Frem med solcreme og sommerdæk
DMI melder endelig om forårslignende temperaturer i Danmark. Så nu er det tid til at finde solcremen frem fra vintergemmerne. Det samme gælder sommerskoene til din bil – de er nemlig afgørende både for sikkerheden og din pengepung.
Sådan lyder det fra Jan Graversgaard, der er direktør for autoskader i forsikringsselskabet Alm. Brand:
”Vi danskere er generelt optaget af sikkerhed og økonomisk kørsel. Alligevel kan vi hvert år konstatere, at rigtig mange ikke får prioriteret at skifte til sommerdæk, før vi kommer langt hen på foråret eller sågar ind i sommeren. Vi hører ofte, at mange er opmærksomme på at skifte til vinterdæk om efteråret, men det er altså lige så vigtigt med skiftet om foråret,” fortæller han.
Tommelfingerreglen lyder, at man bør skifte til sommerdæk, når både dags- og nattetemperaturen ligger stabilt over 7 grader.
Styrk sikkerheden
Der er mange faktorer, som spiller ind på, hvordan din bil ligger på vejen: Hvilken type bil er der tale om, og hvordan er den lastet, eksempelvis. Men dækkene har altså også en betydning.
Eksempelvis er bremselængden cirka 15 procent længere, hvis du kører på vinterdæk om sommeren. Og vejgrebet er cirka 10 procent dårligere.
"Det er surt at skulle undvære sin bil eller komme galt afsted, fordi man ikke lige fik skiftet i tide, og der er en risiko ved at køre med vinterdæk om sommeren, fordi de er lavet af et blødere materiale, som er skabt til netop vinterkørsel," siger Jan Graversgaard fra Alm. Brand.
Spar penge
Hvis du kører med vinterdæk om sommeren, øger du desuden vejmodstanden, hvilket koster på brændstofforbruget.
“Du kan skønsmæssigt køre cirka 25 kilometer længere på en bil optanket med 50 liter, når du har sommerdæk på – og samme mønster gælder for elbiler. Derudover bliver de bløde vinterdæk hurtigere slidt, hvilket også er en ekstra udgift,” fortæller Jan Graversgaard.
Da du både sparer brændstof og gummi på dækkene, er der således også en miljøgevinst ved at skifte til sommerdæk.
Vidste du at...
- Sommerdæk giver bedre vejgreb, når temperaturen er over 7 grader
- Sommerdæk giver bedre vejgreb i vådt føre
- Bremselængden er cirka 15 procent længere, hvis du kører med vinterdæk om sommeren
- Vejgrebet er cirka 10 procent dårligere.
Andre gode råd til at gøre din bil forårsklar
- Giv bilen en grundig forårsvask, der skyller vejsalt mv. af undervognen
- Tjek vinduesviskere og lygter
- Fyld sprinklervæske på
- Tjek for lakskader.
Følg pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alm. Brand Forsikring A/S
Skybrudssæson: Sådan undgår du skader på din bolig6.6.2025 08:11:40 CEST | Pressemeddelelse
De seneste to år har været nogle af de vådeste nogensinde målt. Nye tal viser, at skybrud og stormfloder allerede har kostet samfundet milliarder, og fremtidens vejr tegner endnu mere ekstremt.
Alm. Brand advarer: En måneds regn på vej i resten af maj. Kan give skader på din bolig25.5.2025 14:35:39 CEST | Pressemeddelelse
Forsikringsselskabet Alm. Brand advarer nu danskerne om øget risiko for vandskader, når TV2 Vejret varsler mellem 30-50 mm regn resten af maj. Her kommer selskabet med gode råd til, hvad du kan gøre for undgå skader i hjemmet.
Alm. Brand sender 5000 sms’er ud for at advare kunder om skybrud i Nordjylland og vindstød af stormstyrke langs den jyske vestkyst21.5.2025 15:47:15 CEST | Pressemeddelelse
DMI varsler vindstød af stormstyrke langs den jyske vestkyst og risiko for skybrud i Nordjylland. Forsikringsselskabet Alm. Brand opfordrer danskerne til at tage deres forholdsregler for at beskytte deres bolig og ejendele.
Alm. Brand advarer: Brug af ukrudtsbrændere kan i værste fald føre til milliondyre skader16.5.2025 09:49:31 CEST | Pressemeddelelse
Et rekordhøjt tørkeindeks får forsikringsselskabet Alm. Brand til at advare om at bruge ukrudtsbrændere, når der er så tørre forhold, som der er i det meste af landet.
Forsikringsselskab advarer bilister: Nu topper påkørsler af hjorte25.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Maj markerer ikke kun varmere vejr – det er også den tid på året, hvor flest hjorte bliver påkørt i Danmark. Ifølge Dyrenes Beskyttelse sker der hvert år mere end 10.000 påkørsler af hjorte, og det kan blive en dyr fornøjelse, hvis uheldet er ude.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum