140 mio. kr. skal sikre mere liv i bymidter
Erhvervsministeren har udpeget et nyt udvalg, der skal fordele i alt 140. mio. kr. til udviklingen af bymidterne i landets små og mellemstore byer.
Mange små og mellemstore byer på tværs af landet oplever bymidter som sygner hen, i takt med at butikker lukker.
Den tendens har regeringen fokus på at få vendt, og et nyt udvalg skal derfor i de kommende år fordele 140 mio. kr. til at skabe levende og bæredygtige bymidter i hele Danmark.
”Danmark må ikke knække over. Her spiller en bymidte med liv, butikker og lokalt fællesskab en afgørende rolle. Derfor tager vi nu fat på at få skabt mere udvikling i bymidterne i vores landdistrikter. Udvalget skal finde helt konkrete projekter, som kan understøtte og udvikle vores bymidter, sådan at man har lyst til og mulighed for at købe drømmehuset, starte forretning og skabe sig et liv. For et by med liv gavner både de lokale borgere, forretningerne og skaber fundamentet for turister,” siger erhvervsminister Morten Bødskov.
”Et Danmark i balance kræver de bedste forudsætninger for liv og vækst i alle dele af landet. Jeg er som minister for byer og landdistrikter optaget af, at vores mindre og mellemstore byer har et levende butiksliv som skaber aktivitet. Det arbejder regeringen målrettet for. Og initiativet for bæredygtig byudvikling er et solidt skridt i arbejdet for at udvikle vores bymidter,” siger minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin.
”Flertallet af vores mindre og mellemstore byer er hårdt udfordret af butiksdød og tomme bymidter. Her er en ekstraordinær indsats nødvendig for at udvikle en levende og bæredygtig bymidte. Jeg er derfor glad for at kunne medvirke til at understøtte lokale initiativer som formand for Indstillingsudvalget. Det nye initiativ kommer helt klart til at gøre en mærkbar forskel i kraft af de erfaringer, som indhøstes, og de modeller, som udvikles til gavn for alle,” siger formanden for Indstillingsudvalget John Wagner, tidligere direktør for De Samvirkende Købmænd.
Udvalget består af 15 medlemmer fra kommunalbestyrelser og erhvervslivet og afspejler det brede felt af interesser og kompetencer på området. Indstillingsudvalget udmønter det afsatte beløb til projekter i 2024 og 2025. Støttede projekter forventes at løbe frem mod 2029.
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Udsatte unge skal sikres ret til basal bankkonto2.12.2025 17:40:54 CET | Pressemeddelelse
Især udsatte unge kan stå i den svære situation, at de ikke kan modtage løn fra deres fritidsjob eller børnepenge, fordi deres forældre ikke giver samtykke til en bankkonto. Det vil regeringen lave om på og sikre, at unge fra 15 år har ret til at oprette deres egen bankkonto.
Første spadestik er taget til ukrainsk forsvarsproduktion i Danmark1.12.2025 15:32:11 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov har i dag taget første spadestik på Fire Points kommende produktionsfaciliteter i Vojens.
Nu træder forbud mod vejledende priser på brændstof i kraft1.12.2025 08:01:32 CET | Pressemeddelelse
Fra i dag, den 1. december, må brændstofselskaberne ikke offentliggøre vejledende priser. Tiltaget skal skabe mere konkurrence på brændstofmarkedet og dermed bidrage til, at bilisterne kan spare op til 2.000 kr. om året.
Bankers ulovlige gældsinddrivelse skal straffes hurtigere28.11.2025 07:08:15 CET | Pressemeddelelse
Regeringen vil skærpe reglerne, så der hurtigere kan slås ned, hvis en bank med åbne øjne opkræver forkert gæld fra en privatkunde. Samtidig skal bankernes ledelse tvinges til at sikre, at der bliver ryddet op i sagerne.
Nu kan iværksættere hurtigere få deres produkter og løsninger på markedet27.11.2025 13:22:58 CET | Pressemeddelelse
Fremover vil der være hjælp at hente for iværksættere til at imødekomme komplicerede regler, som spænder ben for deres innovative produkter. Det sker med igangsættelsen af såkaldte regulatoriske sandkasser, som er forløb, hvor iværksættere og innovative virksomheder får skræddersyet støtte til at imødekomme administrative krav, som står i vejen for dem.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum