Presseinvitation: Akkreditering åben til DIF DM-ugen
14.5.2024 10:48:58 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse
DIF DM-ugen kårer godt 140 danmarksmestre i Herning, hvor alle landets regioner vil være repræsenteret med nogle af de bedste atleter og største talenter. Få din akkreditering nu og bliv opdateret løbende om Danmarks store medaljefest.

Om lidt over en måned lyder startskuddet til en af sommerens store sportsbegivenheder, når DIF DM-ugen igen samler toppen af dansk elitesport.
Efter to succesfulde år i Aalborg går turen i år til Herning, hvor ikke færre end 140 nye danmarksmestre skal findes fordelt over 41 spændende sportsgrene.
Det hele afvikles i Herning fra 20-23. juni med tyvstart af enkelte sportsgrene allerede fra mandag d. 17. juni, og der venter toppræstationer i alt fra olympiske discipliner som cykling, længdespring og beachvolley til fascinerende idrætter som rally, styrkeløft og dart.
Sammen udgør paletten af de mange sportsgrene og folkefesten i Herning den perfekte optakt til sommerens OL i Paris.
Sådan akkrediterer du dig
Alle pressefolk – både skrivende og fotografer - bedes akkreditere sig via formularen på denne side: https://www.dif.dk/dm-ugen/presse/presseakkreditering
Med denne akkreditering er du sikret adgang til to pressecentre og alle DIF DM-ugens mesterskaber, ligesom du vil modtage pressekit og daglige opdateringer om resultater og aktiviteter under DIF DM-ugen. Kort fortalt sikrer akkrediteringen, at du får mest mulig info og hjælp til at lave den bedst mulige dækning.
OBS: Der skal ansøges om presseakkreditering senest den 1. juni 2024.
Har du spørgsmål om akkrediteringen kan du skrive en mail til de presseansvarlige Louise Dyring Mbae: ldm@dif.dk og/eller Johan Lyngholm-Bjerge: jlb@dif.dk
Masser af historier
DIF DM-ugen byder selvfølgelig på de klassiske resultat- og mesterskabshistorier, men hver idrætsgren gemmer også på fascinerende historier, der ikke kun pirrer til nysgerrigheden hos den sportsinteresserede, men appellerer bredt. Her er alt fra historier om ukendte talenter med OL-drømme til stærke personfortællinger, dedikation, udstyr og trofaste frivillige - både til lokale, regionale og landsdækkende medier. DIF assisterer gerne med adgang til disse historier - målrettet de engelte regioner.
Fakta om DIF DM-ugen
- 20.-23. juni – med tyvstart af enkelte sportsgrene fra mandag d. 17. juni
- Tre centre courts spredt udover Herning samt enkelte andre venues
- 41 sportsgrene
- 140 medaljesæt
- Cirka 3.000 atleter og officials
- Atleter fra hele landet
- DR er mediepartner på eventet
- Bag eventet står DIF - i samarbejde med specialforbundene - og værtsbyen Herning.
- Akkreditering: https://www.dif.dk/dm-ugen/presse/presseakkreditering
Find programmet her:
Programmet for afviklingen af de mange mesterskaber er nu på plads og kan findes via dette link, hvorfra man også kan se, hvor i byen konkurrencerne afvikles: https://www.dif.dk/dm-ugen/program-2024
Vi ses til DM-ugen - læs mere om eventet her: www.dmugen.dk
Nøgleord
Kontakter
Johan Lyngholm-BjergeKommunikationskonsulent
Tlf:40555559jlb@dif.dkLouise Dyring MbaeKommunikationskonsulent
Tlf:20510696ldm@dif.dkBilleder


DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.500 idrætsforeninger og knap 2,1 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Stærk opbakning skal løfte DIF DM-ugen til næste niveau27.3.2026 08:18:44 CET | Pressemeddelelse
Nykredit og Spar Nord går ind som hovedpartnere for DIF DM-ugen og giver Danmarks største medaljefest et markant løft.
Europas indflydelse falder20.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Europa mister indflydelse i international idrætspolitik, mens alle andre kontinenter styrker deres positioner. Det viser den seneste udgave af DIF’s Idrætspolitiske Magtbarometer.
Folketingskandidater besøger vigtig idrætsindsats for unge uden job og uddannelse18.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiets Anders Kühnau og Venstres Gert Bjerregaard besøger i dag Startblokken i Aarhus. Indsatsen hjælper unge på kanten af job og uddannelse videre i livet ved at trække på viden, kræfter og erfaringer fra idrættens verden. Bag indsatsen står Danmarks Idrætsforbund (DIF).
Team Danmark og DIF indgår partnerskab med Club La Santa12.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Team Danmark, DIF og sportsresortet Club La Santa på Lanzarote har indgået et treårigt partnerskab, der skal give danske eliteatleter stærke træningsfaciliteter og styrke uddannelsen af trænere i dansk idræt.
Fond sikrer Idrættens Sociale Pris11.3.2026 07:25:16 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Idrætsforbund (DIF) og Grundfos Fonden står bag Idrættens Sociale Pris, der de seneste tre år er blevet uddelt i forbindelse med Sportsgallaen på DR. Nu forlænger de to parter samarbejdet om prisen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum