Ny indsigt i unges liv i byer i Afrika
23.5.2024 09:43:33 CEST | Aarhus Universitet: Arts | Pressemeddelelse
Christian Vium, lektor i antropologi, modtager millionbevilling fra Danmarks Frie Forskningsfond (DFF) til at undersøge unges liv i afrikanske storbyer.

Hvordan lever unge i Afrikas storbyer? Det spørgsmål vil et nyt forskningsprojekt forsøge at finde svar på. Forskningsprojektet hedder "Mobilities, Imaginaries & Articulations (MIA): Revisioning the African City from the Periphery" og har netop fået en bevilling fra DFF på seks millioner kroner.
"På det afrikanske kontinent bor over 250 millioner unge, og tallet forventes fordoblet inden 2030. I 2050 forventes Afrikas byer at huse halvanden milliard mennesker, hvoraf to tredjedele af de unge bor i hurtigt voksende udkantsområder. I forbindelse med projektet vil vi udføre tre dybdegående antropologiske studier i Nouakchott, Cape Town og Nairobi, tre af de hurtigst voksende byer i verden. Gennem disse studier vil vi få ny indsigt i, hvordan unge navigerer i deres dagligdag, hvilke drømme de har, og hvordan de skaber deres egne rum i byerne," fortæller lektor i antropologi Christian Vium.
Forskningsprojektet vil involvere flere nye tiltag - blandt andet vil projektet gøre brug af metoder som film, fotografi, lydoptagelser, virtual reality og kortlægning udført i tæt samarbejde med unge fra de nævnte områder, som derfor involveres direkte i forskningen. Projektet vil også afholde en række lokale workshops og udstillinger og oprette en åben digital platform, så alle kan få adgang til den nye viden.
Om formålet med projektet fortæller Christian Vium:
"Formålet er at forstå, hvordan de unge bevæger sig gennem byen og skaber deres egne liv og fællesskaber. Denne viden er vigtig, fordi de unge udgør den største og hurtigst voksende befolkningsgruppe i Afrika. Gennem samarbejde med lokale partnere og deltagere håber vi at skabe ny og relevant viden, der kan bruges til at forbedre byplanlægning og politikker."
For at kunne analysere data i og på tværs af de tre byer introducerer projektet en ny teoretisk prisme, ’Peripheral Synergy’, der sammenholder begreberne 'mobilities', 'imaginaries' og 'articulations'. Forventningen er, at dette vil bidrage med ny viden om, hvordan man bedst forstår byerne fra de unges perspektiv, hvilket kan få betydning for, hvordan man fremover tænker på byer og deres udvikling i Afrika.
Kontakter
Christian Vium, Lektor
Institut for Kultur og Samfund - Afdeling for Antropologi
Mobil: 2980 2639
Mail: cvium@cas.au.dk
Links
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Arts
Større fokus på børn og unges skrivelyst kan styrke både skrivning og læsning17.9.2026 10:22:24 CEST | Pressemeddelelse
Børn og unges skrivning står ofte i skyggen af læsning, der med de nye PISA-resultater igen er kommet i fokus i skoledebatten. Men de to kompetencer og elevers lyst til at skrive og læse hænger tæt sammen. Med en ny forskningsoversigt i serien Pædagogisk indblik fra DPU får vi for første gang på dansk et overblik over, hvad vi ved om børn og unges skrivelyst. Forskningsoversigten giver desuden konkrete anbefalinger til, hvordan elevers skrivelyst kan styrkes både i grundskolen og på ungdomsuddannelser.
Ny forskning om det romerske vejnet16.9.2026 07:44:50 CEST | Pressemeddelelse
Sidste år kortlagde et internationalt forskerhold ledet af forskere fra Aarhus Universitet næsten 300.000 kilometer romerske veje – over 100.000 kilometer mere end hidtil kendt. Fundet gav dermed et langt mere detaljeret billede af Romerrigets omfattende vejnet. Nu viser ny videnskabelig undersøgelse af forfatterne bag sidste års kortlægning, at Rom ikke var så central i det romerske vejnet, som man ofte antager. Undersøgelsen er publiceret i det anerkendte videnskabelige tidsskrift Nature Communications.
NCUM: Kompetenceudvikling af matematiklærere og -vejledere kan løfte elever i matematik10.9.2026 09:43:32 CEST | Pressemeddelelse
De nye PISA-målinger viser et bekymrende fald i danske skoleelevers matematikkompetencer. En del af løsningen kan være toårige forskningsbaserede og praksisrettede kompetenceudviklingsforløb for matematiklærere og -vejledere på alle grundskoler, lyder anbefaling fra Nationalt Center for Udvikling af Matematikundervisning.
Nyt forskningsprojekt vil kortlægge litteraturens sanselige kraft8.9.2026 09:14:38 CEST | Pressemeddelelse
Hvorfor kan en roman få os til at høre bølgerne slå mod kysten, mærke kulden i en vinternat eller næsten smage en madeleinekage? Det spørgsmål står centralt i et nyt forskningsprojekt fra Center for Humanities Computing på Aarhus Universitet, som nu inviterer offentligheden til at hjælpe med at undersøge, hvordan litteratur aktiverer vores sanser.
Flere og flere skolebørn er dødtrætte12.8.2026 10:06:36 CEST | Pressemeddelelse
Trætte skolebørn er et stigende problem over hele verden. Det går ud over deres læring. Ny forskning fra DPU, Aarhus Universitet viser, hvor meget læring der går tabt, fordi eleverne møder søvnige i skole.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum