Hvalpe hører ikke til i et yogastudie
Dyrenes Beskyttelse advarer imod trend med yoga kombineret med hvalpe. Det kan være skadeligt for hvalpene og er ikke en ansvarlig måde at omgås dyrene på.

Yoga med hundehvalpe er ikke så sødt og sjovt, som det måske kan lyde. Dyrenes Beskyttelse er bekymrede for fænomenet, da skrøbelige hvalpe ikke hører hjemme i et yogastudie.
- Hvalpeyoga kan føre til stress og overstimulering hos hvalpene. Når de placeres i et miljø, hvor de bliver påvirket af mange ukendte lyde, bevægelser og lugte, udsætter vi dem for unødvendig stress og overstimulering, og det er ikke på deres præmisser, siger Jens Jokumsen, familiedyrschef i Dyrenes Beskyttelse.
Hvalpeyoga, eller doga, fungerer typisk sådan, at der undervises i yoga i en halv time efterfulgt af en halv times leg og kæl med hvalpene. Doga tilbydes stadig kun få steder herhjemme, men Dyrenes Beskyttelse ønsker at stoppe det, før det bliver populært.
- Vi ved, at når noget bliver rigtig kommercielt, så risikerer vi, at dyrene bliver et redskab og i mindre grad opfattet som levende, sansende væsener af udbyderne. Det er fint, at folk gerne vil dyrke yoga, men det skal ikke gå ud over dyrene, siger Jens Jokumsen.
Allerede forbudt i Italien
Trenden er opstået i USA og har over de seneste år bredt sig rundt omkring i Europa. Den har fra starten været omdiskuteret, og Italien har nu som det første land forbudt trenden. Det har det italienske sundhedsministerium meldt ud ifølge The Guardian.
Fremover må annoncører af hundeyoga kun bruge voksne hunde. Det sker, efter, ministeriet er blevet gjort opmærksom på, at nogle yogaorganisationer har kontaktet hundeavlere og bedt om at låne deres hvalpe til yoga, indtil de bliver voksne.
- Det er udbud og efterspørgsel, og så snart der er penge i noget, så produceres der også efter det. Men varen, der efterspørges i dette tilfælde, er levende dyr. Vi frygter, at der i værste fald avles hvalpe med henblik på at bruge dem til yoga, men hvad så, når de bliver teenagehunde og ikke længere kan bruges til yoga? Vi frygter derfor også, at de hunde ender med at stå uden hjem, siger Jens Jokumsen.
Dyrenes Beskyttelse fraråder på det kraftigste, at hvalpe og killinger bruges i kommercielle aktiviteter, som i et yogastudie, da de netop er i den periode af deres liv, hvor de er mest følsomme over for sanseindtryk.
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelse på COP30: Danmarks klimaansvar starter med færre dyr i staldene10.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når verdens ledere samles i Brasilien de kommende uger til klimatopmøde, sker det med en afgørende erkendelse: Kampen mod stigende temperaturer på kloden kan ikke vindes, hvis vi fortsat ignorerer fødevareproduktionens aftryk.
Etisk Råd melder sig i koret: Syg og livsfarlig svineproduktion skal lægges om7.11.2025 09:26:40 CET | Pressemeddelelse
En omlægning af industrilandbruget er nødvendig for at reducere forbruget af antibiotika og undgå resistente bakterier og infektioner, der ikke kan behandles, lyder det fra Etisk Råd. Dyrenes Beskyttelse peger på to krav til svineproduktionen, der kan kickstarte udviklingen.
Mindre kontrol må betyde færre dyr i industrien29.10.2025 15:40:13 CET | Pressemeddelelse
Dyrenes Beskyttelse advarer kraftigt mod Fødevarestyrelsens planlagte spareøvelse, som rammer dele af styrelsens kontrolarbejde. Skal stillingerne findes i dyrevelfærdskontrollen, vil det betyde færre tilsyn med landbrugets dyr – og dermed ringere dyrevelfærd. Det får Dyrenes Beskyttelse til at kræve en forholdsmæssig reduktion af antallet af dyr i landbrugsindustrien.
Industri fik ikke held med at ændre truet-status for forsøgsabe29.10.2025 10:04:59 CET | Pressemeddelelse
Medicinal-industrien har kæmpet for at fjerne den langhalede makak-abes status som truet på IUCNs rødliste. Men en opdatering af listen cementerer nu den eftertragtede forsøgsabes status som truet
Markant flertal af kommunale vælgere vægter dyrevelfærd over pris28.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tre ud af fire vælgere mener, at deres kommune og region skal sikre god dyrevelfærd i de offentlige indkøb af fødevarer. Dyrevelfærd vægter for mange højere end pris, viser en ny vælgerundersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum