DIF get2port vinder stor EU ligestillingspris
16.4.2024 19:51:47 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse
I 53 udsatte boligområder har DIF get2sport fået piger til at strømme til foreningsidrætten. Succesen er nu blevet belønnet med en stor ligestillingspris i EU-regi.

DIF get2sport er netop blevet hædret med ligestillingsprisen ’Be Equal’ ved #BeInclusive EU Sport Awards 2023. Prisen blev uddelt ved en ceremoni i belgiske Liège og er en anerkendelse af den succes, som DIF har haft med at tiltrække piger til get2sport-foreningerne. Her bruger man idræt og foreningsfællesskaberne som et effektivt middel i integrationsindsatsen.
Med prisen blev det fremhævet, at DIF get2sport bl.a. er en rollemodel ift. at bruge idrætten til at fremme ligestilling, til at skabe et trygt miljø for piger og til at styrke kvinders selvtillid gennem sport.
”Prisen er en kæmpe anerkendelse af det målrettede og værdifulde arbejde, der foregår i DIF get2sport, hvor vi for alvor har fået pigerne med de seneste år. Herhjemme har mange fået øjnene op for DIF get2sport, men det er et kæmpe skulderklap til både medarbejdere og frivillige i foreninger og kommuner, at man også internationalt anerkender arbejdet i DIF get2sport” siger Hans Natorp, formand i DIF (Danmarks Idrætsforbund).
Stor stigning i antallet af piger
DIF get2sport har siden 2005 arbejdet på at sikre stærke og ressourcestærke idrætsforeninger i udsatte boligområder. Målet er at give områdets børn og unge fra etniske minoriteter mulighed for at være en del af de frivillige fællesskaber og deltage i sport på lige vilkår med børn og unge fra andre områder i Danmark. Indsatsen er støttet af Nordea-fonden og Udlændinge- og Integrationsministeriet.
De seneste år har DIF get2sport haft særlig fokus på at skabe gode og trygge træningsmiljøer målrettet piger – med stor succes. Således er antallet af piger i get2sport-foreningerne steget med hele 33 % de seneste to år.
”Stigningen er et bevis for det meget flotte arbejde vores frivillige og aflastende medarbejdere udfører og ikke mindst hvad en målrettet indsats betyder. De greb, vi bruger, er bl.a. at få flere kvindelige trænere og rollemodeller ind i get2sport-foreningerne, og så lægger vi også vægt på en god og kontinuerlig dialog med forældrene, så de er trygge ved at sende deres piger til træning og stævner” siger Hans Natorp og fortsætter:
”Med prisen følger 10.000 euro, som vi vil bruge til at iværksætte endnu flere pigeinitiativer og sikre, at mange flere piger fra udsatte boligområder får muligheden for at blive en del af foreningslivet, ligesom vi gerne vil give flere mulighed for at få en træner- eller dommeruddannelse”.
De to øvrige nominerede til prisen var integrationsprojektet Verein für Fraueninteressen e.V. fra tyske München og pigefodboldprojektet Princesses in Cleats fra Kroatien.
Om DIF get2sport
- Har eksisteret siden 2005
- Sikrer et velfungerende idrætsforeningsliv ved at aflaste de frivillige kræfter i idrætsforeninger i de udsatte boligområder
- Samarbejder med 25 kommuner, 53 boligområder og 75 idrætsforeninger over hele landet
- Nordea-fonden støtter pige- og evalueringsindsatsen med 19 millioner fra 2023-2025
- Midlerne skal blandt andet bruges til at få flere piger i get2sport-foreningerne gennem opsøgende indsatser hos forældrene, mikrofodboldskoler for de mindste børn og sociale aktiviteter for både børn og voksne
Nøgleord
Kontakter
Britt SpangsbergKommunikations- og HR-chef
Tlf:21536144bsb@dif.dkHans NatorpFormand for Danmarks Idrætsforbund
Tlf:31444015hna@dif.dkBilleder
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.500 idrætsforeninger og knap 2,1 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
DIF: Idrætten har en markant plads i den nye regeringsperiode3.6.2026 13:19:19 CEST | Pressemeddelelse
Formand for DIF, Hans Natorp, kan ikke mindes et regeringsgrundlag med så stort fokus på idræt, foreningsliv og de oplevelser idrætten giver os alle. DIF hilser den nye regerings ambitioner velkommen og ser frem til samarbejdet om at styrke de vigtige fællesskaber i idrætten.
Første af sin slags i Danmark: Friluftspavilloner skal få flere børn og unge ud i naturen2.6.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere børn og unge skal ud i naturen. Det er formålet med de nye outdoorfaciliteter, der bliver opført i tæt beboede områder fem steder i landet. De unge er selv med til at designe faciliteterne, og den første er netop indviet i Høje-Taastrup Kommune af DIF og Friluftsrådet med støtte fra Nordea-fonden.
Nykøbing Falster Håndboldklub og Nykøbing FC skal sammen hjælpe unge på vej mod job og uddannelse2.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange unge har svært ved at finde vej til job og uddannelse. Nu bliver Nykøbing Falster Håndboldklub, Nykøbing FC og Guldborgsund Kommune en del af Startblokken, der er en national indsats under Danmarks Idrætsforbund (DIF). Sammen skal parterne hjælpe lokale unge til bedre trivsel og med at finde deres egne veje til job eller uddannelse.
Danmarks største går sammen med Danmarks bedste29.5.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når mere end 135 danmarksmestre skal kåres under DIF DM-ugen til sommer, bliver det med Novo Nordisk Danmark som ny partner. Samarbejdet bygger på en fælles ambition om at inspirere flere til bevægelse gennem idrætten.
DIF Skole OL vokser igen: Rekordmange elever og skoler er med21.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DIF Skole OL er nu til stede i 95 kommuner og på næsten hver anden skole i Danmark. I det her skoleår har over 75.000 elever været tilmeldt projektet, som skal styrke børn og unges trivsel og fællesskaber gennem idræt i skolen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
