Biludlejning i Billund Lufthavn rykker i nye faciliteter
2.5.2024 13:20:20 CEST | Billund Lufthavn | Pressemeddelelse
Byggeriet er i gang, og til oktober forventer Billund Lufthavn, at de rejsende kan serviceres i nye moderne omgivelser – tæt på de nuværende.

Fundamentet er støbt og arbejdet skrider frem. Et af de nuværende p-områder nordøst for terminalen er godt i gang med at blive omdannet til nye faciliteter til biludlejningsselskaberne i lufthavnen.
Billund Lufthavn, Europcar, Avis/Budget, Hertz, Sixt og Enterprise samt parkeringsselskabet Apcoa har arbejdet tæt sammen i planlægningen af byggeriet. Partnerskabet har haft fokus på, at skabe et moderne og effektivt Car Rental Center, der er parat til at servicere, de cirka 4 millioner rejsende, som årligt benytter Billund Lufthavn.
- Vi værdsætter det tætte samarbejde med Billund Lufthavn og vores kolleger i biludlejningsselskaberne i lufthavnen. Processen omkring byggeriet beviser, at vi sammen kan skabe fremragende faciliteter for rejsende til og fra Danmark. Den igangværende udvikling markerer begyndelsen på en ny æra af service excellence, hvor vi stræber efter at forbedre oplevelsen for vores kunder og besøgende, siger Christian Øien, der er Head of Country hos Europcar.
Stor efterspørgsel
Opgraderingen af biludlejningsfaciliteterne imødekommer den store efterspørgsel for udlejningsbiler i Billund Lufthavn. Samtidig frigør den nye bygning plads i terminalen.
- Vi har set ind i høje væksttal for passagertrafikken. Og det har øget efterspørgslen for nye faciliteter til biludlejningsselskaberne. Der er traditionelt mange rejsende, som har behov for en udlejningsbil, når de lander hos os. Vi har i dag en meget høj kundetilfredshed omkring oplevelsen med at leje bil i lufthavnen. Det høje serviceniveau, forventer vi at kunne fastholde og udbygge. Samtidig får vi frigivet en del kvadratmeter i terminalen, som vi kan udnytte til andre kommercielle formål, fortæller Claus Christiansen, der er kommerciel direktør i Billund Lufthavn.
Mere plads og bedre forhold
Området hvor det nye Car Rental Center opføres, dækker over et areal på ikke mindre end 35.000 m2, hvoraf de 2.500 m2 er under tag, med klargøringsområder, salgskontorer, og øvrige faciliteter i et moderne og fremtidssikret byggeri. Der etableres desuden et passende antal el-ladestandere, så biludlejningsselskaberne hurtigt og effektivt kan oplade deres elbiler, og fortsætte omlægningen af bilflåden mod en grønnere profil.
- I 2002 blev den terminal, som vi kender i dag, indviet og taget i brug. Her flyttede biludlejningsfirmaerne med. Men efter 22 år med en rivende udvikling i både rejseaktiviteten samt måden at drive forretning på for såvel Billund Lufthavn som biludlejningsfirmaerne, var tiden kommet til at flytte i nye faciliteter. Og så glæder vi os over det gode samarbejde vi har haft med biludlejningsselskaberne og Apcoa i planlægningsprocessen, sammenfatter Claus Christiansen.
Yderligere oplysninger:
Claus Christiansen, kommerciel direktør, Billund Lufthavn
Telefon: 27 78 99 40
Kontakter
Dan PrangsgaardKommunikationschef
Tlf:29239210dpr@bll.dkFølg pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Billund Lufthavn
Billund Lufthavn går efteråret i møde med vækst og nye ruter1.9.2026 11:17:03 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke kun passagerflyselskaberne, der har haft travlt i Billund Lufthavn hen over sommeren. Også på fragtområdet fortsætter den positive udvikling. Luftfragten er med til at holde vare- og forsyningskæder i bevægelse. Samtidig blev sommeren rundet af med nyheden om, at både Spies Rejser og Primo Tours åbner for rejser fra Billund til den græske ferieø Kos i 2027.
Vestdanskerne fløj mere: Billund Lufthavn voksede 7 procent i juli3.8.2026 10:21:53 CEST | Pressemeddelelse
Nye flyruter, en stærk chartertrafik og fortsat stor rejselyst sendte 377.744 passagerer gennem Billund Lufthavn i juli. Dermed blev juli årets travleste måned med en vækst på 7,3 procent sammenlignet med samme måned sidste år.
Motorvejsudvidelse styrker adgangen til Billund Lufthavn21.7.2026 08:09:26 CEST | Pressemeddelelse
Udbygningen af E45 giver hurtigere og mere stabile rejser til Billund Lufthavn og gør lufthavnen tilgængelig for flere rejsende.
Stor kampagne sætter Sydjylland på det norske feriekort13.7.2026 08:00:29 CEST | Pressemeddelelse
Danmark er et populært ferieland blandt nordmænd. Men når mange allerede kender landet godt, kræver det nye fortællinger at vække nysgerrigheden og give dem lyst til at vende tilbage.
Skolernes sommerferie giver travlhed i Billund Lufthavn: Her er de syv råd, der sparer tid7.7.2026 07:36:21 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien er højsæson i de danske lufthavne. Derfor opfordrer Billund Lufthavn nu rejsende til at bruge få minutter på at forberede sig hjemmefra. Det kan være forskellen på en rolig start på ferien – eller unødig stress, allerede inden flyet letter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum