Ny asfalt på Frederikssundsvej ud for Græse Bakkeby
Der skal lægges ny asfalt på Frederikssundsvej ud for Græse Bakkeby nord for Frederikssund. De første maskiner ruller ud lørdag 27. april.

Næste weekend sætter Vejdirektoratets asfaltmaskiner kurs mod Frederikssund, hvor de skal lægge ny asfalt på en 2,3 km lang strækning af Frederikssundsvej ud for Græse Bakkeby.
Arbejdet finder sted mellem rundkørslen ved Byvej/Græse Bygade i syd frem til umiddelbart nord for indkørslen til Havelse Mølle ved Græse Skolevej og bliver udført mellem lørdag 27. april og fredag 17. maj. Dog vil de væsentligste fræse- og asfaltopgaver være afsluttet onsdag 8. maj.
Årsagen til vejarbejdet er, at den nuværende asfalt er nedslidt og trænger til at blive udskiftet.
Sådan foregår arbejdet
Den første opgave for asfaltmaskinerne bliver at affræse den gamle belægning, så de får adgang til at foretage reparationer af den belægning, der ligger nedenunder.
Når det er gjort, så er de klar til at udlægge det nye slidlag, hvorefter der sluttes af med at give kørebanen nye vejstriber.
Information til trafikanterne
For de lokale trafikanter betyder vejarbejdet, at de for en kort stund må vænne sig til at køre med væsentlig nedsat hastighed, da arbejdsområdet vil blive reguleret med signalanlæg over ca. 600 meter. Det er nødvendigt, da arbejdet foregår tæt på trafikken.
En række sideveje til Frederikssundsvej vil blive spærret. Dette gælder Bakkekammen, Sigerslevvestervej og Græse Skolevej ved Havelse Mølle. Trafikanterne vil derfor blive sendt ud på en mindre omkørselsrute, som vil være skiltet. Man kommer dog ikke udenom, at der vil være en smule forlænget rejsetid i forhold til normalt.
For cyklister, der kører på Græse Strandvejs forlængelse, gælder det, at de vil blive henvist til den cykelsti, der løber parallelt på østsiden af Frederikssundsvej. Ved tilslutningen ved Græse Skolevej i Havelse Mølle vil der kortvarigt foregå vejarbejde, som cyklister og fodgængere skal være agtpågivende overfor.
Vejarbejdet er tilrettelagt, så det er til mindst mulig gene for trafikanterne. I hverdagene bliver det derfor udført i aften- og nattetimerne mellem kl. 18.00 og 5.00, mens dagarbejde kun vil blive udført i de to weekender. Her vil asfaltarbejderne være i gang mellem kl. 6.00 og 18.00.
Fordi vejarbejde er vejrafhængigt, er der altid en risiko for, at det kan blive udskudt på grund af vejrforhold.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Sådan kører du sikkert forbi et vejarbejde
- Koncentrer dig om din kørsel
- Vær opmærksom på ændringer på vejen
- Respekter hastighedsgrænsen
- Hold afstand til forankørende
- Hold din vognbane frem til flettepunktet
- Vær opmærksom på udrykningskøretøjer
Nøgleord
Kontakter
Frederik V. LandboEntrepriselederVejdirektoratet
Tlf:72 44 24 98fvl@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:20 61 26 64Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Kom til informationsmøde om udbygningen af vejen mellem Ålbæk og Skagen13.11.2025 12:03:56 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet inviterer borgere, naboer og erhvervsdrivende til informationsmøde om udbygningen af Rute 40 mellem Ålbæk og Skagen. På mødet vil der blive givet en status for projektet, og der vil blive fortalt om, hvordan arbejdet nu bevæger sig fra planlægning til virkelighed.
Vejarbejde på Vejlefjordbroen13.11.2025 08:42:13 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal reparere en fuge på Vejlefjordbroen i motorvejens sydgående spor. Det betyder vejarbejde af to omgange. Først en inspektion og derefter den egentlige reparation.
Støjskærm klar ved Vorup langs Nordjyske Motorvej: 374 boliger får mindre støj13.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet er færdig med opsætningen af en 1300 meter lang og 7 meter høj støjskærm langs Nordjyske Motorvej ved Vorup i Randers Kommune. Det kommer 374 husstande i området til gode, som nu får reduceret støjen fra den trafikerede motorvej.
Mange bød på opgaven med snerydning og saltning13.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet udvidede denne gang kriterierne for udbuddet af vinterberedskabet, og det resulterede i en markant fremgang i antallet af tilbud.
E45 spærres mellem Horsens V <56a> og Horsens N <55> natten til d. 18. november7.11.2025 12:53:14 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet spærrer E45 mellem Horsens V og Horsens N fra mandag aften til tirsdag morgen, mens en ny bro ved Rådvedvej sænkes på plads.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum