Nu er programmet for SommerSjov 2024 klar
Når børn og unge i Billund kommune går på sommerferie den 28. juni, venter der dem et hav af spændende sommerferieaktiviteter. Årets SommerSjov-program er nemlig fyldt med sjove og lærerige aktiviteter sommeren igennem.
Sommerferien venter lige rundt om hjørnet, og børn og unge i Billund Kommune kan godt begynde at glæde sig, for årets SommerSjov-program er spækket med sjove aktiviteter.
Billund Kommune har samlet de mange aktiviteter under konceptet SommerSjov2024, og i år kan man bl.a. opleve: SommerCamp på Grindsted Landbrugsskole, MGP Kor, badminton, outdoor fitness, kreativt værksted, crossfit, lerdueskydning, en teaterforestilling, Fodboldskole, Fodboldgolf, ture rundt i Danmark og meget mere.
”Det er rigtig dejligt, at så mange foreninger, institutioner og aktører hvert år melder aktiviteter ind til SommerSjov. Programmet er fyldt med forskellige tilbud, som børn og unge har mulighed for at deltage i, og jeg synes, der er en fin fordeling af aktiviteter, så der er oplevelser i alle 6 uger af sommerferien,” siger Christina Sørensen, eventkoordinatorelev i Billund Kommune og ansvarlig for årets SommerSjov-program.
SommerSjov-aktiviteterne har primært fokus på uge 27 og 28, men i år rummer programmet også aktiviteter i uge 29-32.
FAKTA:
- Sommersjov er en masse sjove og lærerige aktiviteter i skolesommerferien målrettet alle børn og unge i kommunen i aldersgruppen 0.-10. klasse.
- En folder med aktiviteterne deles inden sommerferien ud på alle kommunens skoler.
- Programmet kan allerede nu ses på billund.dk/sommersjov
- De fleste aktiviteter er gratis, men enkelte kræver tilmelding og/eller en mindre betaling.
- Vær OBS på at nogle aktiviteter kører efter først-til-mølle-princippet.
- Hvis man allerede nu har en idé til en aktivitet til næste års ”SommerSjov” er man altid velkommen til at kontakte Kultur og Fritid.
Kontakter
Mia JosiassenKommunikationschef
Tlf:20 25 20 86mjos@billund.dkChristina SørensenEventkoordinatorelevKultur og Fritid
Tlf:79727960csor1@billund.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Billund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Kommune
To lokale projekter får støtte fra borgernes klimapulje16.1.2025 11:49:29 CET | Pressemeddelelse
Borgernes klimapulje gik i 2024 til to lokale projekter, der bidrager til et mere klimavenligt lokalsamfund. Støtten går dels til ”Grøn strøm i Naturrum Sdr. Omme” og til en klimaworkshop, der afholdes lørdag den 22. februar kl. 10.00-12.00 på Billund Bibliotek. Alle interesserede er velkomne, men husk at tilmelde dig via denne Facebookbegivenhed.
FC Det Gode Liv skaber glæde og fællesskab for ældre med demens14.1.2025 13:32:34 CET | Pressemeddelelse
Fodboldholdet FC Det Gode Liv kombinerer fysisk aktivitet og socialt samvær, hvilket er med til at skabe en mærkbar forskel for både deltagerne og deres pårørende. Holdet handler ikke kun om at være fysisk aktiv, men om at styrke livskvaliteten og fællesskabet gennem fodbolden.
Rekordmange indstillinger til frivilligprisen10.1.2025 06:45:00 CET | Pressemeddelelse
20 frivillige er blevet indstillet til Frivilligprisen 2025, som uddeles af Frivilligrådet i Billund Kommune. Vinderen af prisen bliver offentliggjort i februar eller marts, men traditionen tro afsløres tid og sted ikke, da det vil ske som en overraskelse.
Nu kan du indstille kandidater til årets Sports- og Kulturgalla6.1.2025 11:03:01 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 28. marts 2025 løber årets Sports og Kulturgalla af stablen i Vestjysk Bank Arena i MAGION, og allerede nu kan du indstille kandidater til de otte priser og mange hædersbevisninger, som uddeles til det festlige og traditionsrige show.
Frivillige på Café Jydepotten inviterer brugerne til juleaften20.12.2024 06:59:00 CET | Pressemeddelelse
Der er julemad og julegaver til alle, når Café Jydepotten inviterer til juleaften. Frivillige laver maden, og gaverne er doneret af lokale butikker. Alle pladser til julefesten er revet væk, men kommer der en ekstra gæst, finder vi en stol, lyder det fra Niels Christensen, der er leder af caféen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum