger deres sommeroplevelser i god tid: Dagsbilletter til Tønder Festival 2026 sættes i salg mandag den 1. december kl. 10.00 på tf.dk.
Den 14-dobbelte Grammy-vinder og legende Emmylou Harris tager på afskedsturné gennem Europa - og spiller sin sidste og eneste danske koncert på Tønder Festival.24.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 28. august får publikum på Tønder Festival en unik mulighed for at opleve en af de mest betydningsfulde skikkelser i amerikansk musik, Emmylou Harris, på tæt hold. Sidste gang folk-, country- og americana-legenden gæstede Tønder Festival var i 2000. Nu vender hun tilbage for at spille sin sidste og eneste danske koncert på sin afskedsturné gennem Europa.
Fra skotsk folkrock til afrofuturistisk blues - Tønder Festival klar med otte nye navne14.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tønder Festival løfter sløret for yderligere otte navne på næste års festivalplakat - et mangfoldigt billedtæppe vævet sammen af genrer og subgenrer, af musik fra mange kontinenter, af tradition og fornyelse. Fra amerikansk afrofuturistisk folk og Grammy-vindende blues til skotsk folkrock, irsk roots, nordisk/kurdisk elektronika og københavnsk balkanbeat. Fra inderlige fortællinger til ekstatisk energi og storslåede sceneoptrædener.
Tønder Festival præsenterer Daniel Lanois – canadisk legende med unikt lydunivers24.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tønder Festival kan med stor glæde annoncere, at den legendariske canadiske musiker og producer Daniel Lanois kommer til festivalen i 2026. Det bliver hans eneste danske optræden næste år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum