
Brolæggerlegater til tre dygtige medaljesvende
Foråret 2024 bringer stor hæder, medaljer og legater til nyuddannede brolæggersvende i øst og vest

Usædvanlig stor medaljehøst
Med en nærmest uhørt men meget velfortjent medaljehøst kan brolæggeruddannelsen på skolerne i Horsens og København bryste sig med at have udlært tre usædvanligt dygtige brolæggersvende. Tilsammen hentede de to bronze- og én meget sjælden sølvmedalje som afslutning på uddannelsen i brolægning i foråret 2024.
Anlægsbranchen mangler brolæggersvende
Oldermand i Brolæggerlauget i DI Byggeri kunne i starten af maj måned overrække legater på 5.000 kroner til tre dygtige brolæggersvende, som alle er udlært i laugsfirmaer. I det jyske var det Martin Andersen fra laugsfirmaet Ribe Brolægning ved Flemming Hansen, som blev hædret med en bronzemedalje, mens Jan Bargsteen Oxland fra laugsfirmaet Ankersø Brolægning ApS i Esbjerg opnåede en helt usædvanlig flot medalje af sølv, som er fagets absolut højeste udmærkelse.
- Det er en fornøjelse at ønske de dygtige brolæggere tillykke med de fornemme resultater. Erhvervsuddannelserne mangler unge mennesker, som gerne vil fordybe og dygtiggøre sig inden for håndværk, og det har vi brug for som samfund, forklarer borgmester Jesper Frost Rasmussen, og fortsætter: - Derfor er Esbjerg Kommune også aktivt involveret i at få flere unge til at gennemføre en erhvervsuddannelse.
Royal bronze i København
På Next Uddannelser i København modtog sidste års Danmarksmester i Skills, Micke Graversgaard fra laugsfirmaet Dybdal Brolægning ApS, en flot bronzemedalje for sin svendeprøve, som desuden blev ledsaget af et kongeligt håndtryk på Københavns Rådhus den 7. maj 2024.
Fakta
Man kan blive brolægger på fire skoler i Danmark, nemlig NEXT Uddannelser København, Learnmark Horsens, Aarhus Tech og Roskilde Tekniske Skole. Uddannelsen tager godt 3 år, hvor man veksler mellem skoleophold og læreplads i en brolægningsvirksomhed. Bagefter er det muligt at læse videre til fx bygningskonstruktør.
Kontakter
Oldermand Claus Johnsen på tlf. 4011 0808
Mediekonsulent Mikael Mortensen på tlf. 3016 3799
Billeder

Følg pressemeddelelser fra DI Byggeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Byggeri
DI-prognose: Beskæftigelsesboom i byggebranchen28.11.2025 07:58:15 CET | Pressemeddelelse
Boliginvesteringer trækker væksten op, og i 2026 vil der være over 200.000 ansatte i bygge- og anlægsbranchen, viser den nye byggeprognose fra DI Byggeri
Jaaalung – Vejle Kommune modtager Brolæggerprisen 2025 for arbejdet ved Kongernes Jelling10.11.2025 10:35:25 CET | Pressemeddelelse
Brolæggerlauget i DI Byggeri har tildelt Brolæggerprisen 2025 til Vejle Kommune for de omfattende belægningsarbejder omkring Kongernes Jelling.
DI Byggeri: ID-kort skal skabe overblik og tryghed på byggepladsen30.6.2025 11:32:39 CEST | Pressemeddelelse
Nyt ID-kort på store byggepladser skal styrke overblikket og gøre det lettere at sikre ordnede forhold, lyder det fra DI Byggeri
DI: Fremgang i bygge- og anlægsbranchen – på trods af geopolitisk ustabilitet26.6.2025 09:03:57 CEST | Pressemeddelelse
Bygge- og anlægsbranchen er tilbage i vækst. En ny byggeprognose fra Dansk Industri forudser, at investeringerne vil stige med 6 procent i 2025 – og det er især renoveringer, der forventes at drive udviklingen.
Fire nye ansigter i DI Byggeris bestyrelse efter dagens generalforsamling22.5.2025 12:41:57 CEST | Pressemeddelelse
Christina Wiemann, adm. direktør i CH Byg A/S, Kim Slavensky, adm. direktør i Phønix Tag Energi A/S, Michael Breinholt Madsen, adm. direktør i Bygma A/S og Ulrik Branner, adm. direktør i SiteHub ApS trådte på dagens generalforsamling ind i DI Byggeris bestyrelse.