3F: Godt nyt for danske og udenlandske kolleger
Det er glædeligt, at regeringen nu vil styrke bekæmpelsen af social dumping. Alt for længe har kreative kriminelle haft frit spil til at fuske og udnytte udenlandske lønmodtagere.

Det glæder 3F’s forbundsformand, Henning Overgaard, at beskæftigelsesminister, Ane Halsboe-Jørgensen, nu har indkaldt Folketingets partier til forhandlinger om en ny politisk aftale om social dumping.
- Det er en god nyhed og ganske fornuftigt, at beskæftigelsesministeren indkalder til forhandlinger om en aftale med vidtgående sanktioner overfor social dumping. Det er der virkelig behov for derude, hvor vi desværre ser en stor kreativitet og opfindsomhed, når det kommer til at omgå love og regler og udnytte andre mennesker til billig arbejdskraft, siger Henning Overgaard, forbundsformand i 3F.
3F var senest ude i sidste uge og efterlyse mere politisk handling i bekæmpelsen af arbejdskriminalitet.
- Det lyder ganske positivt, når beskæftigelsesministeren lægger op til, at en ny aftale skal indeholde vidtgående sanktioner, bøder og skærpet kontrol. I 3F håber vi, at Folketingets partier kan nå til enighed uden, at det slækker på tyngden af de nye sanktioner, siger Henning Overgaard.
Står det til 3F, er der flere konkrete tiltag, som vil give en ny aftale ordentlig slagkraft overfor de kriminelle på arbejdsmarkedet.
- I 3F ser vi gerne, at man udelukker virksomheder, der begår social dumping, herunder blacklistning ved kommende udbud. Alt for ofte får virksomheder med en kedelig historik opgaver på offentlige byggerier. Dertil skal der være et opgør med falske selvstændige indenfor byggebranchen og kurer- og budbranchen. Og der er brug for et permanent og markant løft af økonomien til indsatsen mod social dumping, siger Henning Overgaard, om de tre tiltag, som han håber finder vej ind til forhandlingerne.
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
Medie-invitation til 3F's kongres 27.9-2.10 i Aalborg5.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Til medierne, redaktionen I inviteres hermed til at overvære 3F’s 7. ordinære kongres og delegeretmøde i perioden 27. september til 2. oktober i Aalborg Kongres & Kultur Center
3F: Regeringen giver tiltrængt hjælp – men skuffer på pension og fødevarer29.8.2025 11:49:39 CEST | Pressemeddelelse
3F roser regeringens finanslovsforslag for at have lavere elafgift og bedre vilkår for børnefamilier, men kritiserer manglende momslettelser på fødevarer og en udebleven styrkelse af Tidlig pension.
Alarmerende udvikling kan få fatale konsekvenser for Danmark28.8.2025 09:59:23 CEST | Pressemeddelelse
En ny kortlægning af grønne investeringer i Danmark, viser en bekymrende udvikling, der kan blive et dramatisk tilbageslag for klimaet, sikkerheden og tusindvis af danske arbejdspladser.
3F Midtvendsyssel og Tryg indgår forlig i skadesag med ambulanceredder27.8.2025 14:45:10 CEST | Pressemeddelelse
Forsikringsselskabet Tryg har indgået et forlig med Erik Schack, repræsenteret ved fagforeningen 3F Midtvendsyssel, i en verserende skadesag, der har været genstand for ekstern opmærksomhed. Forliget er et resultat af en dialog, som blev initieret af 3F Midtvendsyssel i juni 2025, og det afspejler et kompromis, som begge parter er tilfredse med, og hvor begge parter har givet sig ud fra et fælles ønske om at indgå en gensidig aftale fremfor fortsat at måtte afvente en retssag. Forliget omhandler en sag, der udspringer af en ulykke på havnen i Strandby den 4. august 2014. Tryg blev aktivt involveret i sagen i 2021, efter arbejdsskadesagen mellem myndighederne og Erik Schack, der er tidligere indsatsleder og ambulanceredder ved Falck, blev behandlet ved flere instanser og domstole frem til en afgørelse ved Vestre Landsret i 2021. Parterne har fortsat forskellige opfattelser af sagen. Trods forlig er der uenighed om ulykkes- og sygdomsforløbet, erstatningsspørgsmålet og den juridiske vurd
3F: Sænk moms på fødevarer nu!21.8.2025 11:05:10 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks stærkeste fagforening vil have politikerne til at sænke momsen på fødevarer med fem procentpoint – fra 25 til 20 procent.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum