1.000 gedder giver nyt liv til næsten uddød fisk på Sydsjælland
Et genoprettet naturområde skal være levested for en helt ny bestand af den kritisk truede brakvandsgedde. 1000 gedder er blevet sat ud i naturen af WWF Verdensnaturfonden og Vordingborg Kommune.

Engang fandtes brakvandsgedder i vådområder overalt på Sydsjælland og sydhavsøerne. Men på ganske få årtier er fisken gået så kraftigt tilbage, at den i dag er forsvundet fra flere af dens leveområder og er i overhængende fare for helt at uddø.
Men torsdag i denne uge fik fisken en ny chance, da WWF Verdensnaturfonden og Vordingborg Kommune satte 1.000 gedder ud på Oremandsgaard Gods’ arealer ved Præstø.
”Der er akut behov for at redde brakvandsgedderne, der er meget tæt på at forsvinde fra vores natur for altid. Det kræver et omfattende arbejde med at genoprette bestanden ved blandt andet at sætte den ud i nye vådområder, som vi netop har gjort,” fortæller Anne-Kristine Sverdrup, der er seniorspecialist i WWF Verdensnaturfonden.
Brakvandsgedderne er en helt unik fisk, der er tilpasset et liv i saltholdigt vand. Men fiskens levesteder er kraftigt reduceret på ganske få årtier, og derfor er der brug for at genoprette naturen, hvis fisken skal have en chance for at overleve på sigt.
Genskabte leveområder
På Oremandsgaard Gods har Vordingborg Kommune været med til at genskabe det vådområde, der nu skal huse en helt ny bestand af brakvandsgedder.
”Genoprettelsen af brakvandsgedderne og af naturen går hånd i hånd. Derfor arbejder vi hårdt for at beskytte og genskabe levesteder, der kommer brakvandsgedderne og også en række andre arter til gode,” fortæller Jimmi Olsen, der er vandløbsbiolog ved Vordingborg Kommune.
Foruden de 1.000 gedder, der torsdag blev sat ud ved Oremandsgaard Gods, har WWF Verdensnaturfonden og Vordingborg Kommune sat 3.000 gedder ud på Møn. De i alt 4.000 gedder er resultatet af måneders opdræt på FGU i Ringsted.
Kontakter
Kiki LynggaardPresserådgiver
Tlf:+45 41 11 89 96kiki.lynggaard@wwf.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra WWF Verdensnaturfonden
Ny klimarapport: Verden rammer første tipping point inden for 10 år13.10.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Koralrev vil med stor sandsynlighed kollapse inden for et årti, mens også Amazonas, havstrømmen AMOC og gletsjere kan kollapse som følge af klimaforandringer. Det vil forandre vores planet for altid, konkluderer en ny klimarapport udgivet af Exeter University sammen med WWF, der udkommer kort før COP30.
Danskernes fiske-favorit er truet: Makrellen er på katastrofekurs30.9.2025 13:36:59 CEST | Pressemeddelelse
Makrellen er i årevis blevet overfisket i en sådan grad, at Det Internationale Havforskningsråd ICES nu advarer mod et decideret kollaps. Det er på høje tid, at Danmark og de øvrige lande, som fisker makrel, bliver enige om kvoter, der følger de videnskabelige anbefalinger, lyder det fra WWF Verdensnaturfonden.
WWF er med i international koalition for Doggerbankes beskyttelse og genopretning25.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med organisationer fra Storbritannien, Holland og Tyskland er WWF Verdensnaturfonden med i et tre-årigt projekt, der vil styrke beskyttelsen og genopretningen af Doggerbanke i Nordsøen.
Nu anbefales stop for torskefiskeri i alle danske farvande24.9.2025 11:12:08 CEST | Pressemeddelelse
Det Internationale Havforskningsråd ICES anbefaler, at der ikke længere fiskes efter torsk i den danske del af Nordsøen og Skagerrak. Der er nu ingen steder i Danmarks hav, hvor torsken bør fiskes ifølge de videnskabelige anbefalinger. Den anbefaling bør fiskerimyndighederne følge, mener WWF Verdensnaturfonden.
Naturprojekt trak miljøministeren og hundredvis af borgere til Sejerøbugten23.9.2025 10:06:25 CEST | Pressemeddelelse
Ét af de største naturgenopretningsprojekter i Danmarks farvande blev lørdag præsenteret ved Sejerø Bugt. Bag projektet står WWF Verdensnaturfonden sammen med en række partnere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum