Brug de ekstra milliarder på at genoprette den tabte velfærd
Regeringen opjusterer det økonomiske råderum med mere end 11 milliarder kroner. De penge bør bruges på at indhente underskuddet på velfærden, mener FOA.

Det økonomiske råderum bliver ved med at vokse. Denne gang har regeringens økonomer opjusteret det finanspolitiske råderum med 11.25 mia. kr. Dermed er det finanspolitiske råderum frem mod 2030 opgjort til næsten 58 mia. kr. i 2030. Det forbedrede råderum bør udløse en markant investering i den fælles velfærd, mener fagforeningen FOA.
”Det er endnu en god nyhed på den økonomiske front, men det er altså svært at få til at passe med de nedskæringsbudgetter, vi har set i kommuner og regioner,” siger Thomas Enghausen, næstformand for FOA.
”Vi vil gerne sende en forårshilsen fra FOA til regeringen om at komme i sync med både borgmestrene og befolkningen og få leveret borgenær velfærd til børn, unge, ældre. Det kan ikke være rigtigt, at vi oplever kortere åbningstider og nedskæringer på hjemmeplejen, samtidig med at Wammens pengekasse bare vokser.”
Netop nu sidder finansministeren og forhandler med kommunerne om deres økonomi det næste år. Og fra landets borgmestre har der lydt advarsler om, at de ikke kan opfylde borgernes forventninger til velfærden, medmindre regeringen skruer op for finansieringen. Det rammer skoler, børnehaver og vuggestuer, en ordentlig ældrepleje, socialt udsatte, klimasikring og mange andre helt centrale opgaver.
”Det er meget positivt, at regeringen har lovet, at kommunernes økonomi i fremtiden ikke kun skal følge den demografiske udvikling og men også følge med velstandsudviklinger. Men den beslutning kommer ovenpå mange års udsultning af den kommunale økonomi. Det er en gevaldig manko, som vi også skal tage højde for”, fastslår Thomas Enghausen.
AE-rådet har beregnet at den offentlige velfærd mellem 2015 og 2023 er underfinansieret med 22,5 mia. kr. i forhold til det fulde demografiske træk inkl. velstandsregulering.
”For os er der ingen tvivl om, hvad vi bør bruge råderummet på. Vi skal genoprette så meget som vi kan af den tabte velfærd. Det handler ganske simpelt om at opfylde befolkningens naturlige forventninger til gode daginstitutioner og skoler. Et ordentligt sundhedsvæsen og en anstændig ældrepleje.” mener Thomas Enghausen.
Nøgleord
Kontakter
Thomas EnghausenNæstformand
46 97 22 48
Om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 32 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
Bælgfrugternes Dag – En fest for sundhed og bæredygtighed den 10. februar4.2.2025 09:12:10 CET | Pressemeddelelse
Vi spiser i gennemsnit kun 2 gram tilberedte bælgfrugter om dagen i Danmark – langt fra de anbefalede 100 gram. Det er synd, for bælgfrugter er både proteinrige, økonomiske og bæredygtige, samtidig med at de kan dyrkes lokalt. Derfor inviterer Rådet for sund mad og 28 andre organisationer og virksomheder til at fejre Bælgfrugternes Dag mandag den 10. februar 2025 – og du er inviteret!
Historisk sejr til FOA i Højesteret kan give milliarder til fleksjobberen17.1.2025 12:49:38 CET | Pressemeddelelse
FOA har i dag vundet principiel sag mod Arbejdsmarkedets Erhvervssikring og Ankestyrelsen, der kan sikre erstatninger til op mod 25.000 mennesker i fleksjob.
Beredskabsaftale er et første skridt i den rigtige retning15.1.2025 09:06:20 CET | Pressemeddelelse
Ny erhvervsrettet beredskabsuddannelse og flere øvelser er blandt de positive elementer i ny beredskabsaftale, mener fagforeningen FOA
Transportminister lover: Færre klip til førere af udrykningskøretøjer16.12.2024 09:56:17 CET | Pressemeddelelse
Transportministeren vil sikre førere af udrykningskøretøjer færre klip i kortet i fremtiden. Godt at ministeren har lyttet, siger FOA.
SOSU-mangel truer de ældres velfærd12.12.2024 08:05:26 CET | Pressemeddelelse
Nye tal viser, at de danske kommuner skal skaffe næsten 25.000 flere SOSU-ansatte frem mod 2034, hvis vi skal fastholde velfærden. Det udfordrer selve grundlaget for den nye ældrelov, advarer FOA.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum