Bæredygtighed er i centrum på ny fælles udstilling mellem to universiteter
26.4.2024 13:46:38 CEST | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse
I denne uge ser en ny udstilling dagens lys. Den hedder Sund Fremtid og handler, om at man vil sætte fokus på sundhedsforskning i krydsfeltet mellem klima, bæredygtighed og sundhed.

Udstillingen er et samarbejde mellem de Sundhedsvidenskabelige Fakulteter på hhv. Københavns Universitet og Syddansk Universitet og ønsket er, at man via 8 billedportrætter kan sætte fokus på den ressourcekrise og miljøudvikling, der på mange måder rammer både planetens og menneskers sundhed.
”Vi ønsker med udstillingen at fortælle, at der på universiteterne landet over sidder dygtige forskere, der rent faktisk tager det her alvorligt. De forskere der er portrætteret her er alle med til at gøre en forskel – og det vil vi gerne vise omverdenen; at vi altså stadig kan gøre en forskel,” siger dekan på Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på SDU, Ole Skøtt.
Udstillingen skal stå udendørs og de 8 portrætterne af de 9 forskere er sat op på 8 udstillingskasser, der kan modstå vind og vejr. Det er en såkaldt vandreudstilling, som først er udstillet i København, og dernæst skal forbi lokationer i regi af SDU til inspiration og vidensdeling.
”Jeg håber, at denne udstilling bliver en inspiration til nuværende, nye og kommende studerende. Så de kan se, at det er muligt at kombinere en karriere inden for sundhedsvidenskab med at gøre noget godt for klima og bæredygtighed. Og jeg håber, at vores forskere også bliver inspireret. Ligesom den offentlighed, der går forbi herude eller besøger os her på matriklen,” udtaler dekan Bente Merete Stallknecht fra Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Københavns Universitet.
Udstillingen er altså først at finde på Københavns Universitet fra fredag den 26.april 2024 og indtil sommerferien. På den anden side af sommerferien, vil man kunne se de 8 byster på SDU.
Ønsker du at læse mere om projektet og forskningen – og ikke mindst se billederne – så kan du finde det hele på www.sundfremtid.nu.
Med i udstillingen:
Forskere fra SDU:
- Jens Troelsen & Kaya Roessler: Om fysiske omgivelsers påvirkning af mental og fysiske sundhed
- Tanja Schmidt: Om cykelfremme
- Tina Kold: Om PFAS og giftige stoffer
- Sidsel Arnspang Pedersen: Om lægemidlers klimaaftryk
Forskere fra KU:
- David Nogués Bravo: Om Biodiversitetskrisens konsekvenser for udvikling af ny medicin
- Marie Pedersen: Om luftforurening
- Peter Kjær Mackie Jensen: Om klimaflygtninge i Bangladesh
- Anna-Sofie Stensgaard: Om vektorbårne sygdomme
Kontakter
Sigurd A. KristoffersenLeder af KommunikationDet Sundhedsvidenskabelige Fakultet
Tlf:30100263sikri@health.sdu.dkLinks
Syddansk Universitet
Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel23.3.2026 08:26:52 CET | Pressemeddelelse
Fremover bliver det endnu lettere at kombinere fuldtidsarbejde med masteruddannelsen i arbejdsmiljøledelse på SDU. For eksempel kan man tage uddannelsen over op til seks år, ligesom mere af undervisningen bliver virtuel.
Rune Lykkeberg og Finn Collin modtager filosofipriser20.3.2026 08:26:55 CET | Pressemeddelelse
Redaktør Rune Lykkeberg og professor Finn Collin modtager i dag Dansk Filosofisk Selskabs hæderspriser ved selskabets årsmøde i Aarhus.
SDU med i nyt globalt initiativ som vil gøre software og AI matematisk sikre19.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Syddansk Universitet og professor Fabrizio Montesi fra Centre for Formal Methods and Future Computing har ledende rolle i nyt internationalt initiativ, der placerer universitetet centralt i udviklingen af fremtidens fundament for software og kunstig intelligens. Projektet CSLib skal udvikle en fælles, formel infrastruktur til softwareudvikling.
Ny fellow på SDU bliver livline til lokaljournalistikken18.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
AI, ressourceknaphed og borgerinddragelse: Ny SDU-Fellow Kasper Frandsen skal gå lokaljournalistikken efter i sømmene og udvikle ny værktøjskasse med fremtidens redskaber.
SDU tester redningsdroner i Arktis18.3.2026 08:51:00 CET | Pressemeddelelse
Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum