Esbjergs borgmester i klima-audiens hos paven
Paven vil lære af Esbjergs grønne erfaringer for at bekæmpe klimakrisen, derfor har Esbjerg Kommunes borgmester, Jesper Frost Rasmussen, netop været i Vatikanet for at deltage i pavens klimakonference: From Climate Crisis to Climate Resilience.
Som borgmester for Esbjerg Kommune og præsident for WECP – verdens energibyer, har Jesper Frost Rasmussen, mødt mange prominente personer, men invitationen fra paven er dog en af de dem, der overgår de fleste.
”Det viser endnu engang, hvordan verdens øjne er rettet mod Esbjerg, når vi taler om grønne løsninger på klimakrisen. Mens man mange andre steder i verden, blot taler om den grønne omstilling, har vi her i Esbjerg allerede levet af den i flere år. Derfor er vi nogle af dem, som resten af verden lader sig inspirere af, og det kan vi godt være stolte af,” siger Jesper Frost Rasmussen, borgmester i Esbjerg Kommune.
Invitationen til at deltage i Pave Frans’ klimakonference - From Climate Crisis to Climate
Resilience - i Vatikanstaten kom under WECP årsmødet i Houston i marts. Onsdag deltog borgmesteren i klimakonferencen, hvor han kunne fortælle om de grønne erfaringer fra Esbjerg.
Esbjerg Kommunes borgmester var i godt selskab med blandt andre borgmestrene fra Perth, London, Rom, Paris og guvernøren fra Californien, som alle var blandt de 25 borgmestre fra hele verden, der var inviteret med til Pavens klimakonference.
I Vatikanet talte Jesper Frost Rasmussen blandt andre med Londons borgmester Sadiq Khan, der står i spidsen for C40 byerne, sammenslutningen af verdens største byer, der har forpligtet sig til at reducere udslippet af drivhusgasser. Desuden talte borgmesteren med Californiens guvernør, Gavin Newsom og Roms borgmester Roberto Gualtieri. Dagsordenen i disse samtaler og under hele konferencen var entydig: Det er byerne og kommunerne, der skal vise vejen mod en grøn fremtid.
”Forandringen skal komme nedefra. I Esbjerg er vi med helt i front, og den viden vil vi gerne dele ud af,” siger Jesper Frost Rasmussen.
Billeder



Om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Julegaver på vej til beboere på plejehjem11.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Beboerne på Esbjerg Kommunes plejehjem kan igen i år glæde sig til en dejlig julegave fra Lida og Oskar Nielsens Fond.
Vestdanmark i spil som ny datacenterregion: Microsoft ser mod Varde og Esbjerg11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tre datacentre i to kommuner og en historisk milliardinvestering. Microsoft planlægger sin hidtil største investering i Danmark i Varde og Esbjerg Kommuner.
Esbjerg Kommune styrker naturfagene i folkeskolen med nyt partnerskab8.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvordan kan naturfagene gøres mere levende for skoleeleverne? Det bliver Esbjerg Kommunes folkeskoler snart klogere på i kraft af et nyt partnerskab med LIFE Fonden, der byder ind med nye måder at arbejde praktisk med naturfag tæt på virkeligheden.
26 foreninger i Esbjerg Kommune kan se frem til tilskud på i alt godt 1,3 mio. kroner i 20264.12.2025 14:07:07 CET | Pressemeddelelse
1.362.100 kr. bliver i 2026 uddelt fra Esbjerg Kommunes fritidskulturelle pulje til gavn for 26 foreninger i hele kommunen. Kultur & Fritidsudvalget har fordelt næste års tilskud efter nye principper, som især prioriterer børn- og ungeforeninger og rammer omkring aktiviteter.
Esbjerg gør rent bord: Rekordfald i affald3.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Årets analyse fra Hold Danmark Rent viser en markant udvikling. Affaldsmængderne i Esbjerg er faldet i et omfang, der skiller kommunen ud fra resten af landets største byer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum