To ugers vejarbejde ved Hundested
Vejdirektoratet skal lægge ny asfalt på rute 16 ved Hundested på Sjælland. Arbejdet er delt i to strækninger, så det går udenom landsbyen Amagerhuse. Det bliver udført fra søndag 26. maj til tirsdag 11. juni.

I weekenden sætter Vejdirektoratets asfaltarbejdere kurs mod halvøen Halsnæs på Sjælland, hvor der skal lægges ny asfalt på to strækninger på rute 16 øst for Hundested.
Arbejdet er delt i to, så det går udenom landsbyen Amagerhuse. Det betyder, at der vil lagt ny asfalt på en 2,2 km lang strækning på den østlige side af Amagerhuse og på en 1,5 km lang strækning på den vestlige side af Amagerhuse.
Arbejdet er nødvendigt, fordi den nuværende asfalt er nedslidt og trænger til at blive udskiftet. Det bliver udført i perioden fra søndag 26. maj og frem til tirsdag 11. juni.
Sådan foregår arbejdet
Første opgave bliver at affræse den gamle belægning, så der er plads til at foretage reparationer af den underlæggende belægning.
Når det er gjort, skal der udlægges nyt slidlag. Og som afslutning skal kørebanen have nye vejstriber.
Information til trafikanterne
For trafikanter har vejarbejdet den betydning, at de ved kørsel forbi arbejdsstedet vil blive reguleret med et signalanlæg over ca. 600 meter – og med væsentlig nedsat hastighed, da arbejdet bliver udført tæt på trafikken.
En række sideveje til rute 16, der også er kendt som Amtsvejen, vil være åbne. Dette gælder Sverkilstrupvejen, Grønnehavevej, Ullerup Skovvej og Frederiksværkvej. Dog kan trafikanter komme ud for, at der opstår ventetider som følge af, at store asfaltmaskiner med tromler og andet udstyr skal passere. Dette kan også være tilfældet for beboere på strækningerne.
På den østlige side af Amagerhuse kan der forekomme ekstra nedsat hastighed af hensyn til asfaltarbejdernes sikkerhed, da kørebanen her er smallere. Forlænget rejsetid må således forventes.
Cyklister og fodgængere kan frit benytte cykel- og fællesstierne langs rute 16. Dog skal man være agtpågivende, da vejarbejdet bliver udført tæt på stierne.
Arbejdet vil foregå som aften- og natarbejde mellem kl. 18.00 og 5.00. Vejdirektoratet forventer ikke, at det bliver nødvendigt at udføre arbejde fredag og lørdag aften.
Fordi vejarbejde er vejrafhængigt, er der altid en risiko for, at det kan blive udskudt på grund af vejrforhold.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Frederik V. LandboEntrepriselederVejdirektoratet
Tlf:72 44 24 98fvl@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:20 61 26 64Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Yderligere seks kilometer udvidet motorvej åbner i starten af november16.10.2025 12:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Trafikanter på E45 Østjyske Motorvej kan snart se frem til endnu en strækning uden vejarbejde. Den nordligste del af udbygningen mellem Skanderborg og Vejle står færdig med tre spor i hver retning tidligere end planlagt, og trafikanterne får dermed glæde af bedre fremkommelighed og færre gener på motorvejen gennem Østjylland.
Vestvejen ved Horsens spærres fra mandag til tirsdag på grund af nedrivning af bro ved Annasmindevej9.10.2025 10:29:30 CEST | Pressemeddelelse
Vestvejen syd for Horsens spærres i op til et døgn, når broen ved Annasmindevej rives ned som led i udbygningen af E45 mellem Vejle og Skanderborg.
3. Limfjordsforbindelse: Forundersøgelser begrænser adgangen til området ved Verdens Ende9.10.2025 08:53:40 CEST | Pressemeddelelse
I de kommende måneder bliver adgangen til området ved Verdens Ende i Lindholm periodevis afspærret, når Vejdirektoratet foretager forskellige forundersøgelser, inden arbejdet med at anlægge den 3. Limfjordsforbindelse kan begynde. En midlertidig sti er anlagt, så det stadig er muligt at bruge en mindre del af området.
Arbejdet med Nordhavnstunnelen går op i kadence9.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets entreprenør Besix–MTH JV på Nordhavnstunnelen intensiverer arbejdet med støbning af tunnelen. Entreprenøren vil fremover arbejde seks dage om ugen, og på hverdage bliver der arbejdet både om dagen og i aften-/natskifte. Dermed håber entreprenøren at indhente noget af den forsinkelse, der har oparbejdet sig på projektet.
Til- og frakørslerne ved Ejer Bavnehøj Øst <54> på E45 Østjyske Motorvej spærres i nordgående retning8.10.2025 11:17:09 CEST | Pressemeddelelse
E45 Østjyske Motorvej spærres ved Ejer Bavnehøj Øst <54> ad to omgange. Den første spærringsperiode starter fredag den 10. oktober kl. 06.00 og gælder i nordgående retning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum