Hver anden boligejer vælger nu et realkreditlån med variabel rente
Næsten hver anden danske boligejer, som omlagde sit lån i årets første kvartal, valgte et variabelt forrentet lån. Mere end to ud af tre, der købte en bolig, valgte et lån med fast rente. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
I første kvartal af 2024 omlagde danskerne boliglån for 33,4 mia. kr. Det er 20,9 mia. kr. færre end samme tid sidste år. Af dem, som omlagde deres boliglån i første kvartal 2024, valgte godt 49 pct. et lån med variabel rente. Det er næsten 16 procentpoint flere end for blot et år siden. Sidst at andelen var større, var i andet kvartal af 2022.
”I kølvandet på rentestigningerne i 2022, valgte mange danskere at omlægge deres boliglån for at skære en del af deres restgæld. Men efter en længere periode med forholdsvis høje renter, er der nu færre, for hvem det kan være interessant at omlægge deres lån,” siger Ane Arnth Jensen, viceadministrerende direktør i Finans Danmark, og forsætter:
”Det, at vi nu ser en stigende interesse blandt danske boligejere for lån med variabel rente, når de omlægger deres lån, kan skyldes flere ting. En af årsagerne kan være, at der er flere, som ønsker at betale mindre i rente, da renten for et variabelt forrentet lån normalt vil være lavere end renten for et tilsvarende fastforrentet lån ved optagelsestidspunket. Derudover forventer nogle måske, at renten skal ned i den nærmeste fremtid, og så vil de ikke låse sig fast på en fast rente alt for lang tid ude i fremtiden. Men det er vigtigt at være opmærksom på, at med et variabelt forrentet lån kan rentebetalingen også stige, og den risiko har man ikke med et fastforrentet lån.”
Boligkøbere foretrækker fastforrentede lån
Realkreditlån med variabel rente er til gengæld mindre attraktive i boligkøbernes øjne. 66 pct. af boligkøberne valgte nemlig et fastforrentet realkreditlån i første kvartal 2024 – og det er på niveau med samme kvartal for et år siden. Man skal otte år tilbage, før tendensen så anderledes ud.
”Generelt ser vi, at danske boligkøbere vælger et fastforrentede lån. Grunden til det kan blandt andet være, at et fastforrentet lån giver en større tryghed til boligkøberne, da renteudgifterne er de samme i lånets løbetid,” siger Ane Arnth Jensen, og understreger:
”Valget af låntype afhænger af ens risikovillighed og ens økonomiske situation, så det er, altid en god ide at drøfte med sit penge- eller realkreditinstitut, hvilken slags låntype der passer bedst til ens situation.”
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Høringssvar – udkast til ændring af ejerregistreringsbekendtgørelsen11.3.2025 11:49:36 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Erhvervsstyrelsen.
Sælgers marked i Hovedstaden: Færre valgmuligheder, kortere betænkningstid og højere priser11.3.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort statistikken for boligudbuddet for februar 2025.
Investeringslysten fortsætter hos de unge – unge københavnere topper listen10.3.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mange unges investeringslyst fik et betydeligt løft under coronakrisen, og interessen er fortsat høj i dag på tværs af hele landet. Særligt i og omkring de større byer – København og Aarhus – har de unge fået øjnene op for investering. Her investerer op imod tre ud af ti. De unges interesse for at investere skal ses i lyset af en periode med højere priser og renter på udlån, hvor de unge altså alligevel har formået at øge deres formue blandt andet gennem investeringer. Det viser en ny analyse af Finans Danmark.
Rekord få unge ender som dårlige betalere10.3.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter flere år, hvor højere priser og renter har lagt et pres på de unges økonomi, går vi nu mod lysere tider med et rekordlavt antal unge, der ender i RKI som dårlige betalere. Det kommer efter tre år, hvor andelen af unge i RKI har ligget stille. Det viser en ny analyse fra Finans Danmark.
Pengeuge 2025 er åbnet - en hel uge med finansiel forståelse på skoler i hele landet10.3.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
I dag er Pengeuge 2025 blevet sat i gang, det betyder en hel uge med renter, budgetter og finansiel forståelse på skemaet for de ældste elever på skoler landet over.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum