Klinisk Institut udnævner ny professor med speciale i digitale løsninger til beslutningsprocesser
17.5.2024 09:03:09 CEST | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse
Pernille Just Vinholt er blevet udnævnt til professor ved Klinisk Institut, Syddansk Universitet og Odense Universitetshospital.
Professoratet er i klinisk biokemi med fokus på beslutningsstøtte og kunstig intelligens.

I sin nye rolle vil Pernille Just Vinholt fokusere på at udnytte digitale teknologiers potentiale for at forbedre medicinske beslutningsprocesser.
Hun påpeger at datamængden i sundhedsvæsenet er stadigt stigende, og det kræver innovation af nye digitale løsninger til at behandle den store mængde af information og derved sikre rettidig og korrekt behandling af patienterne.
Pernille Just Vinholt lægger både vægt på udvikling af nye digitale løsninger og forbedring af deres anvendelighed ved at tage højde for brugerens perspektiv og løsningernes indvirkning på den kliniske praksis. Hendes tilgang er særligt relevant i klinisk biokemi, da specialet spiller en central rolle i diagnosticeringen og dermed påvirker de fleste patientforløb.
Pernille Just Vinholt er bosat med sin familie i Odense, men født og opvokset i Vejen, Danmark. Hun har taget lægeuddannelsen ved Syddansk Universitet og blev speciallæge i klinisk biokemi i 2017. Hun har bred erfaring som speciallæge og i klinisk forskning, samt en særlig interesse i innovation. Hun har desuden taget en master i Projekt og Innovationsledelse, hvilket skal bringes i spil i forhold til professoratet.
Kontakter
Chefkonsulent Tomas Homburg
Mail: thomburg@health.sdu.dk
Mobil: +45 6011 3059
Syddansk Universitet
Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet
www.sdu.dk
Links
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Topforsker i fodbold ansat på Syddansk Universitet20.2.2026 10:15:52 CET | Pressemeddelelse
Institut for Idræt og Biomekanik på Syddansk Universitet har ansat assistant professor Chris Carling – en af verdens førende eksperter i fodboldforskning og præstationsoptimering.
Nyopdaget virus kobles til tarmkræft19.2.2026 13:30:05 CET | Pressemeddelelse
Forskere fra Syddansk Universitet har opdaget en ny virus i en udbredt tarmbakterie. Virussen forekommer markant hyppigere hos patienter med tarmkræft.
Mennesker med udviklingshandicap screenes langt sjældnere for tarmkræft18.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mennesker med udviklingshandicap har dobbelt så høj risiko for at dø af tarmkræft. Nu viser ny forskning, at de langt sjældnere deltager i screeningsprogrammet end jævnaldrende danskere uden udviklingshandicap.
ClimatePol styrker klimatilpasning i Nordtyskland og Syddanmark – nye resultater understreger behov for tættere samarbejde18.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Klimaforandringerne påvirker Nordtyskland og Syddanmark i lige høj grad: stigende temperaturer, mere vinterregn, hyppigere skybrud, længere tørkeperioder om somme-ren og et fortsat stigende havniveau. Analyser fra klimaprofessor Sebastian Mernild fra Syddansk Universitet (SDU) viser, at gennemsnitstemperaturen i vores region frem mod midten af århundredet kan stige med omkring 1,5 °C og frem mod 2100 – afhængigt af de globale udledninger – med op til 3 °C. Samtidig vil der forsvinde op mod 30 frost-dage om året, og antallet af kraftige nedbørshændelser vil stige markant. På trods af disse fælles udfordringer er den dansk-tyske klimatilpasning i dag i høj grad adskilt af grænsen. Nye resultater fra et forskerteam bestående af professor Emanuel Deutschmann fra Europa-Universität Flensburg (EUF), Søren Tinning (postdoc ved EUF og SDU Sønderborg) samt professor Dorte Jagetic Andersen (SDU Sønderborg) viser at: Grænsen fører til markant forskellige tilgange til klimatilpasning, selv om risi
SDU-forskeres algoritme kan blive et vigtigt skridt mod privatliv i en AI-tid17.2.2026 09:47:17 CET | Pressemeddelelse
Hvis man som bruger vil sikre sit privatliv, er det ikke nok at bede techvirksomhederne slette ens data. Det, AI-modellerne har lært fra dataen, skal også aflæres. Det har forskere fra SDU Applied AI and Data Science nu fundet en måde at gøre, uden at modellerne bliver dårligere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum