Fantastiske nyheder: Ny skatteaftale mellem Sverige og Danmark
Danmark og Sverige er blevet enige om en ny og vigtig Øresundsaftale på skatteområdet.
Nu bliver hverdagen lidt lettere for grænsependlere og arbejdsgivere i Øresundsregionen.

For Øresundsregionen og Nordens største arbejdsmarked er det en stor nyhed, at regeringerne i Sverige og Danmark har offentliggjort, at de er blevet enige om en ny Øresundsaftale. Det er meget positivt for udviklingen i arbejdsmarkedsintegrationen i Øresundsregionen.
I de sidste tre år har Øresundsbron sammen med Dansk Industri, Dansk Erhverv, Svenskt Näringsliv, Sydsvenska Industri- och Handelskammaren og Greater Copenhagen arbejdet målrettet for at få beslutningstagerne til at indgå en ny skatteaftale til gavn for borgere og virksomheder i regionen.
Her er de tre hovedpunkter, der er inkluderet i den nye Øresundsaftale:
- Tre-månedersreglen revideres til en årsregel
- Skat på arbejde skal opgøres og betales i arbejdsgiverlandet
- Offentligt og privat ansatte skal omfattes af de samme regler
– Den nye Øresundsaftale er et tydeligt bevis på at samarbejde mellem organisationer, erhvervsliv og politikere, uanset partifarve, er en forudsætning for at udnytte potentialet i Øresundsregionen, siger Linus Eriksson, administrerende direktør for Øresundsbron, og fortsætter:
– Fra Øresundsbrons side vil vi gerne takke minister for nordisk samarbejde Jessika Roswall (M), minister for nordisk samarbejde Morten Dahlin (V), finansminister Elisabeth Svantesson (M), skatteminister Jeppe Bruus (S) og alle andre involverede for en vigtig aftale, der er til stor gavn for indbyggere og arbejdsgivere i regionen. Aftalen vil bidrage til, at flere mennesker og virksomheder nemt og enkelt kan leve, arbejde og drive virksomhed på tværs af Øresund.
I januar 2024 på konferencen Øresund Talks understregede blandt andre Dansk Industris direktør Lars Sandahl Sørensen, Minister for nordisk samarbejde Morten Dahlin og Øresundsbrons direktør Linus Eriksson vigtigheden af en ny skatteaftale både for pendlere og erhvervsliv.
Øresundsbron ser frem til den nye Øresundsaftale træder i kraft i 2025 - en virkelig god start på året for Øresundsbrons 25-års jubilæum.
Kontakter
Lisa Sandager RamlowChef for Kommunikation & Public Affairs
Tlf:+4531266220lsr@oresundsbron.comKate PlaskonisSenior kommunikations- och public affairs rådgivare
Tlf:+46790060368kpl@oresundsbron.comJohn Alexander SahlinPresseansvarlig
Tlf:+45 33 41 61 15jsa@oresundsbron.comOm Øresundsbron
Øresundsbron bygger broer mellem mennesker, muligheder og oplevelser i hele Øresundsregionen. Øresundsbro Konsortiets opgave er at eje og drive Øresundsbron - en bro, en tunnel og den kunstige ø, Peberholm. En 16 kilometer lang fast forbindelse mellem Danmark og Sverige.
Følg pressemeddelelser fra Øresundsbron
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Øresundsbron
Danmarks og Sveriges udenrigsministre til Øresund Talks2.5.2025 11:40:32 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsministrene fra Danmark og Sverige taler på Øresundsbrons konference Øresund Talks 2025 – på Operaen i København – i anledning af forbindelsens 25-års jubilæum.
Øresundsbrons pendlersucces fortsætter29.4.2025 09:27:57 CEST | Pressemeddelelse
I første kvartal blev der foretaget 5.941 pendlerture i bil pr. dag over Øresundsbron – en stigning på 12,6 procent i forhold til samme periode i 2024. Øresundsbro Konsortiet rapporterer et resultat på 331 millioner DKK før værdiregulering, hvilket er 33 millioner DKK mere end i første kvartal sidste år.
De danske og svenske kongepar mødes på Øresundsbron10.4.2025 10:53:47 CEST | Pressemeddelelse
Øresundsbrons 25-års jubilæum markeres den 1. juli med deltagelse af Deres Majestæter Kongen og Dronningen af Danmark samt Deres Majestæter Kongen og Dronningen af Sverige.
Nødvendig vedligeholdelse og fremtidssikring vil påvirke trafikken28.2.2025 12:54:06 CET | Pressemeddelelse
150 mio. passager slider på Øresundsbron. Nu er det tid til at udskifte en næsten 25 meter lang ekspansionsfuge. Vejtrafikken på Øresundsbron vil være begrænset, når fugen udskiftes mellem 9. marts og 9. juni.
Modkørende trafik i Øresundsbrons tunnel24.2.2025 12:01:01 CET | Pressemeddelelse
Vejtrafikken vil være dobbeltrettet i Øresundsbrons tunnel i uge 9. Fra kl. 19.00 d. 26/2-27/2 til kl. 03.00 næstfølgende dage.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum