Pensionsbranchen er klar til samarbejde om mere skov i Danmark
23.4.2024 12:10:46 CEST | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
Klimarådet peger på, at der skal udlægges flere arealer til skov. Pensionsbranchen står klar med de nødvendige investeringer til gavn for klimaet og vandmiljøet, hvis politikere og branche sammen kan skabe rammerne for det.
Danmarks samlede arealer er blevet gransket af Klimarådet, der i dag har fremlagt deres forslag til, hvordan Danmark bedre udnytter det samlede areal mere effektivt og til gavn for klimaet. Forslaget indbefatter bl.a. markant mere skovrejsning i Danmark over de kommende årtier. Flere og større skovarealer er afgørende for, at pensionskasserne kan investere i dansk skov.
- Klimarådets anbefalinger taler lige ind i en dagsorden, som pensionsbranche har argumenteret for længe. Vi skal have mere skov i Danmark, da rejsning af mere skov har en lang række positive gevinster for miljø og klimaet. Pensionsbranchen har længe været en aktiv spiller, men primært i udlandet, da rammerne i Danmark ikke har været gunstige for investeringer i skov i stor skala, fortæller Tom Vile Jensen, underdirektør i F&P – brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaber.
Derfor er branchen positiv over for de nye anbefalinger fra Klimarådet, der har fokus på, hvordan vi bedst indretter fremtidens arealanvendel-se. Grundlaget for private investeringer i form af pensionsmidler fordrer dog, at der også skabes mere positive rammer for at investere i skov.
- Der er behov for store private og offentlige investeringer i skov, hvis vi skal nå EU's og regeringens målsætninger. Derfor er der behov for at gøre det mere attraktivt at investere i skov i Danmark. Klimarådets forslag om tilskud er et godt initiativ, men man bør også kigge ind i fx CO2-kvoter og såkaldte mitigation credits, som vi kender fra USA, siger Tom Vile Jensen.
- Med de rigtige rammer kan vi også skabe grundlag for investeringer i fx fredet skov. Derudover bør man også se ind i, om rammerne for økosystemet for skovindustrien i Danmark er godt nok ift. at få afsat tømmeret, fortæller Tom Vile Jensen.
F&P påpeger, at det er positivt, at der kommer fokus på mere skovrejsning i Danmark. Det er nødvendigt, hvis branchen skal se det som en god investeringscase. Derfor håber branchen, at Klimarådets anbefalinger medfører nogle mere konkrete politiske indsatser, så en reel udmøntning af de politiske ambitioner igangsættes.
Kontakter
Nicolai SchackePressechef
Tlf:24 24 04 02nis@fogp.dkF&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Energi-aftale mellem Danmark og Tyskland er banebrydende for dansk havvind26.1.2026 18:17:01 CET | Pressemeddelelse
Danmark og Tyskland indgår en bilateral aftale, hvor den tyske stat stiller økonomisk sikkerhed for vindmøller opstillet i dansk farvand ud for Bornholm. Det er et nybrud inden for aftaler på tværs af landegrænser om grønne energianlæg og giver nye perspektiver for den grønne omstilling i en tid med mange udfordringer, lyder det fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
Kvinders pensionsformue halter fortsat efter mænds26.1.2026 09:26:28 CET | Pressemeddelelse
Kvinder har i gennemsnit 27 pct. mindre pensionsformue end mænd lige før folkepensionsalderen. En ny analyse fra bracheforeningen Forsikring & Pension viser, at selvom forskellen er blevet mindre de senere år - særligt blandt yngre - vil kvinders pensionsformue fortsat være mindre end mænds i fremtiden.
Skiferie i Italien? Læs de nye regler, før du kører ud på pisterne22.1.2026 10:04:09 CET | Pressemeddelelse
Italien har indført nye regler på pisterne: Husk hjelm, når du løber på ski. Ellers vanker der bøde. I det hele taget skal man huske at orientere sig i sit ferielands lovgivning, lyder det fra Forsikringsoplysningen.
Pensionsskatten leverer igen langt over forventning til statskassen21.1.2026 12:11:14 CET | Pressemeddelelse
Skatten på afkastet af danskeres pensionsinvesteringer leverer endnu engang et markant bidrag til statskassen. Samlet set løber bidraget op i 44 mia. kroner, hvilket er væsentligt højere end de 36 mia. kroner, som var forventet i Økonomisk Redegørelse.
Flere fortryder pension18.1.2026 08:41:37 CET | Pressemeddelelse
Et stigende antal pensionister vender tilbage til arbejdsmarkedet. Det er bemærkelsesværdigt, at det især er personer på efterløn eller tidlig pension, som begynder at arbejde, når de bliver folkepensionister.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum