Fra rummet til rådhuset: Andreas Mogensens hjemkomst til Jorden hyldes på Københavns Rådhus
Fredag den 3. maj hyldes astronaut Andreas Mogensens hjemkomst til Jorden med rådhuspandekager på Københavns Rådhus. Pressen er velkommen til arrangementet.
Den danske astronaut Andreas Mogensen og resten af Crew 7 landede i havet ud for Floridas kyst den 12. marts 2024 og efter at have brugt et par uger på at vænne sig til tyngdekraften igen, vender Andreas Mogensen nu snuden mod Danmark. Den 3. maj fejrer Københavns Kommune Andreas Mogensens hjemkomst med rådhuspandekager.
Til fejringen deltager blandt andet overborgmester Sophie Hæstorp Andersen og uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund.
"Andreas Mogensen er en kæmpe rockstjerne. Hvem havde troet, at vi ville få en dansker i rummet? Jeg har fulgt missionen med både beundring og fascination. Jeg håber, hans bedrift giver kæmpe medvind til naturvidenskaben og inspirerer børn og unge til selv at sigte mod stjernerne. Andreas Mogensen er ovenikøbet født i København, så jeg glæder mig utrolig meget til at hylde ham på Rådhuset for den enestående bedrift," siger overborgmester Sophie Hæstorp Andersen.
"Det er en herlig tradition, at vi hylder de danskere, der har gjort noget ekstraordinært og imponerende, på Københavns Rådhus. Det må man i den grad sige, at Andreas Mogensen er lykkedes med. Hans mission og de danske forsøg ombord på Den Internationale Rumstation er en stor sejr for dansk forskning, som er med til at sætte Danmark på verdenskortet som en lille, men stærk rumnation," siger uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund.
Andreas Mogensen har tilbragt næsten 200 dage på Den Internationale Rumstation, ISS. På den seks måneder lange mission gennemførte Andreas Mogensen flere aktiviteter og forsøg, ligesom han fik rollen som commander af rumstationen.
Andreas Mogensen er både den første og hidtil eneste dansker, der har været i rummet. Missionen, som Andreas Mogensen er vendt hjem fra, var hans anden mission i rummet.
Receptionen på Københavns Rådhus er for medlemmer af Borgerrepræsentationen, Andreas Mogensen samt repræsentanter fra bl.a. DTU og Experimentarium. Til fejringen vil Sophie Hæstorp Andersen og uddannelses- og forskningsministeren holde tale, ligesom Andreas Mogensen også selv holder en tale og viser billeder fra sin mission til rummet. Herefter serveres der rådhuspandekager for gæsterne.
Tid og sted
Tid: Fredag den 3. maj 2024 kl. 15.00-16.00
Sted: Festsalen, Københavns Rådhus
Pressetilmelding
Pressen er velkommen til arrangementet. Deltagelse kræver tilmelding senest den 2. maj kl. 10.00.
For tilmelding og yderligere information kontakt: Pressekonsulent Nikolai Evereth Hansen på mail: p33u@kk.dk, tlf. 4044 7446.
Mødetid for pressen: Senest 14.30 ved hovedindgangen. Pressekort skal bæres synligt.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
København får spritny svømmehal, botilbud og plejehjem19.12.2025 07:15:00 CET | Pressemeddelelse
Københavns Borgerrepræsentation har vedtaget lokalplan, der baner vejen for et ambitiøst byggeprojekt med svømmehal, botilbud og plejehjem ved Lyngbyvej på Østerbro.
Nyt værktøj skal være med til at halvere CO₂-udledningen i Københavns Kommunes nybyggeri9.12.2025 15:01:17 CET | Pressemeddelelse
For at halvere CO₂-udledningen i nybyggeri tager Københavns Kommune et nyt værktøj i brug fra starten af 2026. Der er allerede et samarbejde med Aarhus Kommune om værktøjet, og på sigt kan det også komme andre kommuner til gavn.
Så meget mere skal førstegangskøbere nu have op af lommen for at købe bolig i København8.12.2025 12:39:27 CET | Pressemeddelelse
Førstegangskøbere skal nu mindst tjene 900.000 kr. om året for at låne til en bolig på 60 m² i København - hele 22 procent mere end i 2024. Det viser Københavns Kommunes årlige boligredegørelse. Den konkluderer blandt andet også, at der er behov for 77.000 nye boliger i byen frem mod 2060, og knap hver anden ung udenfor byen drømmer om at flytte til København.
Konstituering vedtaget i København: Sådan ser den nye Borgerrepræsentation og de forskellige fagudvalg ud5.12.2025 16:15:39 CET | Pressemeddelelse
Sisse Marie Welling (SF) er nu overborgmester i København. Her er de 55 medlemmer af den nye Borgerrepræsentation og de forskellige fagudvalg.
Ny rapport: Sådan kan trygheden øges på københavnske stationer3.12.2025 13:34:17 CET | Pressemeddelelse
Københavnerne føler sig generelt mere trygge end nogensinde før, men stationer og stoppesteder er fortsat de steder, som flest københavnere angiver som mest utrygge. Nu ligger en ny rapport klar med konkrete anbefalinger til, hvordan trygheden kan styrkes på og omkring fire stationer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum