Hurtigere hjælp og nemmere overfart på Øresundsbron
19.4.2024 11:00:55 CEST | Øresundsbron | Pressemeddelelse
Med ny teknologi til remote kundebetjening kan Øresundsbrons medarbejdere hjælpe flere kunder på kortere tid gennem betalingsanlægget, så trafikken flyder endnu bedre.

Ved hjælp af skærme, kameraer og mikrofoner i betalingsanlæggets 20 baner kan Øresundsbrons kundeassistenter nu hjælpe kunderne remote via en skærm i stedet for at være fysisk til stede i banerne.
- Normalt kører kunderne bare forbi betalingsanlægget uden at have brug for hjælp. Men når der er brug for hjælp, kan vi nu forkorte ventetiden betydeligt og proaktivt hjælpe kunderne, før de beder om det, siger Håkan Kiendl, afdelingschef på Øresundsbron.
Når et køretøj nærmer sig betalingsanlægget, har kundeassistenterne nu endnu bedre mulighed for at give kunderne en god og hurtig service.
- Hvis vi f.eks. via kameraet ser en kunde kigge på displayet efter en kvittering, kan vi nu være et skridt foran og udskrive kvitteringen, før kunden overhovedet har bedt om den, siger Håkan Kiendl.
Teknologien er blevet udviklet og trimmet siden sidste sommer, og i påskeweekenden - som er en af de mere intense trafikperioder uden for sommerens højsæson - var remote kundebetjening i fuld drift.
- Sammenlignet med tidligere påskeferier kunne vi tydeligt mærke, at gennemkørselsstiderne var meget kortere i år, hvilket i høj grad skyldes, at trafikken flød meget bedre med fjernbetjent kundebetjening, siger Håkan Kiendl.
Nogle ting, som f.eks. kontantbetalinger, kræver manuel håndtering. Derfor er der stadig personale, som også arbejder fysisk i betalingsanlægget, men størstedelen af kundebetjeningen håndteres remote.
- Med det samme antal medarbejdere kan vi håndtere flere kunder på samme tid, fordi kundeassistenterne ikke behøver at løbe mellem banerne. Vi forventer, at det vil have en meget positiv effekt på passagererne i sommertrafikken, siger Håkan Kiendl.

Nøgleord
Kontakter
John Alexander SahlinPresseansvarlig
Tlf:+45 33 41 61 15jsa@oresundsbron.comOm Øresundsbron
Øresundsbron bygger broer mellem mennesker, muligheder og oplevelser i hele Øresundsregionen. Øresundsbro Konsortiets opgave er at eje og drive Øresundsbron - en bro, en tunnel og den kunstige ø, Peberholm. En 16 kilometer lang fast forbindelse mellem Danmark og Sverige.
Følg pressemeddelelser fra Øresundsbron
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Øresundsbron
Lange ellastbiler får premiere på Øresundsbron29.10.2026 08:39:06 CET | Pressemeddelelse
Endnu en milepæl for den grønne omstilling inden for godstransport er nået på Øresundsbron. For første gang har et modulvogntog trukket af en eldrevet lastbil kørt over Øresundsforbindelsen.
Pendling, godstrafik og fritidsrejser løfter trafikken over broen22.10.2026 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerens trafikrekord og en bred vækst inden for pendling, fritidsrejser og godstrafik bidrager til at løfte vejtrafikken over Øresundsbron til det højeste niveau nogensinde for årets første ni måneder. Vejtrafikken steg samlet set med 1,9 procent sammenlignet med samme periode sidste år. Øresundsbro Konsortiet rapporterer et forbedret resultat på 1.443 millioner DKK før værdiregulering.
Modkørende trafik i Øresundsbrons tunnel19.10.2026 11:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejtrafikken vil være dobbeltrettet i Øresundsbrons tunnel i uge 43. Fra kl. 19 til kl. 03 både den 21. og 22. oktober.
Her er efterårsferiens største rejsedage på Øresundsbron9.10.2026 10:52:00 CEST | Pressemeddelelse
Skolernes efterårsferie i Danmark (uge 42) og Sverige (uge 44) ventes at give flere af efterårets mest trafikerede dage på Øresundsbron. Også på efterårsferiens største rejsedage ventes trafikken at glide smidigt over Øresundsbron.
Påmindelse: Beredskabsøvelse på Øresundsbron 1/1029.9.2026 14:27:03 CEST | Pressemeddelelse
Øresundsforbindelsen er lukket for motorvejstrafik i begge retninger torsdag den 1. oktober 2026 kl. 20.00-23.15 på grund af en beredskabsøvelse i fuld skala. Øresundstogene kører som normalt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum