Norlys skærer ind til kernen og gør det enkelt at være elkunde
Norlys lancerer et nyt elprodukt med fast pris en måned ad gangen og halverer samtidig antallet af elprodukter.

Det skal være enkelt at være elkunde, og derfor halverer Norlys nu antallet af elprodukter. Fra 1. juli skal elkunderne derfor blot vælge mellem to produkter: FlexEl og det nye MånedsEl.
FlexEl er til de kunder, der ønsker at udnytte de variable timepriser og lægge deres forbrug der, hvor elprisen er lavest, mens kunderne med det nye MånedsEl-produkt får en fast elpris på strømmen én måned ad gangen.
- Vi vil tilbyde de bedste og mest efterspurgte produkter til vores kunder, og derfor gør vi nu vores produktudvalg mere simpelt og relevant. Med MånedsEl ligger elprisen fast en måned ad gangen i stedet for et kvartal. Det betyder, at prisen bedre afspejler udviklingen i elmarkedet, og samtidig betaler kunderne kun for en måneds faktisk forbrug, siger Mads Brøgger, direktør i Norlys’ energiforretning.
Norlys udfaser dermed de to eksisterende fastprisprodukter kaldet PuljeEl og det matchende BoligEl til boligforeningskunder. De kunder, som i dag har et af de to produkter, bliver flyttet til MånedsEl og vil fremover blive månedsafregnet i stedet for tre måneders aconto.
Farvel til KombiEl
Derudover lukker Norlys ned for KombiEl, der blev lanceret under energikrisen. Her fik elkunderne halvdelen af deres forbrug til en fast elpris, mens den anden halvdel fulgte timeprisen.
Med det produkt havde kunderne både sikkerheden ved en fast kendt elpris, og samtidig var der en gevinst ved at tilrettelægge forbruget efter de billigste timer.
- Vi stod i en helt anden situation, da vi som de første for snart halvandet år siden kunne tilbyde trængte elkunder et produkt, der tog det bedste fra begge verdener. I dag har elpriserne fundet tilbage til et lavere og mere stabilt niveau, og det har også smittet af på interessen for KombiEl. Det var det rigtige produkt på det tidspunkt, men i dag er tiden løbet fra det, så derfor lukker vi for det, siger Mads Brøgger.
De kunder, der i dag har KombiEl bliver fra 1. juli flyttet til FlexEl.
Alle kunder, der bliver berørt af ændringen i produktudbuddet, er blevet informeret om ændringerne, der automatisk træder i kraft 1. juli.
Nøgleord
Kontakter
Michelle HaldPressechefNorlys
Tlf:+45 7210 8354michal@norlys.dkThomas Klose JensenPressekonsulentNorlys
Tlf:+45 7210 8354jthoma@norlys.dkOm Norlys
Norlys er Danmarks største integrerede energi- og telekoncern. Vi er ejet af flere end 800.000 andelshavere og leverer energi, ladestandere, tv, internet, og mobiltelefoni til danskerne.
Vi ejer landets største elnet, landets største fibernet og via vores ejerskab af Telia Danmark halvdelen af landets største mobilnet. Derudover ejer vi aktiemajoriteten i Norlys Energy Trading og den grønne, cirkulære industripark Greenlab, samt halvdelen af Eurowind Energy, der er en førende udvikler af solcelle- og vindmølleparker.
Vores 4.600 medarbejdere i Silkeborg, Aarhus, Aalborg, Esbjerg og København kæmper for et grønt og digitalt Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Norlys
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Norlys
Billigste elpris i mere end et år: Særligt to timer var rekordlave i juni5.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I juni lå den rene elpris på 0,43 kr. per kWh i gennemsnit. Det er det laveste niveau i knap halvandet år. Den lave pris dækker også over større udsving i løbet af dagen, og derfor kan der være penge at spare, hvis man planlægger sit forbrug efter de billigste timer.
Norlys føjer 275 nye ladeudtag til sit landsdækkende netværk efter opkøb2.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys udvider med købet af den østjyske energikoncern AURAs offentlige ladeforretning sit landsdækkende ladenetværk med mere end 275 ladeudtag og runder nu 7.700 offentlige ladeudtag fordelt i hele landet.
Rekord for anden måned i træk: Aldrig har der været flere timer med negative elpriser1.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hele 182 gange i juni har de danske forbrugere indtil videre kunnet glæde sig over, at de rene elpriser har været helt nede på minus-niveau.
Ny app skal hjælpe danskerne med at få styr på skærmtiden19.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Norlys er gået sammen med organisationen Digitalt Ansvar om at bekæmpe usunde skærmvaner og lancerer appen "Skærm Tiden" som en konkret hjælp til at tage kontrollen tilbage over mobilen.
Er din bolig en af de gule eller orange prikker på kortet? Så er det nu, du skal søge støtte fra Bredbåndspuljen til bedre internet11.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Bare et enkelt klik på et kort kan give danskere i områder med dårlig internetdækning svar på, om de kan få støtte til hurtigere internet gennem den offentlige Bredbåndspulje. De husstande, der kan søge som enkeltadresser, skal dog være hurtigt ude, hvis de skal nå at komme i betragtning til støtten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum