Høring over bekendtgørelse om investorbeskyttelse om værdipapirhandel
30.4.2024 16:22:15 CEST | Finans Danmark | Pressemeddelelse
Finanstilsynet har sendt ændringer til bekendtgørelsen om investorbeskyttelse om værdipapirhandel i høring. Finans Danmark takker for muligheden for at afgive høringssvar til Finanstilsynets høring.
Finans Danmark hilser Finanstilsynets hensigt om at imødekomme ændringer fra tidligere høringer samt også muligheden for at lempe reglerne vedrørende salg af nedskrivningsegnede passiver til detailinvestorer velkommen. Dog finder Finans Danmark ikke, at lempelsen i det foreslåede udkast er tilstrækkelig. Med høringsversionen indføres der en overimplementering af reglerne i Danmark, som ikke eksisterer i resten af Norden. Finans Danmark foreslår derfor justeringer til Finanstilsynets forslag.
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skoleklasse fra Kerteminde dyster med de bedste elever i Europa19.5.2026 12:16:20 CEST | Pressemeddelelse
Grækenland har vundet årets Europæiske Pengequiz (European Money Quiz) og kan nu kalde sig europamestre i finansiel forståelse. Quizzen er Europas største konkurrence i finansiel forståelse for 13-15årige, hvor de nationale vindere fra 30 lande netop har været samlet i Bruxelles for at konkurrere om titlen som europamestre. Holdet fra Letland tog andenpladsen, mens Italien sikrede sig tredjepladsen.
Afkast-fest i danske investeringsfonde i april19.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På trods af den anspændte geopolitiske situation var der positive afkast for stort set alle kategorier af danske investeringsfonde i april måned, og for flere fondskategorier har udviklingen i april sikret positive afkast år-til-dato. De flotte afkast har samtidig bragt den samlede formue i danske investeringsfonde på rekordniveau.
Antallet af lånetilbud falder - boligejere indhenter færre tilbud på låneomlægninger13.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort statistikken for lånetilbud for april 2026
Boligmarkedet i forårshumør: Flere huse til salg til højere priser11.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligudbud for april 2026.
Finans Danmark får ny konstitueret formand8.5.2026 18:00:34 CEST | Pressemeddelelse
Koncerndirektør i Nykredit Michael Rasmussen har valgt at trække sig som formand for Finans Danmarks bestyrelse. Carsten Egeriis, CEO i Danske Bank, udpeges som ny konstitueret formand for bestyrelsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum