Hedensted Kommune

Pilotprojekt: Nu kan du affaldssortere som derhjemme udvalgte steder i det offentlige rum

25.4.2024 14:29:21 CEST | Hedensted Kommune | Pressemeddelelse

Del

Hedensted Kommune tester nu en ny type affaldsstationer med indbyggede, elektroniske rottefælder på Tørring Torv, Storstranden i Juelsminde og Snaptun Havn. Målet er endnu bedre sortering.

Billede af ny affaldsbeholdre i Hedensted Kommune
Nye affaldsbeholdere skal sikre bedre sortering i det offentlige rum. Her ved Storstranden i Juelsminde.

Det er vigtigt, at vi sorterer vores affald. Og at vi gør det godt. Det gælder både derhjemme og på arbejdspladsen, men også i det offentlige rum.

Her opgraderer Hedensted Kommune nu indsatsen på tre udvalgte steder - Tørring Torv, Storstranden ved Juelsminde og Snaptun Havn, som led i et nyt pilotprojekt.

Her bliver der sat nye affaldsbeholdere op, som skal lette og effektivisere affaldssorteringen i madaffald, pap/papir, metal/plast/mad- og drikkekartoner og restaffald. Og samtidig bidrage med viden til, hvordan sorteringen i det offentlige rum generelt kan styrkes.

Det sker som led i pilotprojektet, som skal understøtte den generelle affaldssortering i Hedensted Kommune og samtidig styrke affaldssorteringen i det offentlige rum – både gennem bedre sortering og erfaring med, hvad der fungerer bedst.   

- Vi ser ofte, at sorteringen i offentlige affaldsbeholdere er markant dårligere end sorteringen hos private husstande, så der er et stort potentiale i at forbedre sorteringen, så mere affald, der egentlig godt kan genbruges, rent faktisk også bliver det. På den måde kan vi genbruge ressourcerne i stedet for at brænde dem af, forklarer Ove Kjærskov Nielsen, formand for Udvalget for Teknik & Miljø i Hedensted Kommune.  

Cecilie Jakobsgaard Kvist fra Hedensted Kommunes affaldsteam supplerer:

- Det er ofte fx kaffekopper to-go med plastikbelægning, fedtet madpapir og måske resten af en hotdog, der ryger i pap/papir i stedet for i restaffald, hvor det hører hjemme. Så vi håber at se en forbedring med de nye beholdere, der gerne skulle gøre det nemmere og mere overskueligt at sortere korrekt, selvom man måske er på farten.  

Hedensted Kommune følger løbende med i sorteringen for at se, om ordningen og de nye affaldsbeholdere har den ønskede effekt på sorteringen. Og skulle affaldet lokke en rotte til, er der også råd for det.

Hedensted Kommune afprøver nemlig samtidig en særlig funktion i affaldsbeholderne. I bunden sidder der en indsats, der fungerer som elektronisk rottefælde. Går der en rotte i fælden, sendes der straks en besked til Hedensted Kommunes rottefængere, som kan tømme fælden med det samme.

FAKTA:

  • Affaldsbeholderne er allerede sat op og kan findes på Tørring Torv, Snaptun Havn og Storstranden i Juelsminde.
  • Effekten af de nye affaldsbeholdere vil blive monitoreret løbende, mens der sker en mere samlet evaluering i efteråret 2024.

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Hedensted Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Hedensted Kommune

Byudvikling i Løsning: Byens Hus køber hal og projektgrund af Hedensted Kommune23.2.2026 09:27:37 CET | Pressemeddelelse

Hedensted Kommune har solgt hallen ved Løsning Skole og matriklen Vestergade 17 til bestyrelsen bag Byens Hus efter et udbud. Samtidig er der givet en anlægsbevilling på 16,5 mio. kr. til at skabe rum for bedre fællesskaber i byen. Det skal ske med afsæt i en vision om at skabe et fælles hus og udearealer for byens borgere samt idræts- og kulturlivet. Første etape bliver en udvidelse af den eksisterende hal til en fuld hal.

”Kunstigt” bakkelandskab skal bane vejen for ny bydel i Tørring29.1.2026 08:28:51 CET | Pressemeddelelse

Et areal på over 100.000 m2 nordvest for Tørring by skal - ved hjælp af ren overskudsjord - omdannes til et nyt, rekreativt bakkelandskab. Derfor udbyder Hedensted Kommune nu et bæredygtigt jordprojekt, som udover den rekreative værdi, også skal sikre, at de nye bakker fungerer som en naturlig støjvold ud mod Viborg Hovedvej. Mellem det nye bakkelandskab og Tørring by skal en ny bydel vokse frem.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye