Akutberedskabet får 10 millioner til forskning fra Novo Nordisk Fonden
Region Hovedstadens Akutberedskab og Herlev Hospital modtager en prestigefyldt bevilling på 10 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden til at forske i nye tiltag for at forbedre overlevelsen efter pludseligt hjertestop uden for hospitalet.
Det er Akutberedskabets forskningsleder, professor Fredrik Folke, der har modtaget bevillingen og dermed styrket muligheden for at forske i, hvordan forbedret erkendelse af hjertestop og akut behandling kan øge chancen for succesfuld genoplivning efter hjertestop.
Siden 2017 har Novo Nordisk Fonden via et særligt forskningslederprogram bevilget penge til de dygtigste og mest talentfulde forskere i Norden. I år er der uddelt to bevillinger inden for ’Clinical Distinguished Investigator Grants’, hvor den ene altså gives til Akutberedskabet i samarbejde med Herlev Hospital.
”Jeg er både taknemmelig og stolt over at modtage bevillingen fra Novo Nordisk Fonden. Den giver os en unik mulighed for at fortsætte forskningen inden for hjertestop og genoplivning og ad den vej være med til at redde endnu flere liv.” Det siger forskningsleder og professor Fredrik Folke, som ud over at være forskningsleder i Akutberedskabet også er overlæge på hjerteafdelingen på Herlev Hospital.
Hjertestop uden for hospitalerne
Helt konkret skal pengene bruges til at forske i, hvordan de fagprofessionelle kan øge erkendelsen og forbedre vejledningen i hjertelungeredning, når borgerne ringer 1-1-2 ved hjertestop. Forskerne vil også undersøge, hvordan man i højere grad kan engagere frivillige, hvis nogen i nærområdet får hjertestop.
”Pludseligt hjertestop uden for hospitalet er en betydelig medicinsk og samfundsmæssig udfordring verden over, og trods mange gode initiativer er overlevelseschancerne stagneret de seneste år. I forskningsprojektet vil vi teste en kombination af nye og innovative strategier for at forbedre overlevelsen efter hjertestop. Et af dem er tiltag for at bringe hjertestartere hurtigere frem og desuden undersøge, om der er behov for særlige indsatser i tyndt befolkede områder, hvor hjælpen kan være lang tid undervejs,” siger Fredrik Folke.
Akutberedskabets direktør, Thomas Reimann, er glad for, at vi kan få endnu mere viden om så vigtigt et område.
”Hjertestop er blandt de mest akutte situationer, vi kan komme ud til, og tiden fra kollaps til igangsat genoplivningsforsøg er afgørende, hvis en person rammes af hjertestop. Derfor er jeg rigtig glad for, at vi nu kan forske i nye muligheder for at forbedre overlevelsen for regionens borgere,” siger Thomas Reimann.
Bevillingen gives i starten af næste år, og forskningsprojektet løber over fem år.
Yderligere oplysninger:
Maria Haargaard, pressekonsulent i Region Hovedstadens Akutberedskab, tlf. 2117 7393 / maria.haargaard@regionh.dk
Fredrik Folke, forskningsleder i Region Hovedstadens Akutberedskab, tlf: 2818 2978 / fredrik.folke@regionh.dk
Kontakter
Region Hovedstadens presseRegion Hovedstaden
Tlf:70209588presse@regionh.dkFølg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Mennesker med allergi skal have hurtigere hjælp3.1.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Større samarbejde på tværs af sektorer, flere læger med specialistviden inden for allergi og mere forskning skal styrke den fremtidige behandling af mennesker med allergi.
Flere sikkerhedsassistenter på Region Hovedstadens hospitaler30.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Politikerne i Region Hovedstaden har besluttet at afsætte ca. 48 mio. kr. til blandt andet sikkerhedsassistenter, karmscannere og overfaldsalarmer for at styrke sikkerheden for medarbejdere og patienter.
1.600 kvinder og par har fået fertilitetsbehandling til andet barn det sidste år29.12.2025 11:51:05 CET | Pressemeddelelse
Fra 1. december 2024 har familier kunne få gratis hjælp til fertilitetsbehandling til barn nummer to, og på Region Hovedstadens fire fertilitetsklinikker har man haft travlt med hjælpe de mange familier.
Hedeture og søvnbesvær: Sådan vil Region H støtte ansatte i overgangsalderen23.12.2025 07:15:00 CET | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden har besluttet at indføre en række indsatser målrettet kvindelige ansatte i overgangsalderen. Fremover skal overgangsalder indgå i MUS-samtaler, og ledere skal have viden om overgangsalder.
178 mio. kr. til psykiatrien: Bedre behandling til børn, unge og voksne22.12.2025 11:37:17 CET | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden har nu lagt en plan for, hvordan midlerne fra 10-års planen for psykiatrien skal bruges i 2026. Blandt initiativerne er hurtigere udredning og bedre behandlingen i voksenpsykiatrien, mens børn og unge får flere ambulante tilbud og bedre bemanding på de psykiatriske akutmodtagelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum