Stor energiudvikler går sammen med forskere fra Aarhus Universitet om biodiversitet og miljø
Gæs og grøn energi skal kunne eksistere side om side i projektet Viborg Go Green i Vinge ved Viborg. En samarbejdsaftale i millionklassen og ansættelsen af en ph.d. skal sikre, at projektet og andre tilsvarende projekter kan udvikles under iagttagelse af gældende fuglebeskyttelsesregler.

Med en fremsynet strategi har Aarhus Universitets DCE - Nationalt Center for Miljø og Energi og BioCirc Group indgået en aftale om vurdering af de potentielle miljømæssige konsekvenser ved det planlagte energiklyngeprojekt i Viborg Kommune. Projektet skal sikre Viborg Kommunes klimamålsætning, og med 17 planlagte vindmøller, omkring 600 ha sol og en industriklynge med teknologier som biogas-, brint- og metanolproduktion er projektet unikt i en dansk kontekst.
Offentlig-privat samarbejde (OPS) med fokus på fauna og dyreliv
Forskerne skal analysere og udvikle en adaptiv undersøgelses- og implementeringsplan, så udviklingen af den grønne energiklynge kan gå hånd i hånd med sikring af naturlige adfærdsmønstre og leveområder for fredede gæs, som overvintrer i området.
”Projektet vil sigte mod at forstå og minimere de potentielle miljømæssige konsekvenser af energiklyngen og udvikle kompenserende foranstaltninger for at beskytte overvintrende sædgæs' levesteder”, forklarer professor Jesper Madsen fra institut for Ecoscience ved Aarhus Universitet.
Resultaterne fra projektet bliver samlet i en DCE-rapport, der vil dokumentere målsætninger, kompenserende tiltag og de observerede effekter. Rapporten skal fungere som vejledning for alle beslutningstagere og interessenter, der stræber efter at opnå ambitiøse mål for den grønne omstilling, at iagttage naturbeskyttelse og at bevare naturlige habitater for eksempelvis trækkende sædgæs.
”Projektet er en del af en bredere bestræbelse på at opnå en bæredygtig balance mellem energiudvikling og natur- og miljøbeskyttelse”, forklarer Bertel Maigaard, CEO, BioCirc Group
”Samarbejdet mellem Aarhus Universitet og BioCirc Group cementerer vores ønske om en målbar indsats på biodiversitetsområdet. Ved at kombinere Aarhus Universitets ekspertise i miljøvidenskab med de udviklingsmål, der er inden for den grønne omstilling, skal samarbejdet sikre biodiversiteten og indfrielsen af en bæredygtig fremtid for vores energiprojekter”, siger Bertel Maigaard.
BioCirc Group forventer, at samarbejdet vil give en dybtgående forståelse af energiklyngens påvirkninger på de levesteder, der findes i området i dag og frembringe en videnskabelig funderet værktøjskasse af muligheder, der kan sikre både en grøn omstilling og varetagelse af naturbeskyttelsesinteresser.
Kontakter
BioCirc - Thomas Bak Thellesen, Head of Communications, Sustainability & Public Affairs
Mobil: 20 78 44 84 - E-mail: tbt@biocirc.com
DCE – Nationalt Center for Miljø og Energi ved professor Jesper Madsen
Mobil: 29 44 02 04 - E-mail: jm@ecos.au.dk
Michael StrangholtDCE - Nationalt Center for miljø og Energi, Aarhus Universitet
Tlf:87151354Tlf:93508434mis@dce.au.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Dobbelt høst: Solpaneler og afgrøder kan dele mark – uden tab15.9.2025 06:04:00 CEST | Pressemeddelelse
Et dansk forsøg med lodrette, bifaciale solceller midt i korn- og kløvermarker viser, at landmænd kan høste både strøm og afgrøder på samme areal – og endda med større opbakning fra lokalbefolkningen end traditionelle solcelleparker.
Levende cement: Forskere laver bygninger om til energilager11.9.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Ved at blande energiproducerende mikroorganismer ind i cement, har forskere fra Aarhus Universitet skabt et levende superkondensator-materiale, der kan lagre strøm og endda gendanne sin kapacitet. Teknologien kan bane vej for selvforsynende bygninger og infrastruktur.
Nyt madmarked i Aarhus støtter lokale landbrug9.9.2025 13:30:31 CEST | Pressemeddelelse
Kan direkte handel mellem landmand og forbruger styrke lokalt landbrug? Aarhus Universitet undersøger nu en ny handelsmodel, initieret af frivillige, der kan gøre fødevarehandel mere nærværende og bæredygtig.
Kartoffelskimmel respekterer ikke markskel – derfor må hele erhvervet arbejde sammen8.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med udfasningen af 23 PFAS-sprøjtemidler står danske landmænd over for markante udfordringer. Ifølge professor Jørgen E. Olesen kræver løsningen en kombination af forebyggelse, nye teknologier og tæt samarbejde på tværs af erhvervet, hvor også økologien må tage del i ansvaret.
Forskere advarer: Dyrevelfærden risikerer at blive overset i jagten på klimamål2.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny rapport fra Aarhus Universitet viser, at klimaindsatser i landbruget kan have skjulte konsekvenser for dyrene – og peger på veje til at integrere dyrevelfærd i bæredygtighedsanalyser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum