Balletklassikeren Raymonda er tilbage
14.5.2024 06:00:00 CEST | Det Kongelige Teater | Pressemeddelelse
På fredag er der repremiere på Nikolaj Hübbes opsætning af balletklassikeren Raymonda - et hovedværk af koreografen Marius Petipa, der er kendt for Svanesøen, Nøddeknækkeren og Tornerose.

Den legendariske ballet Raymonda vender tilbage til Gamle Scene i Nikolaj Hübbes imponerende iscenesættelse. Forestillingen er kendt for at være en af ballethistoriens mest udfordrende at danse og byder på en fortryllende kombination af overdådige kostumer, forførende musik og et stort kompagni af balletdansere på scenen.
Koreografen Marius Petipa er kendt for ikoniske balletter som Svanesøen, Tornerose og Nøddeknækkeren. I 1898 skabte Petipa sit sidste hovedværk Raymonda, som med sine hele syv soloer til hovedpartiet -flere end i selv Svanesøen- kun sjældent opføres i sin helhed uden for Rusland.
"Petipa kunne efter min mening noget, som ingen anden koreograf har kunnet før eller siden," siger balletmester Nikolaj Hübbe. "Han skabte dans, der er så uprætentiøs og naturlig, og hvor hele det klassiske regnestykke synes at gå op. Hans værker er for mig indbegrebet af klassisk ballet."
Raymonda er et dramatisk trekantsdrama om den skønne Raymonda og hendes to tilbedere. Handlingen er flyttet fra Petipas’ middelalderscenografi til det 18. århundredes overdådige sydeuropæiske rokoko. Adelskvinden Raymonda er forlovet med den unge, galante Otto, men den mauriske prins Abderam gør også krav på hendes gunst. Forestillingen udfolder sig i tre akter, der præsenterer en bred vifte af dans, herunder pas de deux’er, divertissementer, czardas og mazurkaer.
Repremieren på Nikolaj Hübbes opsætning af Raymonda finder sted på Gamle Scene den 17. maj. Forestillingen spiller otte gange frem til den 6. juni, hvorefter balletsæsonen slutter på scenerne i København, og balletten danser videre i hele landet til Kongelige Sommerballet.
Kontakter
Anna-Katarina GravgaardPR- og presseansvarlig, ballet
Tlf:+45 61 70 84 94akgr@kglteater.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Rosenkavaleren16.3.2026 08:03:24 CET | Pressemeddelelse
Operachef Elisabeth Linton og chefdirigent Marie Jacquot står i spidsen for en ny opsætning af Richard Strauss’ overdådige opera.
Kristoffer Dahl Sakurai bliver ny kunstnerisk leder af Det Kongelige Teaters Balletskole9.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tidligere solodanser og nuværende kunstnerisk leder for Tivoli Balletskole skal fra 1. april være kunstnerisk leder for en af verdens ældste balletskoler.
Kongelig sommerturné i 24 danske byer5.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med sommerturnéen 2026 fortsætter Det Kongelige Teater sin mangeårige indsats for at gøre scenekunst i verdensklasse tilgængelig i hele Danmark – gratis og under åben himmel.
Operaakademiet opfører La voix humaine og L’heure espagnole4.3.2026 12:04:49 CET | Pressemeddelelse
Årets forestilling med Operaakademiet er to franske enaktere fra det 20. århundrede.
Det Kongelige Teaters børneunivers drager endnu en gang ud til børn i hele landet24.2.2026 12:43:00 CET | Pressemeddelelse
Børn og barnlige sjæle kan igen i år se frem til at lege i det omrejsende børneunivers Postyrium på hjul, når det besøger 16 danske byer. Fra april til september åbnes scenetæppet til en verden af teatermagi og leg med scenekunsten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum