DI: storstilet plan for at styrke Danmarks maritime forsvar
21.5.2024 08:10:22 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse
Danmark kan i det store hele bygge skibe selv, men det kræver en ambitiøs satsning for at styrke det maritime forsvar. Sådan lyder anbefalingerne fra det nationale partnerskab på det maritime områder med deltagelse af regeringen, erhvervsorganisationer, fagforeninger og universiteter. Derfor anbefales det at udvide skibsbygningskapaciteten herhjemme markant. Landets største erhvervsorganisation betegner det som en storstilet plan.

- Danmark har er enorm opgave med at overvåge og sikre både Østersøen, Nordatlanten og Arktis. En moderne og højteknologisk flåde er afgørende for, at vi kan være til stede og håndtere potentielle trusler, hvad enten de kommer i form af ubåde, missiler eller droner, siger adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, Dansk Industri, som er med i det nationale partnerskab på det maritime område.
- I Danmark har vi bygget flådefartøjer gennem 1.000 år. Med anbefalingerne her kommer vi til at se endnu flere topmoderne danskdesignede og danskbyggede skibe på verdenshavene som kan styrke vores allesammens sikkerhed. Det er der et kæmpe behov for.
- Den maritime sektor er et dansk styrkeområde, men når vi skal videreudvikle industrien, er der behov for langsigtet planlægning. Ellers bliver det også svært at levere til tiden når der for alvor er brug for det.
- Vi har nu muligheden for at få en moderne og slagkraftig flåde til gavn for Danmark, men som vi også kan eksportere til vores allierede. Derfor er det klogt at anbefalingerne lægger op til øget skibsbygningskapacitet, hyppigere recirkulation af skibene, langsigtede anskaffelsesplaner og inkludering af nyeste teknologier inden for automation og robotter og grøn omstilling, siger Lars Sandahl Sørensen.
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder

Links
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri23.4.2026 15:40:40 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder.
DI: Godt at AI nu kommer på den politiske agenda16.4.2026 10:52:49 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), glæder sig over at kunstig intelligens er kommet på dagsordenen i de i igangværende regeringsforhandlinger. Det er sket i dag på et temamøde om AI på Marienborg.
Fire diversitets-rollemodeller hædret: ISS, KFI, Aarsleff A/S og Øens Madhus14.4.2026 17:21:26 CEST | Pressemeddelelse
Danish Diversity Awards 2026 fejrede rollemodeller, der går forrest i en usikker tid.
DI: V og K bør konstruktivt afsøge regering der tør tage ansvar i vanskelig tid11.4.2026 07:10:05 CEST | Pressemeddelelse
Når det blæser ude i verden og båden gynger, er det afgørende for Danmarks fremtid med erfarne folk på broen, som både evner at håndtere globale kriser og kan sikre en økonomisk ansvarlig og reformvillig modernisering af Danmark. Derfor opfordrer Dansk Industris adm. direktør, Lars Sandahl Sørensen til at V og K også indgår i konstruktive regeringsdrøftelser.
Ny chef for DI Teknik & Installation27.3.2026 10:15:00 CET | Pressemeddelelse
Ida Ruge-Andersen er ny chef for brancheplatformen DI Teknik & Installation, som samler virksomhederne i en branche, der spiller en central rolle i den grønne omstilling, forsyningssikkerheden og udviklingen af et moderne og modstandsdygtigt Danmark. Ida tiltræder stillingen 1. maj 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum