Mand på Østerbro fik nøglerne til drømmelejligheden og følte, at han havde vundet i lotteriet – og så vandt han i lotteriet
10.5.2024 08:45:00 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
En mand fra Østerbro gik direkte efter at udnytte sit store held, da han og kæresten lige havde fået drømmelejligheden: Købte skrabeloddet ’Quick for livet’ og vandt hovedgevinsten på 20.000 kroner om måneden de næste 15 år.

Det er vist det, man kan kalde held i held. Og det ved han godt selv, den unge mand fra Østerbro i København, som denne historie handler om. Han har simpelthen været umanerligt heldig.
Først vandt han og kæresten i det københavnske lejligheds-lotteri, og siden vandt han i Danske Spils Quick lotteri.
”Vi havde kigget efter en ny lejlighed i årevis, men det er jo umuligt og ikke til at finde noget,” fortæller han.
”Men så hører vi om denne lejlighed, og vi skriver til ejeren. Vi er slet ikke nummer et i køen, men det ender med at passe som fod i hose, for de andre har ikke råd, eller de siger i hvert fald nej, og så får vi lov at købe den,” fortæller manden glad om drømmelejligheden.
Han og kæresten havde fået grønt lys til købet nede i banken, så der var egentlig styr på økonomien, og det fik manden til at tænke.
”Jeg havde lige fået nøglerne til lejligheden, og det var eddermame lækkert. Jeg tænkte, at vi havde vundet i lotteriet, og det fik mig til at gå ind på Danske Spils hjemmeside, hvor jeg faldt over et skrabelod, hvor man kunne vinde 20.000 kroner om måneden i 15 år. Jeg havde slet ikke tænkt tanken, at det kunne ske, at jeg vandt. Jeg HAVDE jo vundet i lotteriet, så jeg spillede bare for hyggens skyld, og fordi det kunne være sjovt HVIS nu… Men så poppede beskeden op på skærmen, og der tænkte jeg bare ’Det er simpelthen løgn!’ Jeg forstod det slet ikke,” fortæller manden.
Han skyndte sig at tage et foto af skærmen, hvor der stod, at han havde vundet 20.000 kroner om måneden de næste 15 år – i alt 3,6 millioner kroner.
”Jeg turde slet ikke lukke siden ned, så den stod åben i over et døgn, for hvad nu, hvis jeg lukkede siden ned og det så var en fejl? Det turde jeg slet ikke. Men så ringede Danske Spil til mig dagen efter og sagde tillykke, og så begyndte jeg bare at grine! Ja undskyld, men det er jo fuldstændigt sindssygt!” siger manden med et grin.
”Ja, det er ’kun’ 20.000 kroner om måneden, men de penge gør, at jeg selv kan bestemme, om jeg behøver at tjene noget de næste 15 år! Det er altså megafedt at få oven i hatten og oven i den almindelige månedsløn. Havde jeg fået de 3,6 millioner her og nu, så havde jeg nok brugt dem på at betale lån ud og så videre, men i bund og grund er jeg gladere for at få dem på denne måde. Det er fedt! Det er crazy!” konstaterer han.
Om Quick
Quick er Danske Spils navn for de populære skrabelodder, som danskerne har kunnet købe siden 1992. Quick tilbyder spil af mange slags og størrelser - og med både mindre og store præmier på spil. Et af de mest populære Quick-skrabelodder er den klassiske røde skrabejulekalender, som er blevet en fast juletradition for over 2 millioner danskere. Man kan også skrabe alle Quick-skrabelodderne online på danskespil.dk.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Danske Spils kunder tror på landsholdscomeback til Zanka16.3.2026 12:15:00 CET | Pressemeddelelse
FC Københavns Mathias ’Zanka’ Jørgensen er suverænt den spiller, som flest Danske Spil-kunder spiller på til at blive udtaget til landsholdets vigtige playoffkampe senere på måneden. Danske Spils oddssætter er dog stadig skeptisk.
Vild weekend - Danske Spil uddeler otte milliongevinster16.3.2026 09:31:54 CET | Pressemeddelelse
Der var store gevinster i både Lotto og Klasselotteriet i weekenden: I alt otte danskere blev millionærer lørdag og søndag - flest i Jylland, men der landede også et par millioner ved hovedstaden.
Danske Spil: Danskerne tror på Oscar til dansk dokumentar15.3.2026 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Dansk dokumentarfilm er med helt fremme i opløbet til en Oscar, og ifølge Danske Spils kunder tager den statuetten.
Danske Spil efterlyser vinder af 10 millioner kroner15.3.2026 08:45:00 CET | Pressemeddelelse
Ved lørdagens trækning i Lotto ramte en heldig dansker plet på alle syv vindertal – et held i spil, der udløser en førstepræmie på 10 millioner kroner. Se her, hvor kuponen er købt. Måske er det din?
Danske Spil: ”Kun et mirakel kan redde dem!”13.3.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Særligt én deltager har grund til at frygte, at næste afsnit af X Factor bliver det sidste. Danske Spils oddssætter er i hvert fald ikke i tvivl: ”De andre acts er simpelthen bedre!”
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum