Overlæge på Holbæk Akutafdeling er modtager af Lægeforeningen Sjællands kollegialitetspris 2024
22.5.2024 15:49:18 CEST | Lægeforeningen | Pressemeddelelse
Prisen går til Anders Vestergaard Krusenstjerna-Hafstrøm, overlæge på Holbæk Akutafdeling, Post Graduate Lektor for akutmedicin og uddannelseskoordinerende.

Prismodtager Anders Vestergaard Krusenstjerna-Hafstrøm får Lægeforeningen Sjællands Kollegialitetspris 2024 for sin særlige indsats ift. fremme af god lægekultur via initiativer, der bidrager til at øge arbejdsglæden, forbedrer lægers arbejdsmiljø og styrker lægekollegialiteten.
Prisen blev uddelt på Lægeforeningen Sjællands forårsmøde den 21. maj. I sin takketale sagde prismodtageren:
”Hvad gør os til gode kollegaer? Det gør samarbejde, pålidelighed, kommunikation, respekt, engagement, empati og ikke mindst humor. Jeg har mødt mange faglige og personlige fyrtårne, og prisen tilskrives alle de personer, der har givet en lille smule af sig selv til mig.”
Anders Vestergaard Krusenstjerna-Hafstrøm har fra starten af sin karriere befundet sig godt i det akutte arbejde, hvor tempoet passer godt til ham.
Han indtager en central rolle i Akutafdelingen på Holbæk Sygehus. Her bidrager han bl.a. med både diagnostiske overvejelser og undervisning i teori og praksis, og han formår at bevare overblikket selv i de sværeste situationer, samtidig med at han skaber tryghed hos både patienter og kollegaer.
Årets prismodtager brænder for supervision og uddannelse af yngre kollegaer og lægger særlig vægt på feedback og debriefing.
Noget som han kan være særlig stolt af, er at han betragtes som en kulturbærer, der med sin imponerende viden og store netværk bidrager positivt til arbejdsmiljøet, og han nyder stor respekt blandt sine kollegaer.
Årets prismodtager har en konstant nysgerrighed overfor både kollegaer, patienter og samarbejdspartnere, og med sit altid gode humør og en god vittighed, bidrager han til arbejdsglæden på akutafdelingen.
Anders Vestergaard Krusenstjerna-Hafstrøm er 43 år. Han er uddannet fra Aarhus Universitet i 2007 og efterfølgende uddannet speciallæge i almen medicin.
Lægeforeningen Sjællands kollegialitetspris er blevet uddelt siden 2011. Prisen skal sætte fokus på læger, som yder en særlig indsats på områder som kvalitetsudvikling, fremme af god lægekultur eller forebyggelse.
På vegne af bestyrelsen for Lægeforeningen Sjælland
Johan Ludvig Reventlow, formand for Lægeforeningen Sjælland
Lægeforeningen
Lægeforeningen er den faglige interesseorganisation for læger i Danmark
Følg pressemeddelelser fra Lægeforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lægeforeningen
Lægeforeningen om ny ændring af speciallægeloftet: Vigtig sejr at loftet ikke længere presser erfarne speciallæger mod pensionen26.6.2026 15:51:42 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og Danske Regioner har i dag indgået en såkaldt sommeraftale, der følger op på implementeringen af sundhedsreformen.
Josephine Rathenborg valgt som ny formand for Lægeforeningen30.5.2026 15:18:59 CEST | Pressemeddelelse
På Lægeforeningens Lægemøde i dag er Josephine Rathenborg blevet valgt som ny formand for Lægeforeningen. Hun overtager posten efter Camilla Rathcke, hvis funktionstid som formand er udløbet.
Jens Juul Holst modtager Lægeforeningens Ærespris 202629.5.2026 22:27:36 CEST | Pressemeddelelse
Professor Jens Juul Holst modtager Lægeforeningens Ærespris 2026 for sin banebrydende forskning i tarmhormonet GLP-1, som har revolutioneret behandlingen af patienter med type 2-diabetes og svær overvægt verden over.
Lægeforeningens nyindstiftede Uddannelselspris tildeles professor Charlotte Ringsted29.5.2026 20:15:46 CEST | Pressemeddelelse
Den nyindstiftede ”Lægeforeningens Uddannelsespris” går til Charlotte Ringsted, professor i medicinsk uddannelse og tidligere prodekan for uddannelse ved Aarhus Universitet. Det er første gang, uddannelsesprisen uddeles. Lægeforeningens Uddannelsespris er en hæderspris, der uddeles til læger, som anerkendelse af modtagerens virke indenfor uddannelse af læger.
Lægeforeningen til politikerne: Nu skal vi have en Psykiatriplan version 2.027.4.2026 06:10:10 CEST | Pressemeddelelse
Pressemeddelelse fra Lægeforeningen
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum