Sportens verden spist af med halvt ton overskudsris

Flere end 1.000 deltagere ved Idrætsmødets konference i Aalborg får i disse dage serveret 540 kg. økologiske ris og krydderipasta fra madspildssupermarkedet Wefood, som Folkekirkens Nødhjælp driver.
Det flugter med Idrætsmødets fokus på klima og bæredygtighed, som i år diskuteres i en række paneldebatter og workshops.
Folkekirkens Nødhjælps konstituerede generalsekretær Jonas Nøddekær er glad for samarbejdet med Idrætsmødet og Restaurant AKKC by MEST i Aalborg Kongres & Kultur Center, der bidrager til at bekæmpe madspild ved at bruge økologiske ris og krydderipastaer fra Wefood-supermarkedet i Aalborg til at bespise idrættens organisationer, deltagende kommuner, universiteter, politikere, ngo’er osv.
“Det er et konkret og bæredygtigt indspark på Idrætsmødet, at AKKC by MEST bruger overskudsvarer fra Wefood i menuen til deltagerne,” siger Jonas Nøddekær, konstitueret generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, der selv deltager i en række debatter om idrættens ansvar i forhold til klima og som blandt andet benytter Idrætsmødet til at debattere klimaansvarlighed med DBU, DHF og AGF.
“Det er enormt vigtigt, at klima og bæredygtighed er på banen på årets Idrætsmøde i Aalborg – og meget glædeligt at Folkekirkens Nødhjælp er inviteret med til at diskutere idrættens ansvar i forhold til klima og bæredygtighed. Det gælder både i elite- og breddeidrætten, at der kan gøre meget mere i forhold til at spare på kørte kilometer, flyrejser, genbrug af spillertøj, madspild osv.,” siger Jonas Nøddekær.
Direktør i Restaurant AKKC by MEST i Aalborg Kongres & Kultur Center Stefan Klausholm Petersen siger:
”På AKKC by MEST bruger vi de råvarer, der er i sæson og sætter en ære i det gode håndværk. Vi bestræber os på ikke at overproducere varer, samt at have så lille varelager som muligt. Hvis vi har overproduceret mad, så laver vi løbende aftaler med diverse virksomheder og organisationer, der kan aftage det. Derfor er det omvendte samarbejde med Wefood meget naturligt. Vi har købt krydderipastaer og ris, som vi bruger løbende i Aalborg Kongres & Kultur Center – både til gæster og vores personale.”
I menuen til Idrætsmødet blev krydderipastaen fra Wefood blandt andet brugt til tabouleh med mynte, peberfrugt, thaibasilikum og ærter.
Wefood i Aalborg og Folkekirkens Nødhjælps øvrige fem Wefood-butikker, som ligger i København, Vejle og Aarhus reddede i 2023 473 tons madvarer fra at lande i skraldespanden. Det er rekord i Wefoods historie. Omsætningen for 2023 blev på 11,9 millioner kroner, og de flotte tal skyldes de flere hundrede frivillige der driver butikkerne, og de rundhåndede donationer fra over 80 leverandører.
Hele overskuddet investeres i at bekæmpe sult blandt verdens fattigste.
Kontakter
Poul KjarPressechef
Tlf:+45 41865975pkja@dca.dkOm Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
To ud af tre danskere har svært ved at finde på julegaveønsker4.12.2025 06:03:00 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser, at langt de fleste danskere svært ved at fylde ønskesedlen ud. Kendt livsstilsekspert opfordrer til meningsfulde gaver – det samme gør Folkekirkens Nødhjælp.
Midtjyderne er danmarksmestre i sorte sokker under træet24.11.2025 07:55:00 CET | Pressemeddelelse
Halvdelen af de danske mænd har fået sorte sokker i julegave – men ingen steder er sokkegaven så udbredt som i Midtjylland.
Halvdelen af danske mænd får sorte sokker i julegave24.11.2025 07:55:00 CET | Pressemeddelelse
I dag er der præcis en måned til juleaften, og vi skal i gang med at finde på noget at ønske os. Én ting vil med sikkerhed finde vej til mange mænds ønskesedler.
Folkekirkens Nødhjælp: Fodbold-VM i fare15.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Klimaforandringerne er en trussel, der nu også rammer fodboldens verden
Når geden får superkræfter: Esben Pretzmann laver årets ‘Giv en ged’-plakat13.11.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Skuespilleren og billedkunstneren er gået sammen med Folkekirkens Nødhjælp om årets plakat, hvor humor og superkræfter møder næstekærlighed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum