En afgørende sejr for platformsarbejdere i EU
24.4.2024 14:22:06 CEST | 3F | Pressemeddelelse
I dag tager EU et afgørende skridt mod bedre vilkår for de medarbejdere, der arbejder på platformsvirksomhederne. Endelig er det lykkedes EU at vedtage et fælles regelsæt, der beskytter platformsarbejderne. Det er noget 3F har arbejdet aktivt for de sidste fire år.
I dag har et stort flertal i Europa-Parlamentet vedtaget platformsdirektivet https://bit.ly/4b3HsYd. Efter lange forhandlinger mellem EU’s medlemslande lykkedes det endeligt at godkende platformsdirektivet.
"Det er en stor sejr, at - vi får vedtaget europæisk lovgivning, der pålægger platformsvirksomhederne arbejdsgiveransvar for arbejderne og dermed beskytter de platformsansatte," siger formand for 3F Transport, Jan Villadsen, der er 3F’s EU-politisk ansvarlige.
"Platformsvirksomheder har i dag alt for stor mulighed for at lave alternative forretningsmodeller og fiksfakserier, der fastholder medarbejdere i uanstændige løn- og arbejdsvilkår."
"Det her har potentialet til at gøre en reel forskel for de platformsansatte i Danmark. Her er det afgørende, at den danske implementering er ambitiøs og sikrer ordnede forhold for de platformsansatte. Vi forventer, at regeringen og Folketinget går forrest i arbejdet for ordentlige vilkår – selvfølgelig i samarbejde med arbejdsmarkedets parter," siger Jan Villadsen.
Det netop vedtagne stykke EU-lovgivning skal være med til at sikre anstændige løn- og arbejdsvilkår for 3F’s medlemmer i bl.a. transport og rengøring. Samtidig er det for 3F et vigtigt skridt at få platformsvirksomhederne til at påtage sig deres arbejdsgiveransvar.
Platformsdirektivet pålægger Danmark at indføre en klar definition af, hvornår en platformsarbejder er lønmodtager. Definitionen skal være effektiv og tage udgangspunkt i kontrol. Her er det helt afgørende for 3F, at vi får en dansk definition, der gør op med falske selvstændige.
De nye regler skaber også et løfte i forhold til kunstig intelligens. Det betyder bl.a. at en algoritme ikke kan afskedige en medarbejder. De nye regler tilsigter at der skal være menneskeligt tilsyn ved afskedigelser. Det betyder også bedre adgang til information om, hvordan platformsvirksomhederne anvender deres data.
|
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 8892 8892.
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
3F: Gode takter i finansloven9.10.2026 12:00:53 CEST | Pressemeddelelse
Det er godt at regeringen vil forbedre Tidlig (Arne) pensionen og positivt, at regeringen genindfører Store Bededag og lægger op til forbedringer på en række velfærdsområder.
Stor fond har spillet fallit efter den har fejlet i 10 år1.10.2026 12:00:09 CEST | Pressemeddelelse
Arbejdsmarkedets Fond for Udstationerede (AFU-fonden) skulle sikre udenlandske arbejdstagere deres løn og skærpe virksomhedernes ansvar for deres underleverandører. Efter 10 år har fonden spillet fallit og ikke levet op til formålet. Hvis ordningen ikke forbedres markant, bør Danmark indføre et egentligt kædeansvar i byggeriet.
3F: Husk landbrugets medarbejdere!30.9.2026 17:04:26 CEST | Pressemeddelelse
I dag er kommissoriet for og deltagerne i grisefirparten offentliggjort. Formand for 3F’s Grønne Gruppe, Allan Busk, hilser begge dele velkommen: ”Det er kompetente folk, som skal i gang med de her drøftelser, og vi er enige i den sammensætning, som er præsenteret.” Allan Busk kommer dog i lyset af den offentlige debat om dansk landbrugs fremtid med en klar opfordring til politikerne, kommentatorer og andre interessenter:
3F: Ny stor sejr for almindelige lønmodtagere12.9.2026 06:33:11 CEST | Pressemeddelelse
Vi står over for en voldsom og uacceptabel social ulighed i danskernes levetid, derfor er det afgørende, at regeringen nu styrker Ret til Tidlig Pension, lyder det fra 3F.
3F: God ordning om udenlandsk arbejdskraft3.9.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny ordning gør det lettere for danske virksomheder med en overenskomst at rekruttere internationale medarbejdere fra udvalgte tredjelande.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum