To broer udvides på Hillerødmotorvejens forlængelse
13.6.2024 09:00:00 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets entreprenør tager hul på arbejdet med at udvide to broer i Hillerød Kommune. Det sker som forberedelse til udbygningen af Hillerødmotorvejens forlængelse.

Hillerødmotorvejens forlængelse skal udbygges fra motortrafikvej til motorvej hen over de kommende år. Det forberedende arbejde er i gang med arkæologiske undersøgelser og etablering af erstatningsnatur langs vejen.
Næste led i forberedelserne er en udvidelse af de to broer, der krydser henholdsvis Lyngevej og lokalbanen nordøst for Nørre Herlev. Dette arbejde går i gang nu.
”Vi vil gerne sikre den bedste afvikling af trafikken under anlægsarbejdet, så vi generer trafikanterne mindst muligt. Derfor har vi valgt at gå i gang med at udvide de to broer, inden udbygningen af selve vejen,” fortæller senior projektleder Assad Turkmani fra Vejdirektoratet.
Begge broer skal sideudvides mod øst, så der er plads til motorvejens nye kørespor.
Vejarbejdet vil påvirke bil- og togtrafik
På Lyngevej, der krydser under Hillerødmotorvejens forlængelse, vil der i løbet af anlægsperioden være nedsat hastighed og kun ét farbart spor. Der vil blive opsat trafiklys, der regulerer trafikken. Fortov og cykelsti vil fortsat være tilgængelig, mens vejarbejdet står på.
I forbindelse med arbejdet på jernbanebroen er det nødvendigt i en periode at lukke for togtrafikken på strækningen. Dette vil ske i løbet af sommerferien 2024. Vejdirektoratet henviser togpassagerer til at holde sig opdateret på lokalbanens hjemmeside, Rejseplanen.dk og DOT.
Vejdirektoratet forventer, at arbejdet med broerne ved Lyngevej og lokalbanen er afsluttet omkring sommeren/efteråret 2025.
Holbøll A/S er entreprenør på opgaven med at udvide broen ved Lyngevej og lokalbanen.
Information om konkrete vejarbejder og restriktioner for trafikken kan ses på Vejdirektoratets trafikkort sammen med øvrige relevante vej- og trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Assad TurkmaniSenior projektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 32 56astm1@vd.dkElisabeth AaskovKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 32 62 04elaa@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:20 61 26 64Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Rute 8 skal have ny asfalt ved Gislev1.4.2026 16:19:32 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal udskifte asfalten på rute 8 ved Gislev. Det kommer til at ske fra onsdag 8. april og cirka to uger frem.
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på rute 8 ved Faaborg1.4.2026 16:13:17 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag 7. april begynder Vejdirektoratet at udskifte asfalt på rute 8 ved Faaborg. Arbejdet forventes at tage en uge.
E47 skal have ny asfalt ved Lellinge1.4.2026 12:40:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal udskifte den nedslidte asfalt på E47 Sydmotorvejen mellem Lellinge og Haslev. Det sker i perioden fra 7. april til 15. maj. Af hensyn til trafikanterne bliver arbejdet udført i aften- og nattetimerne.
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på E45 ved Hjallerup31.3.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra mandag 13. april og cirka to uger frem udskifter Vejdirektoratet asfalten på Frederikshavnmotorvejen ved Hjallerup.
Broarbejde på Næstvedvej ved Vetterslev30.3.2026 09:30:00 CEST | Nyhed
Fra mandag 13. april og to uger frem udfører Vejdirektoratet arbejde på landevejsbroen over Suså mellem Ringsted og Næstved.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum