Ny generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp

50-årige Jonas Vejsager Nøddekær er udpeget til ny generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.
Stillingen blev slået op, da Birgitte Qvist-Sørensen forlod posten tidligere på året.
Jonas Nøddekær har været fungerende generalsekretær i de seneste 3 måneder og kommer fra en stilling som international direktør i organisationen.
Marianne Hoff Andersen, forperson for bestyrelsen i Folkekirkens Nødhjælp, siger:
“Vi er meget glade for det stærke felt, der søgte stillingen som generalsekretær - og selvfølgelig også meget stolte over, at Folkekirkens Nødhjælp selv kunne levere den stærkeste kandidat til den vigtige post. Ansættelsesudvalget og bestyrelsen pegede enstemmigt på Jonas Nøddekær på baggrund af en grundig ansættelsesproces."
“Jonas Nøddekær har stærke kvalifikationer både fagligt og ledelsesmæssigt. Han er den rette til at videreføre Folkekirkens Nødhjælps værdidrevne engagement i samarbejde med vores kirkelige og folkelige bagland og drive vores stærke nødhjælps- og udviklingsarbejde blandt verdens fattigste.”
“Jonas Nøddekær er den helt rigtige generalsekretær til at styrke og udvikle den nuværende strategi - og til i fremtiden at omstille organisationen og arbejdet i en omskiftelig og turbulent verden. Bestyrelsen ser frem til samarbejdet med vores nye generalsekretær.”
Jonas Nøddekær, generalsekretær Folkekirkens Nødhjælp, siger:
“Jeg er stolt og ydmyg over udnævnelsen til ny generalsekretær - og jeg ser frem til samarbejdet med bestyrelsen, medarbejdere og samarbejdspartnere. Verdenssituationen er præget af krige, kriser, klimaforandringer og en ny geopolitiske virkelighed, men Folkekirkens Nødhjælp er vant til at navigere i komplekse kriser, også når det er svært. Vi hjælper mennesker i nød, skaber udvikling og tilbyder reelle løsninger på komplekse globale problemer.”
“Jeg har efter mange år i Folkekirkens Nødhjælp fået et bredt og indgående kendskab til alle hjørner af organisationen. Så jeg føler mig godt rustet til opgaven. I min nye stilling som generalsekretær ser jeg frem til at lære vores folkelige og kirkelige bagland endnu bedre at kende. Folkekirkens Nødhjælp er et helt særligt fællesskab med over 3000 frivillige i bl.a. genbrugs- og Wefoodbutikker, sogne, efterskoler og højskoler, FDF, spejdere. De gør en forskel for verden. Endelig ser jeg frem til at fortsætte og styrke samarbejdet med de mange virksomheder, interesseorganisationer, Udenrigsministeriet og fonde, som vi samarbejder med til gavn for verdens mest udsatte mennesker.”
50-årige Jonas Nøddekær har været ansat i 23 år i Folkekirkens Nødhjælp, de seneste 7 år som international direktør. Han har været udstationeret for Folkekirkens Nødhjælp i Etiopien, Cambodja og Myanmar. Jonas Nøddekær er uddannet i statskundskab fra Københavns Universitet.
Folkekirkens Nødhjælp samarbejder med mere end 200 lokale partnere i 19 lande. Organisationen hjælper millioner af mennesker med langsigtet udviklingsbistand og nødhjælp, og omsatte sidste år for over en milliard kroner. Indtægterne kommer fra Danida, den danske befolkning og danske fonde, EU, FN og den amerikanske regering.
Kontaktpersoner:
Marianne Hoff Andersen, forperson for bestyrelsen, tlf. 24991440
Jonas Nøddekær, generalsekretær, tlf. 29699121
Kontakter
Poul KjarPressechef
Tlf:+45 41865975pkja@dca.dkOm Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Simon Kvamm donerer en halv million kroner til Folkekirkens Nødhjælp9.4.2025 12:59:38 CEST | Pressemeddelelse
Kunstneren Simon Kvamm donerer en halv million kroner til Folkekirkens Nødhjælp. Pengene kommer fra salget af billetter til Kvamms kirketour 2025 ALLE SANGENE. Donationen er øremærket organisationens arbejde i Etiopien, der er hårdt ramt af Trump-administrationens nedlukning af USAID. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær, udtaler: ”Det er en utrolig generøs og kærkommen donation. Jeg er meget taknemmelig for, at Simon har valgt at støtte Folkekirkens Nødhjælps arbejde i Etiopien. Vores arbejde i landet er kraftigt berørt af Trump-administrationens nedskæringer af den amerikanske udviklingsbistand. Mennesker på flugt fra krig og konflikt står uden hjælp, hvis ikke vi kan finde nye måder at finansiere nødhjælpen på. Derfor er Simons donation ekstra vigtig lige nu”. Folkekirkens Nødhjælps projekt i Etiopien fokuserer på at forbedre fødevaresikkerheden blandt de mest sårbare flygtninge i fire flygtningelejre i Afar og Gambella-regionerne. For en halv million kroner kan F
Folkekirkens Nødhjælp: Israels brug af sult som krigsvåben må høre op4.4.2025 15:47:27 CEST | Pressemeddelelse
En måned efter Israels nye blokade af nødhjælp til Gaza er situationen igen helt katastrofal. Folk sulter - hundredtusinder af mennesker mangler adgang til basale fornødenheder og tag over hoved.
Frivillige samlede 13 millioner ind i det lune forårsvejr9.3.2025 18:01:54 CET | Pressemeddelelse
Dagens resultat oversteg forventningerne hos Folkekirkens Nødhjælp, der holdt landsindsamling søndag. 'Jeg er helt blæst bagover,' siger generalsekretæren.
Historisk mange unge samler ind til mennesker i nød7.3.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Rekord mange unge har tilmeldt sig til Folkekirkens Nødhjælps landsindsamling søndag d. 9. marts.
Folkekirkens Nødhjælp tvunget til at skære støtten til 1,1 mio mennesker28.2.2025 12:33:46 CET | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp er tvunget til at skære støtten til 1,1 mio. mennesker i nød på grund af det amerikanske bistandsstop. Samtidig har organisationen sat gang i en stor spareøvelse, der blandt andet betyder afskedigelser af omkring 10 procent af organisationens ansatte ude og hjemme. På hovedkontoret i København blev der i denne uge nedlagt 14 stillinger, og der skal nedlægges i alt 150 stillinger. “Det er dybt fortvivlende og surrealistisk. Behovet for nødhjælp til mennesker i krig og konflikt har aldrig været større. Men vi og mange andre humanitære organisationer er tvunget til at skære i hjælpen til verdens mest udsatte på grund af det amerikanske bistandsstop,” siger Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp. “Vi må afvikle store dele af vores arbejde med at fjerne landminer i DR Congo, stoppe uddelingen af kontanter til familier på flugt i Sydsudan og skære dybt i madrationerne til flygtninge i det nordlige Etiopien.” Den amerikanske regering stod for 15 procent
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum