Ny akutbil skal placeres i Hundested
Den tredje akutbil i Nordsjælland skal have base i Hundested. Det er politikerne i Region Hovedstaden enige om – og der er fortsat fokus på Hornbæk.
Borgerne i Hundested får akuthjælpen tættere på, når en ny akutbil kommer til at have base i området. Det besluttede regionsrådet tirsdag.
”Vi skal sikre tryghed og hurtig hjælp til alle borgere i alle dele af regionen, og derfor er det vigtigt at se på, hvor der her og nu er mest brug for at støtte beredskabet. Derfor skal akutbilen til Hundested, men vi politikere er enige om, at hvis får endnu en akutbil, så skal den til Hornbæk, hvor der også er behov,” siger formand for Sundhedsudvalget i Region Hovedstaden, Christoffer Buster Reinhardt (K).
Der har været debat om, hvorvidt akutbilen skulle placeres i Hornbæk eller Hundested.
”Begge områder i Region Hovedstaden har en geografisk placering og afstand til ambulancebaserne, der kan gøre det sværere for hjælpen at nå frem på kort tid. Responstiden har dog været længst i Hundested, så det er fornuftigt, at akutberedskabet får en akutbil der,” siger Thomas Reimann, der er direktør i Region Hovedstadens Akutberedskab.
Fortsat fokus på Hornbæk
Der er fortsat fokus på Hornbæk i forhold til at sikre endnu hurtigere responstid her også. Derfor vil regionen søge om penge i Sundhedsstyrelsens pulje til et styrket akutberedskab med håb om at kunne få endnu en akutbil.
Region Hovedstaden lancerede sidste år tre nye akutbiler, der lige nu er placeret i Helsinge, Dragør og Skibby. Foreløbige tal viser, at der er sket en forbedring i responstiderne, særligt i regionens yderområder, efter akutbilerne blev indsat.
Fakta om akutbilen
- Akutbilen er bemandet med en paramediciner, som kan yde akut hjælp til patienter i borgernes eget hjem eller direkte på ulykkesstedet.
- Akutbilen er udstyret med alt nødvendigt udstyr til opstart af akut behandling
- Paramedicineren tilbyder en sundhedsfaglig vurdering og kan desuden fungere som supplement for det akutte beredskab, for eksempel ved hjertestop hvor der skal ydes akut livsredende behandling hurtigst muligt.
For yderligere info:
Pressevagten i Region Hovedstaden på presse@regionh.dk
Kontakter
Region Hovedstadens presseRegion Hovedstaden
Tlf:70209588presse@regionh.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Operation af knæ og hofter skal speedes op i nyt center11.11.2025 15:12:00 CET | Pressemeddelelse
Patienter, der skal have en ny hofte eller et nyt knæ, skal opereres i det nye Center for planlagt Led- og Knoglekirurgi på Gentofte Hospital. Centeret er fælles for patienter i hele Region Hovedstaden, og kirurgerne kommer fra akuthospitalerne og opererer egne patienter.
Ansatte på hospitaler og i ambulancer bliver omfattet af voldsskadeforsikring11.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der skal fremover være hurtigere og lettere adgang til at søge erstatning for personale på hospitalerne og i ambulancerne, der er blevet udsat for vold eller trusler. Regionsrådsformand Lars Gaardhøj (A) kalder det et vigtigt tiltag, der sikrer, at medarbejderne er dækket af en god forsikring, når de plejer og behandler patienter.
Ekstra tryghed i nattelivet: København er klar til julefrokostsæsonen3.11.2025 11:34:31 CET | Pressemeddelelse
Fra J-dag den 7. november og i weekender resten af året vil man kunne få akut hjælp nær Rådhuspladsen i København. Region Hovedstadens Akutberedskab sætter nemlig igen i år den mobile behandlingsplads op. Samtidig er også Københavns Politi, Københavns Kommune og Hovedstadens Beredskab klar til at sikre et trygt natteliv for hovedstadens julegæster med ekstra betjente, flere Natteværter og samaritter i gadebilledet.
Ekstra tryghed i nattelivet: København er klar til julefrokostsæsonen3.11.2025 11:29:33 CET | Pressemeddelelse
Fra J-dag den 7. november og i weekender resten af året vil man kunne få akut hjælp nær Rådhuspladsen i København. Region Hovedstadens Akutberedskab sætter nemlig igen i år den mobile behandlingsplads op. Samtidig er også Københavns Politi, Københavns Kommune og Hovedstadens Beredskab klar til at sikre et trygt natteliv for hovedstadens julegæster med ekstra betjente, flere Natteværter og samaritter i gadebilledet.
Forbedret busdrift giver 270.000 flere passagerer på ét år30.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et år med 10-minutters drift på buslinje 22 har fået over en kvart million flere passagerer til at tage bussen mellem Hvidovre og Glostrup. Det er næsten dobbelt så mange som forventet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum